Αρχική / ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ / Εύκολη νίκη και παλμός στην εξέδρα

Εύκολη νίκη και παλμός στην εξέδρα

Nίκη της ΑΕΚ με την Λαμία με 2-0 (αυτογκόλ Πλιάτσικα και  Βράνιες) ύστερα από καλή εμφάνιση κυρίως στο 1ο ημίχρονο, με τον κόσμο της να δίνει..ρεσιτάλ.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με Μπάρκα κάτω από τα γκολποστ, Μπακάκη στα δεξιά, Λόπες στα αριστερά, Βράνιες, Οικονόμου στα στόπερ, Σιμόες, Κρίστιτσιτς στο κέντρο, Ζεράλδες δεξιά, Αλμπάνη αριστερά, και με τους Λιβάγια και Γιακουμάκη μπροστά, με τον Κροάτη σε ελεύθερο ρόλο.Η ομάδα του Νίκου Κωστένογλου μπήκε στο παιχνίδι επιθετικά,προσπαθώντας να επιβάλλει τον ρυθμό της αλλά χωρίς να καταφέρνει να κάνει ευκαιρίες. Η Λαμία σε μία αντεπίθεση με τον Ρόμανιτς, δεν κατάφερε να δημιουργήσει ευκαιρία αλλά χρέωσε τον Βράνιες με κίτρινη κάρτα μετά από υπόδειξη του VAR.

Tελικά η καλή αμυντική λειτουργία λύγισε στο 37′ όταν ο Λιβάγια με αλλεπάλληλες προσποιήσεις μέσα στην περιοχή και παράλληλη πάσα προς το τέρμα του Βελλίδη ανάγκασε τον Βασίλη Πλιάτσικα να βάλει λάθος το πόδι του και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Στις καθυστερήσεις του αγώνα είχαμε και το 2-0 για την Ένωση έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Λιβάγια από τα αριστερά και την προβολή του Βράνιες, ένα γκολ που ακυρώθηκε στην αρχή και καταμετρήθηκε στην συνέχεια με την χρήση του VAR.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε σε μεγάλο βαθμό, καθώς καταγράφτηκαν μόλις 3 φάσεις από πλευράς ΑΕΚ. Ίσως οι παίκτες να συμβιβάστηκαν με το 2-0 του ημιχρόνου και θεώρησαν πως η νίκη “κλείδωσε” από το 1ο ημίχρονο. Έτσι πέρα από 2 καταπληκτικά σουτ των Κρίστιτσιτς στο 49΄ και του Βέρντε στο 84′ αλλά και μία κεφαλιά του Βράνιες σε προφανή θέση για γκολ στο 62′ δεν καταγράφτηκε τίποτα περαιτέρω. Η ΑΕΚ λοιπόν στο 2ο ημίχρονο κράτησε το σκορ “σβηστά”.

Συμπερασματικά η ομάδα του Κωστένογλου με MVP και πάλι τον Μάρκο Λιβάγια πιστοποίησε ότι βρίσκεται σε αγωνιστική άνοδο και άφησε ελπίδες για καλύτερη συνέχεια με την επιστροφή των Μάνταλου και Ολιβέιρα.