Αρχική / ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ / Έγκλημα και τιμωρία…

Έγκλημα και τιμωρία…

Η ΑΕΚ αν και προηγήθηκε με 0-2 και έδειχνε μετά από καιρό να κερδίζει ένα ντέρμπι,στο δεύτερο ημίχρονο με ευθύνη του Κωστένογλου η ομάδα αυτοκτόνησε και έδωσε την ευκαιρία σε έναν τραγικό Παναθηναϊκό να πάρει το παιχνίδι με 3-2 και να βυθίσει την ΑΕΚ στο -9 από τη κορυφή

Ο Νίκος Κωστένογλου παρέταξε την ομάδα με 4-2-3-1 και τον Μπάρκα στο βασικό σχήμα στην επιστροφή του μετά τον τραυματισμό του. Η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα,με τις αντεπιθέσεις της να δημιουργούν πολλά προβλήματα στον ΠΑΟ και την ΑΕΚ να κλείνει το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη με 0-2,με γκόλ του Μπακάκη και του Ολιβείρα σχεδόν σβηστά. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η κατάσταση με σοβαρή ευθύνη του προπονητή της ΑΕΚ άλλαξε καθώς η ανεξήγητη αλλαγή του Σιμάο αντί του Κρίστισιτς έκοψε την ΑΕΚ στα δύο.Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ανατρέψει σιγά σιγά τη κατάσταση,πήρε μέτρα στο γήπεδο και καθώς η ΑΕΚ δεν πέτυχε τρίτο γκόλ με αποκορύφωμα τη φάση του 52΄,τιμωρήθηκε. Οι γηπεδούχοι με 1 γκολ του Μακέντα αρχικά μείωσε σε 1-2 και τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-2 με σκόρερ τους Περέα και Κολοβέτσιο.

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ ξεκίνησε με πολλά λάθη στην ανάπτυξη της και τον Παναθηναϊκό να πιέζει ψηλά. Στο 3ο λεπτό ήρθε η πρώτη καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Βέρντε να σουτάρει από τα δεξιά αλλά την μπάλα να βγαίνει ψηλά άουτ. Η ΑΕΚ ανέβασε την απόδοσή της και ευτύχισε να προηγηθεί στο 18′ με 0-1 με σκόρερ τον Μπακάκη ο οποίος μετά από σουτ του Ολιβέιρα που κόντραρε,η μπάλα στρώθηκε σε αυτόν και με ένα σουτ κεραυνό έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα και στο 30′ για πρώτη φορά απείλησε σοβαρά την εστία του Μπάρκα,με τον Χατζηγιοβάνη από τα αριστερά να κάνει συνεχόμενες προσποιήσεις στον Μπακάκη,σούταρε και ο Μπάρκας έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ σε μια φάση που οι περισσότεροι θεατές του αγώνα πίστεψαν ότι η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα. Η ΑΕΚ όμως δεν πτοήθηκε,και στο 35 έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Ολιβέιρα για να κάνει το 0-2, μετά από κούρσα του Λιβάγια κ Κροάτης έδωσε στο Πορτογάλο επιθετικό και αυτός δεν κατάφερε να νικήσει τον Διούδη που έδιωξε σε κόρνερ.Ένα κόρνερ που έμελλε να κάνει τελικά το 0-2 για την ΑΕΚ μετά από εκτέλεση του Λιβάγια,ο Μάνταλος πήρε τη κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και ο Ολιβέιρα υποδεχόμενος τη μπάλα στο δεύτερο δοκάρι έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα. Οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ήταν να απειλήσουν στο 44′ με ένα μακρινό σουτ του Κουρμπέλη.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ ξεκίνησε με μια αλλαγή με τον Σιμάο να μπαίνει στη θέση του Κρίστισιτς,μια αλλάγη που έμελλε να είναι καταστροφική για την ΑΕΚ καθώς έχασε το κέντρο πλήρως. Στο 52′ η ομάδα έφτασε πολύ κοντά στο 0-3 με τον Χούλτ να σεντράρει από τα αριστερά,τον Ολιβέιρα να κάνει τη λόμπα και να πετυχαίνει το δοκάρι και τον Βέρντε στην επαναφορά με διπλή προσπάθεια να μην καταφέρνει να νικήσει τον Διούδη. Στο 66′ ξεκίνησε η αντεπίθεση του ΠΑΟ μειώνοντας το σκορ σε 1-2 με αριστερό σουτ του Μακέντα και 3 λεπτά αργότερα έκανε το 2-2 με πλασέ του Περέα,με τον διαιτητή να δείχνει σέντρα μετά και τη βοήθεια του VAR. Η μόνη αντίδραση της ΑΕΚ ήταν στο 81′ με τον Γιακουμάκη από πλεονεκτική θέση να μη μπορεί να νικήσει τον Διούδη και να δώσει ξανά το προβάδισμα στην ΑΕΚ. Έτσι ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε τη μεγάλη ανατροπή στο 88′ με τον Κολοβέτσιο με κεφαλιά μετά από κόρνερ να σκοτώνει τη πρώην ομάδα του και έδωσε τη νίκη στον ΠΑΟ με 3-2.

ΑΕΚ:Μπάρκας,Μπακάκης,Χουλτ,Σβάρνας,Τσιγκρίνσκι,Σιμόες,Κρίστισιτς(45’Σιμάο),Μάνταλος,Βέρντε(78’Γιακουμάκης),Λιβάγια,Ολιβέιρα(70’Αλμπάνης).