Αρχική / AEKPASSION / Δεν τα κατάφερε ούτε στον δεύτερο τελικό και ελπίζει σε ένα θαύμα η ΑΕΚ

Δεν τα κατάφερε ούτε στον δεύτερο τελικό και ελπίζει σε ένα θαύμα η ΑΕΚ

Οι «κιτρινόμαυροι» ηττήθηκαν με 22-21 στη Χαλκίδα από τον Ολυμπιακό στο πλαίσιο του δεύτερου τελικού του Πρωταθλήματος.

Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα με 22-12 από τον Ολυμπιακό και πλέον βρίσκεται με 2-0 σκορ εις βάρος της στη σειρά των Τελικών του Πρωταθλήματος της Handball Premier, με τους ΜΑΓΚΕΣ του Αλέξη Αλβανού να πληρώνουν εν πολλοίς την κακή τους απόδοση στο β΄ημίχρονο, την οποία εκμεταλλεύτηκαν οι «ερυθρλόευκοι παίρνοντας τη νίκη.

Καθοριστικό ρόλο στη νίκη του ΟΣΦΠ έπαιξε η παρουσία του Παπαβασίλη. Ο νεαρός εξτρέμ των ερυθρολεύκων, με 7 γκολ αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ του αγώνα, και ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων της ομάδας του στο ξέσπασμα που έκανε και ανέτρεψε τα δεδομένα στο ματς.

Οι ερυθρόλευκοι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου 30λεπτου κατάφεραν το 14-10 υπέρ της ΑΕΚ, να το κάνουν 15-14 με ένα τέρμα του Σλαβούλιτσα υπέρ τους, παίρνοντας για πρώτη φορά το προβάδισμα. Στο σημείο αυτό, ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του και ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού. Ο Μπάουρερ που τελείωσε το ματς με οκτώ αποκρούσεις τις περισσότερες από αυτές στο σημείο αυτό του αγώνα, διατήρησε τους ερυθρόλευκους μπροστά στο σκορ, φτάνοντας έτσι σιγά-σιγά στην τελική επικράτηση με 22-12.

Το τρίτο ματς είναι προγραμματισμένο για την Δευτέρα.