Αρχική / AEKPASSION / Άνετη επικράτηση πριν τη Βόλφσμπουργκ

Άνετη επικράτηση πριν τη Βόλφσμπουργκ

Η ΑΕΚ πήρε εύκολη νίκη με 3-0 απέναντι στη Λαμία, με σκόρερ τους Γκαρσία, Ενομπακάρε και Κρίστιτσιτς.

Γκολ νωρίς και συντήρη δυνάμεων

Η Λαμία ξεκίνησε δυνατά στο παιχνίδι και πίεζε το πρώτο δεκάλεπτο. Η Ένωση όμως βρήκε τη λύση και άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό. Ο Λόπες σέντραρε από αριστερά, ο Ανσαριφάρντ κατέβασε τη μπάλα αλλά δεν μπόρεσε να την κρατήσει και έτσι από τις κόντρες ευνοήθηκε ο Λιβάι Γκαρσία ο οποίος πλάσαρε τον Επασί μέσα από την περιοχή και… έγραψε το 1-0. Οι γηπεδούχοι δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητικοί καθώς η πιο σημαντική ευκαιρία ήταν ένα σουτ του Σάκχοφ που πέρασε λίγα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, έπειτα από πάσα του Μάνταλου από κόρνερ.

Με αλλαγή ξεκίνησε στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ. Ο Μάρκο Λιβάια πέρασε στη θέση του σκόρερ των «κιτρινόμαυρων», Λιβάι Γκαρσία. Στο 51′ η ΑΕΚ «έχασε» με τραυματισμό τον Μιχάλη Μπακάκη και την θέση του πήρε ο Σταύρος Βασιλαντωνόπουλος. Η ΑΕΚ διπλασίασε τα τέρματά της στο 65ο λεπτό μετά από πολύ ωραίο σουτ του Κρίστιτσιτς έξω από την περιοχή. Στο 70ο λεπτό η ΑΕΚ έχασε και τον Μαχαίρα τον οποίο αντικατέστησε ο Χρήστος Αλμπάνης, στο ντεμπούτο του με τη φανέλα της ΑΕΚ. Ντεμπούτο για την ΑΕΚ έκανε και ο Μπράιτ Ενομπακάρε. Ο Νιγηριανός μάλιστα στο 85′ πέτυχε το πρώτο του τέρμα με τη φανέλα της ΑΕΚ έπειτα από την εξαιρετική ατομική προσπάθεια και ασίστ του Αλμπάνη.

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα):Τσιντώτας, Μπακάκης (53′ Βασιλαντωνόπουλος), Χνιντ, Σβάρνας, Λόπες, Σάκχοφ, Κρίστιτσιτς, Μάνταλος (61′ Μάνταλος), Γκαρσία (45′ Λιβάγια), Μαχαίρας (75′ Αλμπάνης), Ανσαριφάρντ (75′ Ενομπακάρε)