Αρχική / ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ / Χάνει Λαμία και ΠΑΟΚ ο Λιβάι Γκαρσία

Χάνει Λαμία και ΠΑΟΚ ο Λιβάι Γκαρσία

Εκτός από το γεγονός ότι πήρε “φωτιά” το παιχνίδι με τον ΟΦΗ στην Κρήτη μετά την αποβολή του Λιβάι Γκαρσία, θα του υποβληθεί πρόστιμο ενώ θα χάσει και τα επόμενα δύο παιχνίδια.

Ο μεσοεπιθετικός της ΑΕΚ από το Τρινιντάντ Τομπάγκο έζησε χθες την πρώτη του αποβολή με απευθείας κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή Λάζαρο Φωτιά. Ευθύνη για την απόφαση αυτή έχει και ο Var Μανώλης Σκουλάς. Το παιχνίδι με τον ΟΦΗ ξεκίνησε καλά για την ΑΕΚ που βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 0-1, αλλά στο 35’ο λεπτό ο Λιβάι Γκαρσία σε μια μονομαχία, έκανε παρατεταμένο τράβηγμα στον Λάζαρο Λάμπρου ενώ μετά από ένταση που επικράτησε έπιασε από το λαιμό και έσπρωξε στο έδαφος τον Νέιρα. Αυτά έγραψε και στα αναλυτικά στοιχεία στο φύλλο αγώνα ο Έλληνας διαιτητής.

Ο διαιτητής έγραψε στο φύλλο αγώνα πως ο παίκτης της ΑΕΚ αποβλήθηκε λόγω “βίαιης απώθησης αντιπάλου”. Ο Γκαρσία άφησε για 55 λεπτά την ΑΕΚ με παίκτη λιγότερο ενώ ο Νέιρα σκόραρε δύο γκολ για τον ΟΦΗ. Αποτέλεσμα αυτής της κόκκινης κάρτας είναι ο 23χρονος να χάσει το παιχνίδι με τη Λαμία την Τετάρτη αλλά και το μεγάλο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα την Κυριακή. Η ποινή αναφέρει άλλωστε πως για τέτοια αντίδραση υποβάλλεται ποινή δύο αγωνιστικών και χρηματικό πρόστιμο ύψους 120 ευρώ.