Αρχική / AEKPASSION / Χάντμπολ: Νίκησε με… χίλια ζόρια την Πυλαία η ΑΕΚ

Χάντμπολ: Νίκησε με… χίλια ζόρια την Πυλαία η ΑΕΚ

Η «Ένωση» δυσκολεύτηκε πολύ, κόντρα στην ομάδα της Θεσσαλονίκης, αλλά πήρε την νίκη (22-21) με ανατροπή στο τέλος, ξεκινώντας με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα.

Η ΑΕΚ παρόλο την προβληματική εικόνα που έδειξε σε πολλά διαστήματα του αγώνα του αγώνα, νίκησε στο τέλος με ανατροπή στην πρεμιέρα της στην φετινή Handball Premier την αξιόμαχη ομάδα του ΑΕΣΧ Πυλαίας με σκορ 22-21 στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» και πήρε τους δύο βαθμούς της νίκης.

Το ματς:

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις ομάδες να βαδίζουν μαζί κοντά στο σκορ (3-3) στα πρώτα 7 λεπτά του αγώνα. Στην συνέχεια ΑΕΚ ανέβασε την απόδοση της και πήρε δύο φορές προβάδισμα τεσσάρων γκολ η πρώτη στο 15′ με 7-3 και στο 21′ με 9-5 όμως στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι μείωσαν και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 12-10.

Στην επανάληψη η «Ένωση» παρουσιάστηκε νωθρή κάτι που έδωσε στην Πυλαία την ευκαιρία να φέρει τον ρυθμό του αγώνα στα μέτρα της, παίρνοντας προβάδισμα με δύο τέρματα από το 47ο λεπτό (15-17) έως το 57ο (18-20). Τελικά η εμπειρία των «κιτρινόμαυρων» και οι σωστές επιλογές σε άμυνα και επίθεση στο τέλος ήταν αυτά που έδωσαν την νίκη στην ΑΕΚ, καθώς στο διάστημα μεταξύ 56′-59′ ο «Δικέφαλος» με ένα επιμέρους σερί 4-0 πέρασε μπροστά με 22-20. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 22-21 στις τελευταίες στιγμές του αγώνα, που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 5-3, 7-4, 9-5, 9-8, 12-10 (ημιχρ.), 13-12, 14-14, 15-15, 16-17, 18-19, 22-21

ΑΕΚ (Σεϊρεκίδης): Αραμπατζής 1, Ζάμπιτς 1, Κρητικός, Γιόνσον, Μαντάλινιτς 1, Μάλλιος, Ηλιόπουλος 1, Ρασπίτσος, Παπαδόπουλος 7, Παπαδιονυσίου, Κομαρζέφσκι 2, Λιάπης 3, Μαρτίνοβιτς 3, Άρσιτς, Σόκολιτς, Κεδέρης 3.

ΠΥΛΑΙΑ (Ανανιάδης): Μοισίγεφ, Παλάσκας, Αντωνιάδης 1, Καραγκιοζόπουλος 5, Ντανουλέ, Τσορτέκης 1, Ορφανουδάκης, Βαρδάκας 2, Μπίλιας, Αλεξανδρίδης 4, Καβουσανάκης 1, Κυριακίδης 3, Δ. Τριανταφυλλίδης 4, Τ. Τριανταφυλλίδης, Κουκμίσης, Τζέλη.

Διαιτητές: Καρυδάκης- Γιακαλής

Κόκκινη: 49:12 Δ. Τριανταφυλλίδης

Δίλεπτα: 3-5,

Πέναλτι: 3/4-2/3

Γεννημένος το 2002 στην περιοχή Τούμπα στην Θεσσαλονίκη. Σπουδάζω στο τμήμα Δημοσιογραφίας και ΜΜΕ του ΑΠΘ. Σκοπός μου είναι να ασχοληθώ ενεργά με την αθλητική δημοσιογραφία και ευχαριστώ την οικογένεια του AEKPASSION που μου έδωσε την ευκαιρία να είμαι ένας από τους συντελεστές του. Άλλωστε δεν θα μπορούσε να είναι διαφορετικό για μένα αφού τα γράμματα Α.Ε.Κ. αντιπροσωπεύουν τα πάντα στην ζωή μου.

Πάνω από 3.000 επισκέπτες στην πρώτη εβδομάδα λειτουργίας του Μουσείου της ΑΕΚ!

Μεγάλος είναι ο αριθμός των επισκεπτών του Μουσείου Ιστορίας της Ένωσης την πρώτη εβδομάδα λειτουργίας …