Αρχική / ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ / Αποκαρδιωτική εμφάνιση και ήττα για την ΑΕΚ

Αποκαρδιωτική εμφάνιση και ήττα για την ΑΕΚ

Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα με 2-0 από τον Άρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης».

Μια άψυχη, ασόβαρη και τραγική ΑΕΚ ηττήθηκε με κάτω τα χέρια από τον Άρη στη Θεσσαλονίκη με 2-0. Η «Ένωση» δεν έδειξε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού πως θέλει να πάρει τη νίκη, είχε τεράστια αμυντικά προβλήματα, δεν δημιούργησε φάσεις, με τους «κίτρινους» να είναι σαφώς ανώτεροι και αποφασισμένοι, να κάνουν… ότι θέλουν μέσα στο γήπεδο, παίζοντας με ψυχή και την ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ να μη μπορεί να αντιδράσει. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι η ΑΕΚ πραγματοποίησε μόλις μία (!) μεγάλη ευκαιρία στο ματς! Μεγάλη η ευθύνη του Οικονόμου στο πρώτο γκολ. Μπορούσε και περισσότερα γκολ ο Άρης που είχε κι άλλες φάσεις στις οποίες βρέθηκε σωτήρια ο Μπάρκας για να… γλιτώσει την «Ένωση», ενώ η ομάδα του Παντελίδη είχε και δύο δοκάρια.

Το ματς:

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με ένα σύστημα 3-5-2 και τους: Μπάρκα, Οικονόμου, Τσόσιτς, Μπακάκη, Σιμόες, Άλεφ, Γκάλο, Μπακασέτα, Μάνταλο, Λιβάια και Πόνσε στην εντεκάδα της.

Στο ξεκίνημα του αγώνα υπήρξε παιχνίδι κέντρου για τις δύο ομάδες. Η πρώτη πολύ σπουδαία φάση ήρθε για τον Άρη στο 11ο λεπτό όταν ο Κόρχουτ με ένα πολύ ωραίο σουτ από μακριά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Μπάρκα, ο οποίος ακούμπησε τη μπάλα! Στο 13′ ακυρώθηκε ορθώς γκολ του Άρη. Έγινε εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά, ο Βέλεθ πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα, ωστόσο ο διαιτητής Διαμαντόπουλος (μετά από υπόδειξη του βοηθού Τριανταφύλλου) υπέδειξε σε θέση οφσάιντ τον Γιουνές ο οποίος ήταν μπροστά στον τερματοφύλακα της ΑΕΚ και έκανε κίνηση με το κεφάλι προς την μπάλα. 8 λεπτά αργότερα υπήρξε μια καλή στιγμή για την ΑΕΚ, όταν έπειτα από λάθος των αμυντικών των γηπεδούχων ο Λιβάια αφού πήρε τη μπάλα μπήκε στην περιοχή, δεν κατάφερε όμως να σουτάρει, με τον Γκαρσία εν τέλει να κόβει. Με τη συμπλήρωση 28 λεπτών ο Μάνταλος πέρασε όμορφη κάθετη πάσα στον Λιβάια, ο Κροάτης σούταρε αλλά η μπάλα κόντραρε και οι αμυντικοί του Άρη έδιωξαν. Ένα λεπτό μετά, οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι του Τσόσιτς, το οποίο όμως δεν υπήρξε ποτέ αφού ο Σέρβος έκανε το τάκλιν μετά από σουτ, η μπάλα χτύπησε στο σώμα του και εν συνέχεια ο στόπερ της ΑΕΚ στηρίχτηκε στο χέρι του με τη μπάλα να χτυπάει σε αυτό, κάτι που θεωρείται ακούσιο. Στο 32′ ο Άρης άνοιξε το σκορ με τον Λάρσον. Μεγάλο πρόβλημα στην άμυνά της η «Ένωση» με όλη την δεξιά πλευρά να μένει ακάλυπτη, ο Λάρσον πήρε τη μπάλα, είχε πολύ χώρο μπροστά του με τον Τσόσιτς να είναι ο μόνος που βρέθηκε στο σημείο για να τον πιέσει κάνοντας βήματα πίσω, ωστόσο ο ποδοσφαιριστής του Άρη μπήκε στην περιοχή και με σουτ σκόραρε για το 1-0. Μεγάλο μερίδιο ευθύνης ο Οικονόμου που ανέβηκε, έχασε τη μπάλα και άφησε όλη τη δεξιά πλευρά του «Δικεφάλου» απροστάτευτη κι αφύλακτη. Στη συνέχεια ο Μανόλο Χιμένεθ προχώρησε σε αλλαγή του σχήματος σε 4-4-2 με τον Μπακάκη να περνάει στο αριστερό άκρο της άμυνας, τον Γκάλο στο δεξί και τους Οικονόμου-Τσόσιτς κεντρικό δίδυμο. Στα χαφ οι Σιμόες-Άλεφ, μπροστά τους ο Μπακασέτας δεξιά, ο Μάνταλος αριστερά και ο Λιβάια με τον Πόνσε επιθετικό δίδυμο. Από εκεί και πέρα δεν υπήρξε κάτι αξιόλογο από πλευράς φάσεων με εξαίρεση μια ευκαιρία της ΑΕΚ στο 37′ όπου ο Λιβάια σέντραρε από δεξιά αλλά οι Πόνσε και Μάνταλος δεν κατάφεραν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα, η οποία έφυγε άουτ. Τα λεπτά των καθυστερήσεων ήτανε δύο και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα για το τέλος του πρώτου μέρους. Η ΑΕΚ δεν έκανε ούτε μία (!) τελική προσπάθεια στο πρώτο ημίχρονο, είχε μεγάλο πρόβλημα αμυντικά, αλλά και στην δημιουργία φάσεων και στην αποτελεσματικότητα.

