Αρχική / AEKPASSION / Έκανε εύκολα το 2Χ2 η ΑΕΚ επί της Λάρισας

Έκανε εύκολα το 2Χ2 η ΑΕΚ επί της Λάρισας

Η «Βασίλισσα» πήρε μια εύκολη νίκη κόντρα στη Λάρισα με (87- 68) για τη 2η αγωνιστική της Basket League.

Η ομάδα του κόουτς Παπαθεοδώρου μπήκε από το ξεκίνημα του αγώνα πολύ δυνατά και δεν άφησε την ομάδα της Λάρισας να μπει ποτέ στο παιχνίδι, όπως είχε γίνει στην πρεμιέρα κόντρα στον Ιωνικό.

Το παιχνίδι

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά στον αγώνα με τον Λάνγκφορντ “ζεστό” και τον Μαυροειδή να αρχίζει στην πεντάδα και να δίνει λύσεις στην επίθεση. Στο 5′ το σκορ ήταν 16-4 και στο 7′ έγινε 20-7, με την Ένωση να έχει επιβάλει πλήρως το ρυθμό της, έχοντας παρουσία και στο επιθετικό ριμπάουντ, που της έδινε τη δυνατότητα να ανανεώνει τις επιθέσεις.

Η πρώτη περίοδος έληξε με 26-15 και το δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίστηκε με τον ίδιο ρυθμό. Η ΑΕΚ δίχως να φορτσάρει, διατηρούσε τον έλεγχο, καθώς ο Χρυσικόπουλος αναδείχθηκε σε νέα επιθετική λύση, ενώ η Λάρισα από την άλλη πλευρά προσπαθούσε να διατηρήσει την επαφή της με το σκορ, παίρνοντας κάποια επιθετικά ριμπάουντ, αλλά χωρίς να έχει πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας.

Στο ημίχρονο η ΑΕΚ προηγήθηκε με 45-35, ωστόσο στην τρίτη περίοδο εμφάνισε σημάδια χαλάρωσης και η Λάρισα το εκμεταλλεύτηκε. Με τον Γκούντγουιν να δίνει λύσεις μέσα στη ρακέτα και με τους Μούρτο, Ρας να σκοράρουν από την περιφέρεια, η θεσσαλική ομάδα ψαλίδισε τη διαφορά και στο 27′ μείωσε 58-54, ενώ λίγο πριν από το τέλος του δεκαλέπτου το σκορ ήταν 60-56.

Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες της ΑΕΚ μπήκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν το παιχνίδι. Με καλή άμυνα εγκλώβισε τους αντιπάλους της, ο Μορέιρα έκανε θραύση μέσα στη ρακέτα και τα σουτ του Λοτζέσκι και του Γκίκα από την περιφέρεια, τής έδωσαν τη δυνατότητα να προηγηθεί με 77-62 στο 37′ και να “κλειδώσει” τη νίκη.

Διαιτητές: Ψαριανός-Κ. Πουρσανίδης-Καρπάνος.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 45-35, 63-56, 87-68.

ΑΕΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 20, Λάνγκφορντ 16 (2), Ματσιούλις 3 (1), Γιάνκοβιτς, Κατσίβελης 2, Χρυσικόπουλος 13 (3), Ζήσης 4, Γόντικας, Γκίκας 3 (1), Μαυροειδής 10, Λοτζέσκι 13 (2), Ρογκαβόπουλος 3 (1).