Αρχική / ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ / «Άλωσε» το Ρέντη για δεύτερη φορά!

«Άλωσε» το Ρέντη για δεύτερη φορά!

Η ΑΕΚΑΡΑ με επιβλητική εμφάνιση παρά τις αντιξοότητες(αποβολή Μπουνέτα),πήρε μια πολύ μεγάλη νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό μέσα στο σπίτι του με 23-26 παίρνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα για τη πρόκριση.Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Αραμπατζής,από κοντά και οι Γιάκομπσεν-Μόγια.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ με σκόρερ τον Μπάγιος,όμως η ΑΕΚ που γενικά ήταν ανώτερη στο πρώτο μισάωρο του παιχνιδιού πήρε κεφάλι στο σκορ με 2-3 και σκορερ και των 3 τερμάτων τον Αραμπατζή. Από εκείνο το σημείο και μετά η Ένωση δεν απώλεσε ξανά το προβάδισμα και έφτασε να είναι μπροστά ακόμα και με 6 γκολ (9-15). Ο Μπουνέτα αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα για αντιαθλητικό φάουλ ενώ αγωνίστηκε και σκόραρε ο νεαποκτηθείς Ρουμάνος Κρικιοτόιου. Πρώτος σκόρερ στο πρώτο ημίχρονο ο Αραμπατζής με 5 τέρματα ενώ και ο Μόγια βοήθησε πολύ. Το ημίχρονο έκλεισε με την ΑΕΚ να προηγείται με 3 γκολ καθώς ο Ολυμπιακός έκανε μια μικρή αντεπίθεση στο τέλος κατεβάζοντας τη διαφορά.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΣΦΠ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να πλησιάσει στο ένα γκολ (14-15)όμως η ΑΕΚ αντέδρασε φτάνοντας στο 15-19 με πρωταγωνιστές τους Γιάκομπσεν και Αραμπατζή. Η Ένωση συνέχισε να έχει καθαρό μυαλό και να συντηρεί μια σταθερή διαφορά 3 και 4 πόντων μέχρι το τέλος,με την ομάδα του Πειραιά να μην μπορεί να κάνει την ανατροπή και μοιραία να γνωρίζει τελικά την ήττα με 23-26 και την ΑΕΚ να αποκτά ένα σημαντικό προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού στο Γ.Κασιμάτης. Ο Αραμπατζής ήταν με διαφορά ο καλύτερος παίκτης και στο δεύτερο ημίχρονο καθώς πέτυχε 10 γκολ ενώ και ο Γιάκομπσεν σκόραρε κάποια χρήσιμα τέρματα.Ο Κοσάνοβιτς ήταν και αυτός «βράχος» κάτω από τα γκολπόστ με πολλές σημαντικές αποκρούσεις.

Σκορ ημιχρόνου:12-15

Τελικό σκορ: 23-26

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 4-6, 5-7, 7-11, 9-13, 12-15 (Ημιχ), 14-16, 15-19, 18-20, 20-23, 20-23, 23-26