Αρχική / AEKPASSION / Άνετο πέρασμα από τη Σαλαμίνα για τους Μάγκες!

Άνετο πέρασμα από τη Σαλαμίνα για τους Μάγκες!

Η ΑΕΚ επικράτησε με 40-27 της Σαλαμίνας στο «N.Γραμματικός» για την 6η αγωνιστική της Handball Premier.

Η Ένωση ξεκίνησε την αναμέτρηση έχοντας στην αρχική της σύνθεση τους  Μπαουερ, Τζηρα, Μπουνετα, Πλαθα, Λεμος, Καλομοιρο και Κεδερη.

Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια μπήκε πολύ δυναμικά από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και απέκτησε προβάδισμα πέντε πόντων (3-8), ενώ το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους «κιτρινόμαυρους» μπροστά στο σκορ με 13-20.

Με το πόδι στο…γκάζι συνέχισε στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ, η οποία επέκτεινε νωρίς το προβάδισμα της φτάνοντας «σβηστά» στο 18-28. Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό και η ομάδα της Σαλαμίνας έχοντας τον Χριστόφορο Μπακαούκα στη σύνθεση της προσπάθησε να μειώσει την διαφορά των δέκα τερμάτων, κάτι που εν τέλει το κατάφερε καθώς μείωσε προσωρινά σε 22-31.

Η διάθεση των παικτών της Ένωσης παρέμεινε η ίδια μέχρι και το φινάλε, φτάνοντας με τον τρόπο αυτό στην άνετη επικράτηση με τελικό σκορ 27-40 επί της Σαλαμίνας.

Αυτή ήταν η 6η νίκη της ΑΕΚ σε ισάριθμες αναμετρήσεις στην φετινή Handball Premier.