Αρχική / AEKPASSION / Μπάσκετ: δεύτερη ήττα από τον Προμηθέα και τέλος στη χρονιά για την ΑΕΚ

Μπάσκετ: δεύτερη ήττα από τον Προμηθέα και τέλος στη χρονιά για την ΑΕΚ

Η κακή χρονιά της ΑΕΚ επιβεβαιώθηκε σε όλο της το μεγαλείο, αφού η Βασίλισσα ηττήθηκε για δεύτερη φορά από τον Προμηθέα(77-75) και έμεινε εκτός τετράδας.

Ο Κούρο Σεγκούρα ξεκίνησε με τους Κολόμ, Ανγκόλα, Ράουτινς, Χάμερ και Μαυροειδή, ενώ ο Μάκης Γιατράς με τους Σίμπσον, Γκίκα, Φόστερ, Άντριτς και Χαντ. Ο Προμηθέας μπήκε στον αγώνα με μεγαλύτερο ενθουσιασμό και αυτοπεποίθηση από την νίκη του προχθές και προηγήθηκε νωρίς, χτυπώντας με γρήγορες επιθέσεις και τον Φόστερ, για να απαντήσει η ΑΕΚ με τον Χάμερ (9-5). Η Ένωση έσφιξε την άμυνα της στο καλάθι και με τρίποντα από Ράουτινς και Κουζέλογλου πέρασε μπροστά (13-14). Ο Φόστερ συνέχισε να κάνει ζημιά στην άμυνα της ΑΕΚ ενώ και ο Αγραβάνης πέτυχε δύσκολα καλάθια να τελειώσει η περίοδος με τον Προμηθέα μπροστά (20-15).

Η ΑΕΚ παίρνοντας βοήθειες από τον Φιλιππάκο σε άμυνα και επίθεση και με ακόμα 3 πόντους του Ράουτινς ισοφάρισε το παιχνίδι (22-22). Κόλλησε για αρκετά λεπτά η ΑΕΚ με αποτέλεσμα να ξεφύγει ο Προμηθέας με 6 πόντους για να σταματήσει το σερί του ο Πετρόπουλος με τρίποντο (28-25).Η Ένωση κατάφερε να ισοφαρίσει το σκορ αλλά αμέσως δέχτηκε ένα σερί 8-0 με τον Σίμπσον να κάνει την ζημιά από τα 6,75 και τον Προμηθέα να ξεφεύγει για πρώτη φορά με +8 (37-29). Κακό τελείωμα στο ημίχρονο για την ΑΕΚ που βρέθηκε να χάνει με την μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα χάρις σε κακές επιλογές (39-29).

Με δημιουργίες και εκτελέσεις του Κολόμ προσπάθησε να πλησιάσει η ΑΕΚ αλλά είχε μεγάλο πρόβλημα μέσα στο καλάθι με αποτέλεσμα να παραμένει η διαφορά σε υψηλά επίπεδα (51-40) με τον Προμηθέα να βρίσκει λύσεις με τον Ρέι και τον Γκραντ. Η Ένωση συνέχισε να είναι άστοχη από την περιφέρεια και έχανε ευκαιρίες να μειώσει την διαφορά που έμενε σε υψηλά επίπεδα (55-45). Δεν κατάφερε να μαζέψει το σκορ η ΑΕΚ παρά ενός πόντου καθώς η αστοχία της στοίχισε (58-49)
Με τρίποντο του Ανγκόλα η ΑΕΚ μείωσε μετά από πολύ ώρα στους 7 προσπαθώντας με μια ζώνη να κόψει τον ρυθμό του Προμηθέα (60-53). 2 σερί τρίποντα από Ανγκόλα και Κολόμ έφεραν την ΑΕΚ στους 3 πόντους ενώ στην άμυνα έδειχνε να έχει βρει μια συνταγή με την ζώνη, υποχρεώνοντας τους παίκτες του Προμηθέα σε δύσκολες προσπάθειες (65-62). Με δύσκολο καλάθι του Ανγκόλα και 1 βολή η ΑΕΚ ισοφάρισε (65-65). Οι παίκτες των Πατρινών δεν μπόρεσαν να σουτάρουν στην τελευταία επίθεση και έτσι το ματς πήγε στην παράταση.

Οι 2 ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στην παράταση με την ΑΕΚ να περνάει μπροστά μέχρι και 3 πόντους αλλά ο Ρέι με ένα πολύ δύσκολο τρίποντο να ισοφαρίζει (73-73). Με βολές του Σίμπσον ο Προμηθέας πέρασε μπροστά με 77-75 και ο Ανγκόλα αστόχησε σε πολύ δύσκολο τρίποντο στην εκπνοή με αποτέλεσμα την ήττα για την Ένωση.

Δεκάλεπτα: 20-15, 39-29, 58-49, 65-65, 77-75

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Χαντ 5 (2 ριμπάουντ, 2 λάθη), Γκίκας 5 (0/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Σίμπσον 10 (2/12 σουτ, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Άντριτς (0/3 τρίποντα), Φόστερ 11 (2), Ρέι 12 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Γκραντ 18 (7/11 δίποντα, 4/7 βολές, 14 ριμπάουντ), Δ. Αγραβάνης 14 (8 ριμπάουντ, 4 λάθη), Γ. Αγραβάνης 2.

ΑΕΚ (Σεγκούρα): Κολόμ 12 (1/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 λάθη), Ράουτινς 9 (2/6 τρίποντα), Ανγκόλα 22 (3/7 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 4/7 βολές, 6 ριμπάουντ), Μαυροειδής 7 (5 ριμπάουντ), Χάμερ 7 (2/10 σουτ, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Φλιώνης (0/3 σουτ), Πετρόπουλος 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Φιλιππάκος 10 (5 ριμπάουντ), Κουζέλογλου 3 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ).