Αρχική / ΕΥΡΩΠΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ / Δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ στην Ολλανδία, ήττα με 3-0

Δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ στην Ολλανδία, ήττα με 3-0

Δύο εικόνες παρουσίασε η Ένωση στην Ολλανδία με τον Άγιαξ να παίρνει άνετη νίκη με 3-0.

Η ΑΕΚ έπαιξε σωστά στο πρώτο ημίχρονο στο Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα απέναντι στον Άγιαξ στην πρεμιέρα των ομίλων του Champions League, κράτησε το μηδέν, όμως στο δεύτερο μέρος αδράνειας της άμυνας έδωσαν τη νίκη στους γηπεδούχους. Η Ένωση έπαιξε με σωστό αμυντικό πλάνο τους πρωταθλητές Ολλανδίας στο πρώτο μέρος, παρόλα αυτά δεν πήρε τίποτα από το παιχνίδι.

Α’ ημίχρονο

Δυνατά μπήκε ο Άγιαξ στο πρώτο ημίχρονο, με την ΑΕΚ να αντέχει στη πίεση του πρώτου 10λεπτου. Σταδιακά η Ένωση άρχισε να ισορροπεί το παιχνίδι και να δημιουργεί καταστάσεις προς την εστία του Ονανά, κερδίζοντας το πρώτο κόρνερ της στο 13′ που οδήγησε σε φάουλ αμέσως μετά. Το φάουλ εκτελέστηκε από τον Μάνταλο, που βρήκε το κεφάλι του Σιμόες, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ. Ο Άγιαξ συνέχισε τη πίεση, χωρίς να δημιουργεί φάσεις μπροστά από την εστία του Μπάρκα.

Τρομερή αντεπίθεση στο 27′ με την ΑΕΚ να φεύγει μπροστά και την επιμονή του Κλωναρίδη να πασάρει τη κατάλληλη στιγμή στον Πόνσε με τον Αργεντινό να μην προλαβαίνει τον αμυντικό του Άγιαξ και να κερδίζει κόρνερ, που όμως πέρασε ανεκμετάλλευτο. Η ΑΕΚ διατηρούσε τον Άγιαξ μακριά από την εστία της, παίζοντας σωστή άμυνα, χωρίς και η ίδια να απειλεί επιθετικά. Ο Πόνσε σε νέα φάση στο 44′ κατέβασε τη μπάλα έξω από τη περιοχή, σούταρε, όμως η μπάλα κόντραρε και η Ένωση κέρδισε νέο κόρνερ, που όμως και αυτό πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Β’ ημίχρονο

Με κόρνερ ξεκίνησε ο Άγιαξ στο δεύτερο μέρος και αμέσως μετά την εκτέλεσή του, ο Νικολάς Ταλιαφίκο υποδέχθηκε μπαλιά του Νέρες στη καρδιά της άμυνας και άνοιξε το σκορ για τον Άγιαξ. Η ολλανδική ομάδα συνέχισε να κρατάει μπάλα, με την ΑΕΚ να ψάχνει την παραμικρή ευκαιρία που θα την έβγαζε στην αντεπίθεση. Επικίνδυνη φάση στο 54′ που παραλίγο να οδηγήσει σε αυτογκόλ για την ΑΕΚ, η μπάλα όμως πέρασε έξω από τα δοκάρια του Μπάρκα, σε νέο κόρνερ. Η Ένωση περνούσε δύσκολες στιγμές με τον Άγιαξ να γίνεται επικίνδυνος σε κάθε φάση. Στο 57′ ο Μπάρκας κάνει την απόκρουση του αγώνα σε κοντινή κεφαλιά του Ταλιαφίκο.

Στο 67′ ο ντε Μπέεκ σκόραρε, όμως ήταν σε θέση οφσάιντ και σωστά ακυρώθηκε το γκολ. Ο κος Ουζουνίδης πέρασε τον Γιαννιώτα στη θέση του Μπακάκη, δίνοντας πιο επιθετική χρειά στην ομάδα του. Όταν η ΑΕΚ ξεκίνησε να ισορροπεί το παιχνίδι, ο Άγιαξ σε μια αντεπίθεση στο 71′ σκόραρε με τον ντε Μπέεκ γράφοντας το 2-0. Στο υπόλοιπο του παιχνιδιού ο Άγιαξ κρατούσε μπάλα, ψάχνοντας την ευκαιρία για να δημιουργήσει τρίτο γκολ, ενώ η ΑΕΚ έψαχνε μια ευκαιρία για να μειώσει και να τη βάλει ξανά στο παιχνίδι, χωρίς όμως επιτυχία. Τελικά στο 90ο λεπτό ο Ταλιαφίκο έβαλε ένα απίστευτο γκολ με μια σέντρα σουτ που κατέληξε στο παραθυράκι του Μπάρκα γράφοντας το τελικό 3-0.

Σκόρερ: 46′ Ταλιαφίκο, 71΄ντε Μπέεκ, 90′ Ταλιαφίκο.

Άγιαξ (Τεν Χάαγκ): Ονανά, Μαζραουί, Ντε Γιόνγκ, Μπλιντ, Ταλιάφικο, Ζίγεχ, Σόνε, Ετίνγκ, Νέρες (78′ Ντόλμπεργκ), Τάντιτς, Χούντελαρ (63′ Βαν ντε Μπέεκ).

ΑΕΚ (Ουζουνίδης): Μπάρκας, Χουλτ, Οικονόμου, Λαμπρόπουλος, Τσόσιτς, Μπακάκης (70′ Γιαννιώτας), Γαλανόπουλος (61′ Άλεφ), Σιμόες, Μάνταλος, Κλωναρίδης, Πόνσε (81′ Γιακουμάκης).