Αρχική / ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ / Futsal / Αποχαιρέτησε την Ευρώπη με ήττα η ΑΕΚ

Αποχαιρέτησε την Ευρώπη με ήττα η ΑΕΚ

Την ήττα με 3-4 γνώρισε η ΑΕΚ στο τελευταίο παιχνίδι του ομίλου κόντρα στους πρωτοπόρους Imperial Wet,οι οποίοι πέρασαν στην επόμενη φάση με το απόλυτο νικών 3/3

Η Ένωση ξεκίνησε με Θεοφίλου στο τέρμα, και τους 4 συνήθεις βασικούς Πάνου,Αρτινός,Σκουτέλη,και Μάνο.Η ΑΕΚ ευτύχισε να προηγηθεί με πέναλντι του Θανασάι στο 6′ με τους παίκτες να πανηγυρίζουν έξαλλα αυτό το γκόλ. Στη συνέχεια οι Ρουμάνοι ανέκτησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και ισοφάρισαν με κοντινό σουτ του Αλβαρίτο στο 10′. Από εκείνο το σημείο και μετά, η ΑΕΚ έριξε την απόδοση της επηρεασμένη για άλλη μια φορά από το γκόλ που δέχτηκε, με τον Χέκτορ λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 18′ να κάνει το 1-2, μετά από γύρισμα που έγινε από τα αριστερά στη περιοχή της ΑΕΚ,και προβολή του Χέκτορ από κοντά.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ προσπάθησε να πιέσει για να ισοφαρίσει το παιχνίδι,όμως οι Ρουμάνοι κατάφεραν να διευρύνουν το σκορ σε 1-3 με κοντινό σουτ του Πρσίτς. Ο Ντατής λίγα λεπτά αργότερα κατάφερε να δώσει ελπίδες στην ΑΕΚ πως μπορεί να διεκδικήσει κάτι καλύτερο καθώς μείωσε με κοντινό πλασέ από κοντά σε 2-3 στο 28′. Όμως η Ένωση δεν κατάφερε να πάρει κάτι καλύτερο από τον αγώνα,καθώς ο Σαβιό Βαλαδάρες που ταλαιπώρησε ιδιαίτερα την άμυνα της ΑΕΚ με τα μαγικά του σκόραρε στο 33′ κάνοντας το 2-4.Το μόνο που κατάφερε η ΑΕΚ είναι να μειώσει λίγο πριν τη λήξη του αγώνα με αυτογκόλ του Σοχς στο 39′.

Αναμφίβολα μια αξιοπρεπής παρουσία για την ΑΕΚ που για ακόμα ένα παιχνίδι εμφανίστηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστική και αποχαιρετά με ψηλά το κεφάλι τη διοργάνωση.