Αρχική / ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ / Χάντμπολ γυναικών: Μεγάλο διπλό μέσα στον Βύρωνα!

Χάντμπολ γυναικών: Μεγάλο διπλό μέσα στον Βύρωνα!

Επικράτησαν με 23-24 του Αθηναϊκού οι «κιτρινόμαυρες».

Η ομάδα χάντμπολ γυναικών της Μάνας ΑΕΚ, επανήλθε στο δρόμο των νικών, επικρατώντας με 23-24 του Αθηναϊκού στο κλειστό του Βύρωνα για την 12η αγωνιστική της Α1 Κατηγορίας γυναικών. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για τις «κιτρινόμαυρες» εντός του 2024, με τον νέο τεχνικό τους Βύρωνα Παπαδόπουλο στην άκρη του πάγκου.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με την ΑΕΚ να ανοίγει το σκορ στο 2ο λεπτό, ενώ η ομάδα του Αθηναϊκού ισοφάρισε δύο λεπτά αργότερα. Από εκεί και πέρα καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ, με την ΑΕΚ να παίρνει προβάδισμα με ένα γκολ (12-13) στην εκπνοή του ημιχρόνου.

Με δύο γρήγορα γκολ η ΑΕΚ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους πήρε προβάδισμα με τρία γκολ (12-15). Η ομάδα του Αθηναϊκού προσπάθησε σιγά σιγά να μειώσει και στο 22′ ισοφάρισε σε 19-19, ενώ ένα λεπτό αργότερα πήρε και το προβάδισμα (20-19). Μετά το 25′ η «Ένωση» ανέβασε ρυθμό και πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ (21-23). Η σκληρή της άμυνα δεν άφησε την ομάδα του Αθηναϊκού να μπει στο παιχνίδι και στο τέλος η «Ένωση» πήρε τη νίκη με 23-24.

Γεννήθηκα τον Ιούλιο του 2000. Παρά το γεγονός ότι είμαι μόλις 10 λεπτά από το Στάδιο Καραϊσκάκη με τα πόδια, αγάπησα και συνεχίζω να αγαπώ την ΑΕΚ. Το πάθος μου για το γράψιμο και τον Δικέφαλο Αετό με οδήγησαν σε αυτό το site. Είμαι επίσης απόφοιτος του τμήματος Διεθνών Ευρωπαϊκών και Περιφερειακών Σπουδών του Παντείου Πανεπιστημίου και λάτρης της Ιστορίας. Τιμή μου που συνεργάζομαι με την ομάδα του AEKPASSION, η οποία με αγκάλιασε από την πρώτη στιγμή.

Ζούρος: «Προφανώς, η νίκη είναι μονόδρομος»

Ο προπονητής της μπασκετικής ΑΕΚ μίλησε ενόψει του αυριανού αγώνα με τη Χαποέλ Χολόν για …