Αρχική / ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ / Άνετο πέρασμα από τη Θεσσαλονίκη για την ΑΕΚ

Άνετο πέρασμα από τη Θεσσαλονίκη για την ΑΕΚ

Οι ΜΑΓΚΕΣ νίκησαν τη ΧΑΝΘ με 30-22 στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 20ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος.

Οι «κιτρινόμαυροι» του Αλέξη Αλβανού έκαναν το καθήκον τους στη Θεσσαλονίκη και επικράτησαν της μαθηματικά υποβιβασμένης ΧΑΝΘ με 30-22 στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Handball Premier.

Το πρώτο μέρος του αγώνα ήταν αρκετά μοιρασμένο σε θέμα διακύμανσης του σκορ, ωστόσο οι παίκτες της ΑΕΚ ελέγχοντας απόλυτα την κατάσταση κατάφεραν να πάνε στο φινάλε του ημιχρόνου στα αποδυτήρια με το σκορ στο 16-13 υπέρ τους.

Ωστόσο, τα πράγματα στην επανάληψη ξεκαθάρισαν γρήγορα με την Ένωση να ανοίγει κι άλλο την διαφορά στο σκοράρισμα, ενώ παράλληλα απορρόφησε τις όποιες επιθετικές εξάρσεις των γηπεδούχων.

Κάπως έτσι το σφύριγμα της λήξης βρήκε την ΑΕΚ νικήτρια με 30-20, αποτέλεσμα που την διατηρεί για μια ακόμη αγωνιστική στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-5, 7-7, 8-9, 11-12, 13-16 (ημιχρ.), 14-18, 16-20, 18-22, 20-24, 21-26, 22-30.

Γεννημένος στο Περιστέρι, είμαι απόφοιτος του Τμήματος Πολιτισμικής Τεχνολογίας και Επικοινωνίας του Πανεπιστημίου Αιγαίου έχοντας μεταπτυχιακό στη Σχολή Μηχανικών Πληροφορικής και Υπολογιστών του Πανεπιστημίου Δυτικής Αττικής. Με οικογενειακές καταβολές από τον Πόντο και παππούδες πρόσφυγες δεν θα μπορούσα να υποστηρίζω άλλη ομάδα πέρα από την προσφυγομάνα ΑΕΚ. Θέλω να συγχαρώ όλα τα παιδιά για την αξιέπαινη προσπάθεια που κάνουν στο aekpassion.gr και να τους ευχαριστήσω για την ευκαιρία που μου έδωσαν, ώστε να συμπορευτώ μαζί τους σε αυτό το υπέροχο «κιτρινόμαυρο» ταξίδι.

Πόλο Γυναικών: Δεν κατάφερε να πάρει βαθμούς από τη Θεσσαλονίκη η ΑΕΚ

Η γυναικεία ομάδα υδατοσφαίρισης της «Ένωσης» ηττήθηκε εκτός έδρας με σκορ 14-11 από τον ΠΑΟΚ, …