Στην επανάληψη, ήρθε η πρώτη αναγκαστική αλλαγή για τους «κιτρινόμαυρους», αφού ο Μπακάκης τραυματίστηκε, πέρασε εκτός και την θέση του πήρε ο Σβάρνας, με το σύστημα να μετατρέπεται ξανά σε 3-5-2 με τον Σβάρνα να περνάει αριστερό στόπερ και τον Μπακασέτα και πάλι αριστερό μπακ χαφ. Στο 50ό λεπτό ο Σιμόες έδειξε να έχει πρόβλημα, όμως συνέχισε κανονικά, αφού τελικά δεν ήταν κάτι σοβαρό. Τρία λεπτά αργότερα ο Μάνταλος εκτέλεσε φάουλ με τον Άλεφ να μη μπορεί να πιάσει την κεφαλιά για να ισοφαρίσει. Ο Άρης έχασε τεράστια φάση στο 56ο λεπτό για να κάνει δύο τα τέρματά του, με το πλασέ του Γκαρσία να διώχνει εξαιρετικά σε κόρνερ ο Μπάρκας με το δεξί του πόδι! Στο 59′ ακόμη μία απίστευτη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, σε μία σέντρα από αριστερά όταν ο Γιουνές βρέθηκε μόνος μέσα στην περιοχή, σούταρε και έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Μπάρκα! Η άμυνα της ΑΕΚ ήταν ανήμπορη να αντιδράσει. Η δεύτερη αλλαγή έγινε στο 62′ με τον Μπακασέτα να αφήνει την θέση του στον Μπογιέ και το σύστημα να γυρίζει και πάλι στο 4-4-2. Άλλη μία σπουδαία φάση για την «Ένωση» με τον Άλεφ στο 64′ να σουτάρει λίγο έξω από την περιοχή με το αριστερό και τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ από το δεξί δοκάρι του Ουέστα, στην πρώτη τελική φάση της «Ένωσης» στο παιχνίδι! Στο 69′ ο Άρης έκανε δύο τα γκολ του με εκτέλεση φάουλ και τον Ρόους να σκοράρει για το 2-0 έπειτα από κεφαλιά του Ντιγκινί. Η άμυνα της ΑΕΚ, ανύπαρκτη, αποκαρδιωτική. Με τη συμπλήρωση δύο λεπτών ένα σουτ του Πόνσε πέρασε έξω. Η τρίτη και τελευταία αλλαγή για την ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ έγινε στο 75′ με τον Αλμπάνη να αντικαθιστά τον Λιβάια. Στο διάστημα που ακολούθησε δεν υπήρξε κάτι αξιοσημείωτο στο ματς, με την ομάδα του «Δικεφάλου» να έχει χάσει πλέον την ψυχολογία της, αλλά και την αυτοσυγκέντρωσή της, αφού σε άλλο ένα παιχνίδι πραγματοποίησε τραγική εμφάνιση. Ο Άρης είχε κι άλλη καλή στιγμή στο 86′ με τον Φετφατζίδη να σουτάρει και τον Μπάρκα να πέφτει και να διώχνει στην δεξιά του γωνία. Οι καθυστερήσεις του δευτέρου μέρους ήταν τέσσερα λεπτά. Στο τέλος δεν άλλαξε κάτι, με το τελικό σκορ να είναι το 2-0.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Βαλεριάνος, Βέλεθ, Κορχούτ, Ρόουζ, Σιώπης, Ματίγια, Λάρσον (78′ Φετφατζίδης), Ματέο Γκαρσία (89’ Μαρτίνεζ), Ντιγκινί, Γιουνές (72’ Μπάσα).

ΑΕΚ: Μπάρκας, Οικονόμου, Τσόσιτς, Μπακάκης (46’ λ.τρ. Σβάρνας), Γκάλο, Μπακασέτας (62’ Μπογέ), Άλεφ, Σιμόες, Μάνταλος, Λιβάγια (75’ Αλμπάνης), Πόνσε.