Αρχική / ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ / Έκανε το καθήκον της!

Έκανε το καθήκον της!

Τη νίκη με 3-2 πανηγύρισε η ΑΕΚ στη Ριζούπολη κόντρα στην μαχητική ομάδα του Βόλου με δύο γκολ του αρχηγού και ένα του μάγου Μάρκο Λιβάγια.

Η Ένωση ξεκίνησε αυτή τη φορά με 4-2-3-1, με τον Μάνταλο σε ρόλο αριστερού εξτρέμ και τον Βέρντε να ξεκινά βασικός μετά από καιρό ενώ ο Οικονόμου ξεκίνησε και αυτός βασικός λόγω της τιμωρίας του Βράνιες. Η ΑΕΚ αν και πάλι δεν ενθουσίασε κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Βόλου κερδίζοντας 3-2 με τον Λιβάγια να πετυχαίνει το πρώτο γκολ και τον Πέτρο Μάνταλο να πετυχαίνει τα άλλα δύο τέρματα της ΑΕΚ. Ο Κροάτης επιθετικός ήταν για άλλη μια φορά ο κορυφαίος παίκτης της ομάδας,καθώς με την ποιότητα και τη κλάση του ήταν η μόνιμη απειλή για την εστία του Βόλου,ενώ και ο Μάνταλος μετά από καιρό έδειξε το καλό του πρόσωπο πετυχαίνοντας μάλιστα δύο γκολ. Το ότι η ομάδα δέχθηκε δύο γκολ πρέπει να προβληματίσει καθώς η αμυντική λειτουργία από την αρχή της σεζόν δείχνει να έχει προβλήματα και η ομάδα έχει δεχθεί πολλά γκολ που θα μπορούσε να αποφύγει.

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ ξεκίνησε να έχει τα ηνία του αγώνα,έχοντας τη κατοχή της μπάλας και απειλώντας πρώτη φορά την ομάδα του Βόλου με τον Λιβάγια στο 9΄. Η Ένωση δεν δημιούργησε ιδιαίτερες ευκαιρίες στο πρώτο 20λεπτο του αγώνα και σαν να μην έφτανε αυτό,στο 24΄ ο Βόλος σόκαρε την ΑΕΚ,καθώς στη πρώτη του ευκαιρία στον αγώνα,κατάφερε να σκοράρει με τον Τόρρες,ο οποίος με ωραίο ανάποδο πλασέ στη κίνηση μετά από σέντρα του Μουνίρ νίκησε τον Τσιντώτα,σε μια φάση που ο Γέντρισεκ έκλεψε με μεγάλη ευκολία τη μπάλα από τον Οικονόμου.

