Αρχική / ΕΥΡΩΠΗ | ΜΠΑΣΚΕΤ / Εύκολη επικράτηση της ΑΕΚ επί της Λιετκαμπέλις

Εύκολη επικράτηση της ΑΕΚ επί της Λιετκαμπέλις

Η Ένωση επικράτησε 65-84 επί της Λιετκαμπέλις στην Λιθουανία

Η ΑΕΚ του Λούκα Μπάνκι έκανε το 65-84 παίρνοντας ακόμα μια εκτός έδρας νίκη στο Champions League, παραμένοντας στην πρώτη θέση του ομίλου.

Η εξέλιξη του αγώνα

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ ξεκίνησε με τους : Ματσιούλις, Θίοντορ, Γκρίφιν, Σαντ Ρος και Χάντερ. Η Ένωση είχε τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά του αγώνα έστω και με μικρή διαφορά (8-11). Στην συνέχεια και στα μέσα της περιόδου, η ΑΕΚ έβγαζε καλές άμυνες με αποτέλεσμα να αυξήσει κι άλλο την διαφορά της. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι από την γραμμή των βολών μείωσαν στους τρεις (12-15). Προς τα τέλη της περιόδου οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν (17-17). Τελικά με την λήξη οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με +4 (22-18), με ένα επιμέρους 14-3 έκλεισαν την περίοδο μπροστά στο σκορ

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ μπήκε και πάλι μουδιασμένη με την Λιετκαμπέλις να σκοράρει άλλο ένα καλάθι και να αυξάνει την διαφορά στους έξι, στα πρώτα λεπτά (24-18), με την ομάδα του Μπάνκι να φτάνει τα 8 λάθη πολύ νωρίς. Η ΑΕΚ συνέχιζε να μην βρίσκει ρυθμό και οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +11 στα μέσα της δεύτερης περιόδου (33-22). Η ΑΕΚ με τον Ματσιούλις επέστρεψε στο -5 (35-30) και μάλιστα ολοκλήρωσε την δεύτερη περίοδο μπροστά στο σκορ (37-40)

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ έφτασε πολύ γρήγορα στο +8 (37-45), ενώ στην συνέχεαι και μέχρι τα μέσα της περιόδου κρατούσε με σχετική ευκολία ένα +10 (45-55). Αυτό δεν άλλαξε ούτε στα επόμενα λεπτά του της περιόδου με την ΑΕΚ να τελειώνει την Τρίτη περίοδο προηγούμενη με +13 (54-67).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΚ συνέχισε από εκεί που το άφησε, αύξησε κι άλλο την διαφορά στα πρώτα λεπτά της περιόδου (58-70). Η Ένωση με τον Χάντερ σε μεγάλη μέρα έφτασε γρήγορα στο +18 (58-76). Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στα επόμενα λεπτά, με την Ένωση να παίρνει άλλη μια εκτός έδρας νίκη αυτή την φορά στην Λιθουανία και να κρατάει για άλλη μια αγωνιστική την 1η θέση του ομίλου

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 37-40, 54-67, 65-84

Λιετκαμπέλις: Ταρόλις 7, Σίνοβετς 8, Ντίμετς 12, Γιασάιτις 10(2), Ουίλσον 9, Κουλβιέτις 9(3), Βαλινσκας 4, Κακαρεβιτς, Κούπσας 7

ΑΕΚ: Τζέιμς 11(1), Ξανθόπουλος, Τσαλμπούρης 2, Ματσιούλις 18(2), Λαρεντζάκης 8(1), Γκρίφιν 11(1), Θίοντορ 7, Σαντ Ρος 2, Ρογκαβόπουλος, Γιαννόπουλος, Χάντερ 25