Αρχική / ΑΡΘΡΟΓΡΑΦΟΙ / Αρχίζει και παίζει «όμορφο» ποδόσφαιρο και γίνεται αποτελεσματική

Αρχίζει και παίζει «όμορφο» ποδόσφαιρο και γίνεται αποτελεσματική

Ο Γιάννης Γρεβενάρης αναλύει το χθεσινό παιχνίδι της ΑΕΚ στο Βόλο και την Ένωση που αρχίζει και παίζει όμορφο ποδόσφαιρο και γίνεται αποτελεσματική.

Η χθεσινή εμφάνιση της ΑΕΚ στο Βόλο ήταν η καλύτερη στη σεζόν, μετά από εκείνη στην Τουρκία και τη ρεβάνς με την Τραμπζονσπόρ. Η ομάδα του Μάσιμο Καρέρα παιχνίδι με το παιχνίδι γίνεται ολοένα και πιο «ωραία» και τα αποτελέσματα της δουλειάς του Ιταλού τεχνικού (μαζί με τους συνεργάτες του) στα Σπάτα εμφανίζονται στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Μάσιμο Καρέρα μας συστήνει μια ομάδα που σε κάθε αγώνα παρουσιάζεται όλο και περισσότερο βελτιωμένη στα στοιχεία που δουλεύει και θέλει να τελειοποιήσει. Αποδίδει πολύ όμορφο ποδόσφαιρο και αυξάνει όλο και περισσότερο την έντασή της κατά τη διάρκεια της κάθε αναμέτρησης.

Ο Ιταλός τεχνικός στη χθεσινή αναμέτρηση στο Βόλο παρέταξε την ΑΕΚ με ένα 3-1-4-2, μπροστά από την τριάδα της άμυνας είχε τον Σιμόες (καθαρό εξάρι) και δύο εσωτερικούς χαφ τους Σιμάνσκι και Σαμπανάτζοβιτς, με τους Μπακάκη και Λόπες να είναι στην ίδια ευθεία μαζί τους και τους Κλωναρίδη και Αλμπάνη επιθετικό δίδυμο. Αν και με πολλές αλλαγές στη σύνθεσή της η ομάδα στο πρώτο ημίχρονο είχε πολύ καλή απόδοση και οι παίκτες του Καρέρα έβγαλαν στον αγωνιστικό χώρο το τακτικό πλάνο που είχε προετοιμάσει για το συγκεκριμένο παιχνίδι ο προπονητής τους.

Η ομάδα του Βόλου είναι από τις ομάδες που ξεκινούν από πίσω το χτίσιμο της επίθεσης συνδυαστικά. Η ΑΕΚ του Καρέρα με την ασφυκτική πίεση που έκανε στο τελευταίο τρίτο του δικού της γηπέδου με τη μεσαία γραμμή να έχει εξαιρετικές αλληλοκαλύψεις και την άμυνα να έχει σταθερότητα, δεν επέτρεψε στον Βόλο να βγει από την περιοχή του.

Το ζητούμενο για την ΑΕΚ ήταν να βρει ένα γρήγορο γκολ, κάτι που ήρθε στο 9ο λεπτό με κεφαλιά  του Μάριου Οικονόμου, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λόπες και σκριν του Αλμπάνη πάνω στον αντίπαλο παίκτη του κεντρικού αμυντικού της Ένωσης (γκολ το οποίο είναι δείγμα δουλειάς στις προπονήσεις). Το δεύτερο γκολ για τους κιτρινόμαυρους προήλθε όταν κέρδισαν την μπάλα γρήγορα  στην άμυνά τους, έφυγαν στην αντεπίθεση με τον Κλωναρίδη να γυρίζει τη μπάλα στο σημείο του πέναλτι και ο Αλμπάνης να εκμεταλλεύεται το τσαφ του Φερράρι και να κάνει το 0-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ στο 52ο λεπτό τελείωσε το παιχνίδι, όταν μετά από εξαιρετικό κλέψιμο του Σιμάνσκι στο χώρο του κέντρου άνοιξε εξαιρετικά το παιχνίδι στην πλευρά του Λόπες, με τον Πορτογάλο να φεύγει προς την περιοχή του Βόλου και να σπάει εξαιρετικά τη μπάλα στον Κλωναρίδη, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να πετύχει το τρίτο γκολ της ομάδας.

Στη συνέχεια του αγώνα η ΑΕΚ έχασε πολλές ευκαιρίες για να σκοράρει κι άλλα τέρματα, με το Βόλο να μειώνει το σκορ στο 89ο λεπτό με τον Γκουαροτσένα να δέχεται εξαιρετική σέντρα στην καρδιά της άμυνας του Μπάρκα και με κεφαλιά να διαμορφώνει το τελικό 3-1 στην μοναδική φάση που η άμυνα της ΑΕΚ έχασε την συγκέντρωσή της στο χθεσινό παιχνίδι.

Η ΑΕΚ παιχνίδι με το παιχνίδι αρχίζει και παίζει «όμορφο» ποδόσφαιρο, παράγει περισσότερες φάσεις και σε κάθε παιχνίδι γίνεται πιο αποτελεσματική.

Υ.Γ. Στο ντεμπούτο του ο Σιμάνσκι μας έδειξε πως είναι μια εξαιρετική περίπτωση ποδοσφαιριστή με πολύ ένταση στο παιχνίδι του, δυναμικός στα μαρκαρίσματα του και με εξαιρετικές μεταβιβάσεις κοντινές και μακρινές. Η φάση που μου έκανε μεγάλη εντύπωση ήταν όταν ο Πολωνός χαφ αντί να τελειώσει τη φάση μόνος του, έκανε πάσα πάρε βάλε στον Ντέλετιτς με τον Σέρβο να χάνει την ευκαιρία να χριστεί σκόρερ, κάτι που δείχνει την ποδοσφαιρική του παιδεία και τη νοοτροπία του.