Αρχική / Αρχική Σελίδα / Άλωσε και τη Λήμνο η Βασίλισσα!

Άλωσε και τη Λήμνο η Βασίλισσα!

Ασταμάτητη η αρμάδα του Λούκα Μπάνκι, επιβλήθηκε και στη Λήμνο επί του τοπικού Ηφαίστου με 74-87.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την ΑΕΚ να έχει στο ματς τους: Γκρίφιν, Σαντ Ρος, Ματσιούλις, Τσαλμπούρη και Χάντερ. Η ΑΕΚ ξεκίνησε με ένα μικρό προβάδισμα με τους Ματσιούλις και Χάντερ, όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχοι απάντησαν και πέρασαν μπροστά στο σκόρ και έμειναν μπροστά σε αυτό μέχρι και τα μέσα της περιόδου (17-15), με την ΑΕΚ να απαντάει και να περνάει ξανά μπροστά στο σκόρ στο 1’ πριν τη λήξη του δεκαλέπτου (18-19) και διατήρησε μικρό προβάδισμα μέχρι το τέλος (21-22).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με 2 συνεχόμενα φαόυλ που κέρδισαν πήραν προβάδισμα με τρεις(25-22). Η ΑΕΚ στη συνέχεια ισοφάρισε και πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ με το Μωραϊτη(25-27). Στα μέσα της περιόδου η ΑΕΚ είχε ένα προβάδισμα 4 πόντων (26-30), ενώ στην συνέχεια οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με το Διαμαντάκο (31-30). Ενώ η ομάδα του Λούκα Μπάνκι πέρασε ξανά μπροστά με συνεχόμενους πόντους του Σάκοτα (31-35). Στο 1’ πριν τη λήξη ο Γκότσερ μείωσε εκ νέου για τον Ήφαιστο στον πόντο (36-37). Τελικά η ΑΕΚ κράτησε το +1 και με αυτό πήγε στα αποδυτήρια (38-39).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με τον Έβανς πέρασαν ξανά μπροστά στο σκορ (43-41). Ενώ η ΑΕΚ με σερί του Ματσιούλις έφτασε και πάλι γρήγορα στο +3 (43-46), στα 4’ του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Ματσιούλις συνέχισε να σκοράρει με τρίποντα, με το Σάκοτα να παίρνει τη σκυτάλη και να δίνει για πρώτη φορά ένα +8 στην ΑΕΚ (47-55), ενώ στα 3’ πριν τη λήξη του δεκαλέπτου με το Λαρεντζάκη η ΑΕΚ έφτασε στο +10 (47-57). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν και μείωσαν στα τελευταία λεπτά στους 7 (52-59). Τελικά η ΑΕΚ θα πάει με +9 στο τέλος της περιόδου (54-63).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Ήφαιστος προσπάθησε να ξαναμπεί γρήγορα στο ματς και μείωσε στους 4 (59-63), ενώ ο Μπρέιζελτον μείωσε στους 3 (60-63). Λίγα λεπτά αργότερα ο Ήφαιστος προσπάθησε για την ανατροπή, αλλά η ποιότητα των παικτών της ΑΕΚ βγήκε και πάλι στο παρκέ, ειδικά με τον Σάκοτα και έτσι η ΑΕΚ έφτασε ξανά στο +9 (64-73). Η ΑΕΚ κρατούσε μια διαφορά μεταξύ 5-8 πόντων με τον Ματσιούλις να χαρίζει πάλι το +10 στην ΑΕΚ (69-79). Ο Γκρίφιν λίγο αργότερα αύξησε κι άλλο την διαφορά και η ΑΕΚ πήρε ένα σπουδαίο διπλό σε μια δύσκολη έδρα με σκορ 74-87

Τα δεκάλεπτα:21-22, 38-39, 54-63, 74-87

Ήφαιστος Λήμνου: Γκότσερ 11, Μανωλόπουλος 2, Μπρέιζελτον 9, Έβανς 20, Σμιθ 8, Σταμάτης, Διαμαντάκος 8, Χαριτόπουλος, Μούρτος 5 (1), Φρεϊμάνις 9 (1), Γαρέζος, Ουίγκινς 2
ΑΕΚ: Τζέιμς 1, Σάκοτα 19 (4), Τσαλμπούρης 3 (1), Ματσιούλις 18 (4), Λαρεντζάκης 8(1), Μωραΐτης 2, Γκρίφιν 6, Σαντ-Ρος 7(1), Ρογκαβόπουλος, Γιαννόπουλος 2, Χάντερ 21