Αρχική / ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ | ΜΠΑΣΚΕΤ / Δεν τα κατάφερε στη Νέα Σμύρνη η Βασίλισσα

Δεν τα κατάφερε στη Νέα Σμύρνη η Βασίλισσα

Την 7η φετινή της ήττα στο πρωτάθλημα γνώρισε η ΑΕΚ στη Νέα Σμύρνη καθώς έχασε με 71-69.

Κακή εμφάνιση που οδήγησε στην ήττα από την ομάδα του κυρίου Σάκοτα η οποία ήταν αρκετά άστοχη, ενώ στο τέλος προσπάθησε να ανατρέψει το σκορ, χωρίς επιτυχία.

Κακή επιθετικά η ομάδα που είχε μόλις 6/26 τρίποντα, έχασε τη μάχη στα ριμπάουντ και είχε ουσιαστικά εκτός αγώνα τους Βασιλόπουλο, Ξανθόπουλο που δεν βοήθησαν ουσιαστικά τη Βασίλισσα.

Ο αγώνας:

Η ΑΕΚ κατάφερε να βρει λύσεις στην έναρξη του αγώνα από Τζέιμς και Λαρεντζάκη, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ (4-9, 5’). Συνέχισε σε καλό ρυθμό με Τζέιμς και Χάρις (11-17, 8’), όμως Κάμινγκς και Μπράζελτον συμμάζεψαν τη διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου (15-17).

Ακολούθησε ένα πολύ κακό δεκάλεπτο για την ΑΕΚ στο οποίο πέτυχε μόλις 7 πόντους. Ο Πανιώνιος με τον Κάμινγκς να αποτελεί το πρώτο «βιολί», γύρισε το παιχνίδι (22-19, 12’) και συνέχισε με τον Κράβιτς (28-19, 15’). Το ημίχρονο έκλεισε με το τρίποντο του Σακελλαρίου (33-24).

Περιμέναμε να δούμε αντίδραση από τους παίκτες της ΑΕΚ, κάτι που εν μέρη έγινε (τουλάχιστον επιθετικά), όμως ο Πανιώνιος κρατούσε την μικρή διαφορά που είχε αποκτήσει από το ημίχρονο. Μάλιστα Μπράζελτον και Σακελλαρίου έστειλαν τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της, τους 14 πόντους στο 28′ (53-39). Με ατομικές ενέργειες του Μάνι Χάρις η ΑΕΚ μείωσε σε 53-43 στο φινάλε της περιόδου.

Η τελική αντεπίθεση της ΑΕΚ ξεκίνησε στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Κέβιν Πάντερ να συμμαζεύει τη διαφορά (56-51, 33’) και με συμπαραστάτη τον Χάρις να φτάνει στο καλάθι (57-55, 35’). Ο Πανιώνιος όμως βρήκε την κατάλληλη στιγμή τις λύσεις που είχε «στερηθεί» στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Μπράζελτον ο οποίος με ένα μεγάλο σουτ έδωσε πνοή στον Πανιώνιο (69-60, 39’). Η ΑΕΚ προσπάθησε να επιστρέψει ξανά με τους Πάντερ και Τζέιμς, όμως ο Πανιώνιος κράτησε και πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 33-24, 53-43, 71-69.

AEK (Σάκοτα): Πάντερ 19 (3), Τζέιμς 17 (1), Γκριν 5, Χάρις 12, Ξανθόπουλος, Βασιλόπουλος, Λαρεντζάκης 3 (1), Μαυροειδής 3, Καββαδάς 1, Χάντερ 9.