Αρχική / AEKPASSION / Εύκολη επικράτηση της ΑΕΚ κόντρα στον Άρη Νίκαιας

Εύκολη επικράτηση της ΑΕΚ κόντρα στον Άρη Νίκαιας

Οι “μάγκες” επικράτησαν με 23 – 38 του Άρη Νίκαιας στο “Γ.Κασιμάτης” κάνοντας το 2/2 στο πρωτάθλημα.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με τους Παπαδιονυσίου, Ρέινα, Δομπρή, Αραμπατζή, Μυλωνά, Κεδέρη και Μπάουερ και προηγήθηκε νωρίς νωρίς με τον Μπάμπη Δομπρή. Με το σκορ να βρίσκεται στο 1-2 με την ΑΕΚ μπροστά, ο Χρήστος Κεδέρης -ο οποίος απουσίαζε απ’το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό-, σημέιωσε 2 εξαιρετικές ενέργειες (1 ασίστ και 1 τέρμα), πηγαίνοντας το σκορ στο 1-4. (5:35′). Στα 8:30 λεπτά αγώνα ο εξαιρετικός για ακόμα μια φορά Ρείνα, πήγε στο σκορ στο 2-5, ωστόσο η ΑΕΚ δεν έπαιζε με “πατημένα τα γκάζια”. Ο Χρήστος Κεδέρης πέτυχε το 8ο γκολ της ΑΕΚ και 4ο προσωπικό του, ώστε να κάνει το 4-8 στα 13 λεπτά αγώνα. Ο Άρης Νίκαιας κατάφερε να διατηρήσει μία καλή διαφορά κάνοντας το σκορ 7-9 στα 18 λεπτά αγώνα. Στην συνέχεια πέρασαν στον αγώνα οι Πλάθα και Μόγια και σε συνδυασμό με τον εξαιρετικό Κεδέρη βοήθησαν την ΑΕΚ να πάει το σκορ στο 7-12 (20:30′). Kάπως έτσι συνέχισε η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια πηγαίνοντας το σκορ στο 7-14 (22:37). H AEK πήγε το σκορ στο 9-16 με τον Μπουνέτα (28:05),με το τελικό σκορ του α’ ημιχρόνου να βρίσκει την ΑΕΚ μπροστά με 7 τέρματα (10 – 17).

Ο Δημήτρης Τζηράς πέτυχε το 1ο προσωπικό του τέρμα στις αρχές του 2ου ημιχρόνου κάνοντας το σκορ 11 – 18, αλλά με τον Άρη να μειώνει σχεδόν άμεσα (12-18 στο 32:56′). Η ομάδα της Νίκαιας δεν έδειξε να τα παρατάει κρατώντας μία σεβαστή διαφορά, και μειώνοντας σε 15-20 στο 34:52′. H AEK συνέχισε να ασκεί πίεση με πρωταγωνιστές τους Μόγια, Πλάθα, Τζηρά και Κεδέρη, πηγαίνοντας το σκορ στο 17-23 (38:28′), και στην συνέχεια σε 17-25, εκμεταλλευόμενη την κενία εστία του Άρη σε 2 συνεχόμενες φάσεις. Η ομάδα της Νίκαιας κέρδισε αρκετά πέναλτι -ειδικά στο 2ο ημίχρονο-, με τον Τόμας Μπάουερ να αποκρούει εκπληκτικά σε ένα από αυτά στο 13:50, και την ΑΕΚ να σκοράρει μισό λεπτό αργότερα αυξάνοντας την διαφορά στα 10 τέρματα (18-28). O νεαποκτηθέντας Γιάννης Καλόμοιρος, ο οποίος ήταν επίσης πολύ καλός στο 2ο ημίχρονο, πήρε χρόνο συμμετοχής βοηθώντας αρκετά την ΑΕΚ, η οποία στα 48 λεπτά αγώνα προηγούνταν με 19-32. Στο 51:45′ πέρασε στο παιχνίδι και ο νεαρός Κωνσταντίνος Κοτσιώνης, πέρνοντας και αυτός χρόνο συμμετοχής και σκοράροντας στο 55:17 κάνοντας το 21-36. Ο ίδιος πέτυχε ένα ακόμα όμορφο τέρμα κάνοντας το 23-38, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Τα πεντάλεπτα: 1-4, 3-6, 4-9, 7-12, 8-14, 10-17 (ημιχρ.), 15-20, 17-25, 18-28, 20-32, 21-36, 23-38.