Αρχική / ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ / Εύκολη επικράτηση διαδικαστικού χαρακτήρα

Εύκολη επικράτηση διαδικαστικού χαρακτήρα

Η ΑΕΚ πέτυχε την 2η συνεχόμενη νίκη της κόντρα στην Βόσνικη Βογκόσκα με 33-27 και εξασφάλισε την πρόκρισή της για την επόμενη φάση των “16”.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο 1ο ημίχρονο, με πατημένο το γκάζι από τον χθεσινό αγώνα, λόγω και της ψυχολογίας από την χθεσινή αναμέτρηση (22-41). Με γρήγορα γκολ και από τις 2 πλευρές στην αρχή (6-4), η ΑΕΚ αύξησε την διαφορά με ακόμα περισσότερα τέρματα. Εκμεταλλεύτηκε την αδρανή άμυνα των Βόσνιων και με γρήγορες αντεπιθέσεις “πυροβολούσε” συνεχώς τον τερματοφύλακα των Βόσνιων με πρωταγωνιστές τους Μυλωνά και Ζαμπούνη και πήγε στο ημίχρονο με σκορ 18-13.

Το 2ο ημίχρονο έμεινε στον ίδιο ρυθμό. Η ΑΕΚ έκανε και άλλες αλλαγές με τους Γεωργιάδη, Νικολαίδη να εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο οι οποίοι σημείωσαν και αυτοί προσωπικά γκολ. Χρόνος δόθηκε και στον 17χρονο Κοτσιώνη που έδειξε την κλάση του και σημείωσε ένα εκπληκτικό γκολ. Φυσικά ο Γιάκομπσεν εντυπωσίασε για ακόμη μία φορά.