Αρχική / AEKPASSION / Άνετη πρόκριση στους «8» κόντρα στον Άρη Νίκαιας

Άνετη πρόκριση στους «8» κόντρα στον Άρη Νίκαιας

Η Ένωση εξασφάλισε το εισιτήριο για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου, με μια νίκη περίπατο (41-19) επί του Άρη Νίκαιας στο «Γ. Κασιμάτης».

Περισσότερο προπόνηση παρά αναμέτρηση θα μπορούσε να θεωρηθεί το σημερινό παιχνίδι της ομάδας χάντμπολ κόντρα στον Άρη Νίκαιας με 41-19 στο ΟΑΚΑ. Οι «κιτρινόμαυροι» ξεκίνησαν πολύ συγκεντρωμένα και με πολλές νέες παρουσίες στην σύνθεση. Το έργο τους ήταν αρκετά εύκολο αφού δεν δυσκολεύτηκαν ούτε λεπτό και κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση για τους «8» όπου θα αντιμετωπίσουν την Σαλαμίνα. Στόχος του Δημήτρη Δημητρούλια ήταν να πάρουν λεπτά συμμετοχής όσο περισσότεροι παίκτες που δεν είχαν πάρει μέρος στα ματς της Ευρώπης. Μάλιστα, το ντεμπούτο του έκανε και ο νεαρός από τις ακαδημίες Βασιλείου-Τσάφο, όπου το συνδύασε με ένα γκολ.

Η ΑΕΚ έδειξε από την αρχή πως ήρθε μόνο για την νίκη και γρήγορα έκανε το 5-0, σκορ το οποίο ο Άρης Νίκαιας δεν μπόρεσε να αντιδράσει αφού το αποτέλεσμα έφτασε ακόμα και στο 10-2. Η Ένωση έδειξε μια πολύ καλή εικόνα σε όλη την διάρκεια και κατάφερε να παραμένει συνεχώς μπροστά στο σκορ και μάλιστα με μεγάλες διαφορές όπως 13-3 ή 15-4. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι παρόλο που πίεσαν για λίγο αυτό που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 16-7, χωρίς κάτι περαιτέρω με το ημίχρονο να βρίσκει μπροστά την Ένωση με 19-11.

Παρόμοια η κατάσταση και στο δεύτερο μέρος με την ΑΕΚ να συνεχίζει να έχει το προβάδισμα και να δείχνει πολύ θετική εικόνα τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση, φτάνοντας στο 25-12, ενώ συνέχισε να έχει τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού (28-12) με τον Άρη Νίκαιας να φαίνεται «παραδομένος». Τέλος, η Ένωση δεν βρήκε κανένα εμπόδιο στην όλη πορεία με διαφορές των 18 πόντων (34-16), ενώ όλα κυλούσαν στον ίδιο ρυθμό με 37-16, φτάνοντας στο τέλος όπου πανηγύρισαν την πρόκριση με 41-19.

ΑΕΚ – ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 41-19

Τα πεντάλεπτα: 6-0, 10-2, 13-3, 16-4, 17-7, 19-11 (ημίχρονο), 23-12, 27-12, 32-13, 34-14, 37-16, 41-19

ΑΕΚ: Μπάουερ, Αραμπατζής 6, Γιάντσα 1, Βασιλείου-Τσάφος 1, Δομπρής 3, Νικολαΐδης 2, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 3, Φλορίδο 2, Λέμος 4, Παπαδιονυσίου 5, Νούιτς 1, Αραπακόπουλος 2, Καλόμοιρος 4, Μπουνέτα 2, Κεδέρης 5

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ: Εφραιμίδης, Αθανασίου, Βλάχος 5, Μελετάκος Γ. 1, Σιλλόπουλος, Αλωπούδης 4, Καππέρης, Τζάνος, Μαλανδρένιας, Ταβλαρίδης, Ακερμανίδης 1, Ζιβούλοβιτς 2, Τόμσον 1, Παϊπάης 2, Χουρσουντιάν 2, Τζώρτζης 1

Διαιτητές: Κινατζίδης-Φωτακίδης, Δίλεπτα: 2-1, Πέναλτι: 2/2-2/2