Αρχική / ΕΥΡΩΠΗ | ΜΠΑΣΚΕΤ / Έχασε κατά κράτος η ΑΕΚ (93 -76) από την Μπούργος

Έχασε κατά κράτος η ΑΕΚ (93 -76) από την Μπούργος

Παραδόθηκε άνευ όρων η ΑΕΚ στο Μπούργος, γνώρισε την ήττα από την τοπική ομάδα και υποχώρησε στην τρίτη θέση του Β΄Ομίλου του Basketball Champions League.

Η ΑΕΚ έκανε μια αποκαρδιωτική εμφάνιση για 35′ λεπτά σε άμυνα και επίθεση, και γνώρισε την ήττα με (93-76) από την Μπούργος για την 12η αγωνιστική του BCL. Η «Ένωση», βρέθηκε να είναι πίσω στο σκορ και με – 22 ξύπνησε  αργά στο παιχνίδι και προσπάθησε να υπερασπιστεί το +8 του πρώτου αγώνα στο ΟΑΚΑ, χωρίς όμως αποτέλεσμα αν και πλησίασε μέχρι το -9. Έτσι μετά την τρίτη σερί ήττα  στην Ευρώπη κινδυνεύει με αποκλεισμό αν δεν σοβαρευτεί και δεν κάνει τουλάχιστον μια νίκη στα εναπομείναντα ματς με Ράστα Βέχτα (εκτός) και Ανβίλ (εντός).

Η ΑΕΚ από την αρχή ήταν πίσω  στο σκορ και δεν ήταν ανταγωνιστική σε κανένα σημείο του αγώνα. Μοναδικός διασωθείς ο Νίκος Ζήσης, που στο δεύτερο ντεμπούτο του, μετά από 15 χρόνια, είχε 16 πόντους (6/7 σουτ), 4 ασίστ και 2 ριμπάουντ παίζοντας για 29:44.

Μέσα σε όλα, αποχώρησε τραυματίας μετά από πεντέμισι λεπτά αγώνα ο Κιθ Λάνγκφορντ και υπάρχουν φόβοι για θλάση. Ένα ακόμη πρόβλημα μετά τις απουσίες των Γκίκα και Χρυσικόπουλου, που ήταν στην Αθήνα.

Το παιχνίδι

Ο Ζήσης έκανε… πενταδάτος ντεμπούτο μαζί με Λάνγκφορντ, Ματσιούλις, Γκραντ και Κακλαμανάκη. Το καλάθι του Αμερικανού σέντερ στο ξεκίνημα (0-2) ακολούθησαν μόνο κακά νέα για την ΑΕΚ. Η Μπούργος με εξαιρετικό ρυθμό στην επίθεση και όπλο τα επιθετικά ριμπάουντ (6 στο πρώτο δεκάλεπτο) κυριάρχησε. Έφτασε γρήγορα στο 7-2, ενώ ο Λάνγκφορντ αποχωρούσε λαβωμένος στο 13-6 και ο… κατήφορος συνεχίστηκε. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο 24-13, με τον Ζήση μοναδικό διασωθέντα με 5 πόντους, 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Στο πρώτο δίλεπτο της δεύτερης περιόδου η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 19, 34-15, με την «Ένωση» να είναι κάκιστη σε άμυνα κι επίθεση. Ένα δίλεπτο αργότερα, ο Μπενίτε με δεύτερο σερί τρίποντο έφερε την ομάδα του στο +21 (40-19). Η ΑΕΚ παρέπαιε, με τον Ζήση να διασώζεται αλλά να φορτώνεται με τρίτο φάουλ δυόμισι λεπτά πριν το ημίχρονο. Κάπως έτσι, παρά τις λύσεις του Γκραντ στο σκοράρισμα, η Μπούργος φτάνοντας με ευκολία στο καλάθι έκλεισε το ημίχρονο με 54-34.

Ο ασταμάτητος Μπενίτε έφτασε γρήγορα τους 18π. οδηγώντας την διαφορά στους 22 (59-37), με τον Ζήση να φορτώνεται και τέταρτο φάουλ. Δύο επιθετικές εκλάμψεις με ισάριθμα τρίποντα του Ρέι μείωσαν την απόσταση στο 68-55, αλλά δεν υπήρξε συνέχεια. Η Μπούργος πάτησε ξανά το γκάζι και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με γερό θεμέλιο νίκης, 74-57.

Οι δημιουργίες του Ζήση για τον Γκραν έδωσαν μια κάποια ελπίδα διαμορφώνοντας το 81-65 έξι λεπτά πριν το τέλος. Το τάιμ άουτ του Πενιαρόγια δεν συνέφερε την ομάδα του και ένα προσωπικό 5-0 του Γιαννόπουλου έγραψε το 81-70 και το δεύτερο τρίποντό του έφερε την ΑΕΚ στο -9 (83-74) δύο λεπτά πριν το τέλος. Όμως δύο «κολλητά» τρίποντα του ΜακΦάντεν απομάκρυναν τους γηπεδούχους στο 91-76 και διέκοψαν βίαια την προσπάθεια των «κιτρινόμαυρων» να κρατήσουν το +8 του ΟΑΚΑ.

Δεκάλεπτα: 24-13, 54-34, 74-57, 93-76

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Ρέι 6 (2), Τσάλμερς 8, Τολιόπουλος, Λάνγκφορντ, Τολιόπουλος, Ματσιούλις 11, Γιάνκοβιτς 8, Κακλαμανάκης, Μαυροειδής 2, Ζήσης 16 (2), Γιαννόπουλος 8 (2), Σλότερ 2, Γκραντ 15.

Διαιτητές: Ροσό (Γαλλία), Σαχίν (Ιταλία), Τομάσοβιτς (Σλοβακία).