Αρχική / ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ / Δύσκολη νίκη, σε ένα πραγματικά Ευρωπαϊκό ντέρμπι

Δύσκολη νίκη, σε ένα πραγματικά Ευρωπαϊκό ντέρμπι

H AEK δυσκολεύτηκε κόντρα στην Ντράμεν, όμως κατάφερε να πάρει την νίκη με 33-31, έχοντας ένα μικρό προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού στην Νορβηγία.

Η ΑΕΚ στα πρώτα 6 λεπτά του αγώνα προηγήθηκε με 3-2 με τον Μόγια να πετυχαίνει τα 2 γκολ,όμως οι Νορβηγοί κατάφεραν στα επόμενα 2 λεπτά να κάνουν το 3-4 και να περάσουν μπροστά με 1 γκολ διαφορά. Στη συνέχεια με ένα μικρό σερί 3 γκολ, η ΑΕΚ πήρε ξανά το προβάδισμα με 6-4 ενώ και ο Κοσάνοβιτς μπήκε στην εξίσωση του παιχνιδιού με κάποιες σημαντικές αποκρούσεις. Στο 20 λεπτό η ΑΕΚ είχε προβάδισμα 2 γκολ όντας μπροστά με 12-10 με τον Μυλωνά και τον Μπουνέτα να βάζουν από 2 γκολ ο καθένας ενώ και ο Γιάκομπσεν σκόραρε από το σημείο του πέναλτυ με το κλασικό φαλτσαριστό σουτ που κάνει σε κάθε εκτέλεση. Κάποια λάθη στις επόμενες φάσεις με χαρακτηριστικό ένα παιδαριώδες λάθος του Πλάθα έδωσαν το προνόμιο στη Ντράμεν να ισοφαρίσει σε 13-13 στο 23ο λεπτό της αναμέτρησης.

Τα λάθη συνεχίστηκαν μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και εκεί που η ομάδα είχε την ευκαιρία να προηγηθεί με 17-14,το σκορ πήγε στο 17-17 με την Ντράμεν μάλιστα να σκοράρει σε νεκρό χρόνο από το σημείο του πέναλτι με το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου να διαμορφώνεται στο 17-18 υπέρ της Ντράμεν. Από την ΑΕΚ ξεχώρισαν σε αυτό το πρώτο ημίχρονο ο Κοσάνοβιτς με σημαντικές αποκρούσεις αλλά και οι Μυλωνάς,Μόγια και Μπουνέτα που βοήθησαν πολύ την ΑΕΚ στο σκοράρισμα.

Η ΑΕΚ μπήκε στο παιχνίδι ισοφαρίζοντας γρήγορα σε 18-18 με τους Άρσιτς, Ζαμπούνη, Μωραϊτη, Μυλωνά, Πλάζα, Μπουνέτα, Αραμπατζή. Ο Μπουνέτα συνέχισε την φοβερή του εμφάνιση και στο 2ο ημίχρονο, ισοφαρίζοντας σε 20-20 στα 3 πρώτα λεπτά του 2ου ημιχρόνου. Ωστόσο η ομάδα έδειχνε κάπως αποσυντονισμένη, και η αμυντική της λειτουργία συνέχισε να είναι κάπως αναποτελεσματική και στο 2ο ημίχρονο. Παρόλλο που κυριαρχούσε επιθετικά, στην άμυνα αντιμετώπιζε πρόβλημα, με την αναζήτηση λύσης να αποτελεί άμεση προτεραιότητα για αυτήν. Μία εξαιρετική συνεργασία των παικτών της ΑΕΚ έδωσε την δυνατότητα στον Αραμπατζή να πεταχτεί σαν “αίλουρος” από τα δεξιά και να κάνει το 26-24, στα 13 λεπτά αγώνα, ενώ ο εκπληκτικός Μπουνέτα αύξησε το σκορ κατά 1 γκολ σε 27-24, 1 λεπτό αργότερα.

Ο Kosanovic στα 19 λεπτά αγώνα πραγματοποίησε εξαιρετική διπλή απόκρουση αρχικά σε πέναλτι των Νορβηγών, και στην συνέχεια στην επαναφορά από αυτό, δεχόμενος ακόμα μια φορά τα εύσημα τόσο από τους συμπαίκτες όσο και από τον κόσμο. Η ΑΕΚ παρουσιάστηκε πάντως πολλές φορές μη συγκεντρωμένη στην επίθεση κάνοντας αρκετές λάθος πάσες. Μία εκ αυτών οδήγησε σε αντεπίθεση των Νορβηγών στα 22 λεπτά αγώνα για να κάνουν το 28-27. Το σκορ κυμαινόταν στο 1 γκολ διαφορά υπέρ της ΑΕΚ, (30-29 στο 25:30), με το παιχνίδι να συνεχίζει να έχει “άρωμα ντέρμπι”. Ο Μπουνέτα περίπου 1 λεπτό πριν την λήξη του αγώνα πέτυχε σημαντικό γκολ για την νίκη της ομάδας κάνοντας το 32-30, ο οποίος ωστόσο τραυματίστηκε στην προσπάθεια αυτή, αποχωρώντας από το γήπεδο. Το τελικό σκορ βρήκε την ΑΕΚ νικήτρια με 33-31,  αφού ο Μυλωνάς σκόραρε ένα πολύ δύσκολο γκολ από εκτέλεση φάουλ σε νεκρό χρόνο.