Αρχική / AEKPASSION / Ανατροπή με γκολάρα από τον «σούπερ» Σάκχοφ

Ανατροπή με γκολάρα από τον «σούπερ» Σάκχοφ

Η Ένωση βρέθηκε πίσω στο σκορ νωρίς όμως με τα γκολ των Νεντελτσιάρου και Σάκχοφ ανέκαμψε, κατάφερε να ξεπεράσει την κόπωση από τα συνεχόμενα παιχνίδια και πήρε το πολύτιμο «τρίποντο» απέναντι στον πολύ καλό ΟΦΗ.

Η ΑΕΚ υποδέχεται τους Κρητικούς στο ΟΑΚΑ στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Super League. Η Ένωση προέρχεται από ήττα εντός έδρας με 1-2 από τη Λέστερ, με μία εμφάνιση όμως που έπεισε αρκετούς για τις δυνατότητες αυτής της ομάδας. Αλλαγές στο αρχικό σχήμα έκανε όπως είναι φυσικό ο Καρέρα στο ματς με τον ΟΦΗ. Ο Χνιντ, ο Λόπες και ο Παουλίνιο αντικατέστησαν τους Σβάρνα, Ινσούα και Μπακάκη όσον αφορά στα μετόπισθεν. Το κέντρο παρέμεινε το ίδιο καθώς επιλογές δεν υπάρχουν, ενώ ο Τάνκοβιτς πήρε τη θέση του Λόπες που αγωνιζόταν ως εξτρέμ με τις «αλεπούδες» και ο νεαρός Μαχαίρας αντικατέστησε τον Μάρκο Λιβάγια.

Το VAR την έσωσε από τον… επόπτη

Το παιχνίδι ξεκίνησε με το χειρότερο δυνατό τρόπο για την ΑΕΚ, καθώς ο ΟΦΗ απείλησε πρώτα στο 5′ με σουτ του Μπαλογιάννη και ένα λεπτό αργότερα άνοιξε το σκορ. Ο Χνιντ απομάκρυνε λανθασμένα τη σέντρα του Μπαλογιάννη, η μπάλα κατέληξε στον Στάρτζεον και εκείνος έκανε το 0-1. Είναι μόλις η δεύτερη φορά που η ΑΕΚ βρίσκεται πίσω στο σκορ, με τελευταία φορά την ήττα με 0-1 από τον Ατρόμητο στο Περιστέρι. Η πρώτη τελική της ΑΕΚ στο παιχνίδι ήρθε στο 23′ με κεφαλιά από τον Μάνταλο μετά από σέντρα του Μαχαίρα από δεξιά. Η ΑΕΚ ισοφάρισε με κεφαλιά του Νεντελτσιάρου στο 32ο λεπτό. Ο Μάνταλος εκτέλεσε το φάουλ και ο Ρουμάνος πήδηξε μόνος του στην… καρδιά της περιοχής και «έγραψε» το 1-1, ενώ το γκολ επικυρώθηκε μετά τη χρήση VAR (για πιθανή περίπτωση οφσάιντ). Δοκάρι για την ΑΕΚ στο 44ο λεπτό με τον Μαχαίρα. Ο Κρίστισιτς έκανε τη σέντρα, ο Μάνταλος πήρε την κεφαλιά, η μπάλα στρώθηκε στον Μαχαίρα, ο οποίος έκανε το σουτ στην κίνηση, αλλά η μπάλα τράνταξε το δεξί δοκάρι του Βάτερμαν.

Πολύ καλύτερη στο β΄μέρος, μπορούσε κι άλλα γκολ

Στο β΄μέρος η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά. Ο Μαχαίρας έχασε τεράστια ευκαιρία όταν είδε τον Βάτερμαν να διώχνει σε κόρνερ την προσπάθεια του μέσα από την περιοχή στο 52′. Ο Καρέρα στο 55′ έβαλε τον Λιβάγια στη θέση του. Ο τελευταίος στο 62ο λεπτό έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για σπρώξιμο του Κροάτη πάνω στον Λυμπεράκη. Η φάση δεν εξετάστηκε καν από τον διαιτητή Κουτσιαύτη λανθασμένα φυσικά. Η ΑΕΚ έχει αυξήσει κατά πολύ την πίεσή της και παίρνει συνεχώς μέτρα στο γήπεδο. Ο ΟΦΗ απάντησε στην πίεση της Ένωσης με κεφαλιά του Γιάννου στο 69ο λεπτό που «έξυσε» το αριστερό δοκάρι του Τσιντώτα. ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ στο 74′! Ο Μάνταλος βρήκε ωραία τον Σάκχοφ ο οποίος πέρασε με ωραία ντρίμπλα τον Στάρτζεον και έγραψε το 2-1. 2η ασίστ για τον αρχηγό.

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Παουλίνιο, Νεντελτσιάρου, Χνιντ, Λόπες (79′ Ινσούα), Σάκχοφ, Κρίστισιτς, Μάνταλος, Μαχαίρας (55′ Λιβάγια), Τάνκοβιτς (80′ Σβάρνας), Ανσαριφάρντ (67′ Ολιβέιρα)