Η ομάδα παρά το σοκ έδειξε σημάδια αντίδρασης και στο 31΄ μετά από κόρνερ του Μάνταλου,ο Λιβάγια όντας εντελώς μόνος του υποδέχτηκε απέναντι την μπάλα και με σουτ νίκησε τον τερματοφύλακα του Βόλου,κάνοντας το 1-1. Η ΑΕΚ συνέχισε τη πίεση στην άμυνα του Βόλου,προσπαθώντας να φτάσει γρήγορα στην επίτευξη ενός δεύτερου γκολ, και στο 40΄ ο Λιβάγια κατάφερε να βρει δίχτυα για δεύτερη φορά στον αγώνα αλλά αυτή τη φορά το γκολ ακυρώθηκε καθώς ο Κροάτης επιθετικός ήταν λίγο πιο μπροστά όταν υποδέχθηκε τη μπάλα μετά από σουτ του Ολιβέιρα και ο Ζαχαριάδης έδωσε offside. Στο 45΄ ο Βόλος έμεινε με 10 παίκτες καθώς ο Μουνίθ έκανε ένα πολύ επικίνδυνο τάκλιν με τις τάπες στο γόνατο του Μάνταλου με τον αρχηγό της ΑΕΚ να σφαδάζει στο τερέν και τον διαιτητή να δείχνει τη κόκκινη κάρτα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κωστένογλου έκανε με την έναρξη του ημιχρόνου τη πρώτη του αλλαγή περνώντας στη θέση του Γαλανόπουλου τον Γιακουμάκη. Η ΑΕΚ μπήκε λίγο νωθρά στο δεύτερο ημίχρονο και πέρα από ένα μακρινό σουτ του Βέρντε δεν δημιούργησε στα πρώτα λεπτά κάποια άλλη σημαντική φάση. Στο 57΄ θα έρθει η πρώτη μεγάλη ευκαρία για την ΑΕΚ καθώς μετά από κόρνερ του Λιβάγια,ο Ολιβέιρα με σου στη κίνηση δεν κατάφερε να νικήσει τον Γκαραβέλη που έδιωξε με υπερένταση σε νέο κόρνερ. Ο Βόλος λόγω του το ότι έπαιζε με 10 παίκτες περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο και στο 64΄ απείλησε με ένα κόρνερ από τα αριστερά χωρίς να ανησυχήσει ιδιαίτερα την άμυνα της ΑΕΚ. Ο Λιβάγια ήταν για άλλη μια φορά η μόνιμη απειλή για την εστία του αντιπάλου και στο 65΄ έφτασε κοντά στο να σκοράρει από τα αριστερά αλλά ο Γκαραβέλης απέκρουσε για άλλη μια φορά το σουτ του Κροάτη. Η ΑΕΚ ευτύχισε να κάνει το 2-1 στο 73΄ μετά από πέναλτι που κέρδισε ο Ολιβέιρα,ο οποίος ανατράπηκε εντός περιοχής από τον τερματοφύλακα του Βόλου, με τον Μάνταλο να αναλαμβάνει την εκτέλεση του πέναλτι και να ευστοχεί.

Η ΑΕΚ κατάφερε λίγα λεπτά αργότερα να βρει και τρίτο γκολ και πάλι με τον Πέτρο Μάνταλο,ο οποίος μετά από πάσα του Ολιβέιρα υποδέχθηκε τη μπάλα από τα δεξιά και με δυνατό σουτ νίκησε τον Γκαραβέλη περνώντας τη μπάλα κάτω από τα πόδια του. Ο Κωστένογλου κλείνοντας τις αλλαγές του με Παουλίνιο στη θέση του Οικονόμου και Κρίστιτσιτς στη θέση του Βέρντε,προσπάθησε να θωρακίσει και να φρεσκάρει την ομάδα μέχρι το τέλος του παιχνιδιού. Όμως ο Βόλος κατάφερε να μειώσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Δημόπουλου στο 83,με την μπάλα να κοντράρει στον Σιμόες και να καταλήγει στα δίχτυα. Στο 90΄ ο Λιβάγια παραλίγο να κάνει το 4-2,όταν με απευθείας εκτέλεση φάουλ σούταρε δυνατά,ο Γκαραβέλη επέκρουσε ασταθώς και μπλόκαρε τη μπάλα λίγο πριν περάσει τη γραμμή σε μια φάση που ήταν ιδιαίτερα οριακή με το τελικό σκορ να είναι τελικά το ΑΕΚ-Βόλος 3-2.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Μπακάκης, Οικονόμου(71΄Παουλίνιο), Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Σιμόες, Γαλανόπουλος(46΄Γιακουμάκης), Λιβάγια, Βέρντε(73΄Κρίστιτσιτς), Μάνταλος, Ολιβέιρα.

Βόλος: Γκαραβέλης, Λύρατζης, Διαμαντής, Δημόπουλος, Φεράρι, Τσοκάνης, Αουγκούστο Μαξ(84΄Ηλιόπουλος), Τόρρες(84΄ Αλλάχ), Ζοάο, Μουνίθ, Γέντρισεκ(79΄Μάντζης).