Αρχική / ΕΥΡΩΠΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ / Έμεινε όρθια η Ένωση στο ΟΑΚΑ κόντρα στη Ντιναμό Κιέβου

Έμεινε όρθια η Ένωση στο ΟΑΚΑ κόντρα στη Ντιναμό Κιέβου

Η ΑΕΚ κατάφερε να μείνει όρθια για ακόμη ένα ευρωπαϊκό παιχνίδι καθώς ήρθε 1-1 με την Ντιναμό Κιέβου και πλέον η πρόκριση θα κριθεί στην Ουκρανία. Το γκολ για την Ένωση ο Αϊντάρεβιτς.

Αρχικά ο Χιμένεθ ξεκίνησε το ματς με εκπλήξεις στην εντεκάδα για την ΑΕΚ, έχοντας τους εξής στο αρχικό σχήμα : Μπάρκας, Γκάλο, Βράνιες, Λαμπρόπουλος, Μπακάκης, Σιμόες, Γαλανόπουλος, Μπακασέτας, Λιβάγια, Κλωναρίδης, Γιακουμάκης ενώ στο πάγκο είχε τους εξής: Τσιντώτας, Αϊντάρεβιτς, Χριστοδουλόπουλος, Αραούχο, Τσιγκρίνσκι, Γιαννούτσος, Τζανετόπουλος.

Το ματς ξεκίνησε δυναμικά  για την ΑΕΚ που στο 8΄ λεπτό, παραλίγο να κάνει ευκαιρία έπειτα από τη σέντρα σουτ του Γκάλο από τα δεξιά, έδιωξε ο Μπόικο. Ωστόσο η Ντιναμό άνοιξε το σκορ στο 19΄ καθώς ο Γκονσάλες απέφυγε τον Μπακάκη γύρισε την μπάλα και ο Τσιγκάνκοφ με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα παρά την προσπάθεια του Μπάρκα. Η Ένωση μετά το γκολ μπλόκαρε λιγάκι και άρχισε να ξυπνά κάπως μετά το 33΄ λεπτό. Το ημίχρονο έληξε με την Ένωση να μπαίνει με το 0-1 στα αποδυτήρια, δίχως να πραγματοποιεί καλή εμφάνιση καθώς επιθετικά υστερούσε αρκετά. Πολύ κακός και ο Ισπανός ρέφερι που σφυρίζει εις βάρος της ΑΕΚ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε δίχως αλλαγές για την Ένωση. Η πρώτη αλλαγή γίνεται στο 51΄ με την είσοδο του Λάζαρου αντί του Κλωναρίδη. Η ΑΕΚ πίεζε πολύ στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ στο 55, καθώς ο Λάζαρος έπιασε φαλτσαριστό σουτ από πλάγια θέση, η μπάλα έφυγε λίγο πάνω απ’ την εστία. Ενώ στο 56΄ μπήκε ο Αραούχο στη θέση του Γιακουμάκη. Στο 72΄ τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ να ισοφαρίσει με τον Γκάλο έπειτα από απευθείας εκτέλεση φάουλ, το οποίο έδιωξε δύσκολα ο Μπόικο. Στο 81΄ η ΑΕΚ θα ισοφαρίσει . Ο Λάζαρος είδε την μπάλα να του επιστρέφει μετά από κόντρα στο τείχος έκανε ψηλοκρεμαστό σουτ και ο Αϊντάρεβιτς έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα στην πρώτη του επαφή με την μπάλα! Στο 87΄ έπειτα από σέντρα του Λιβαγια, ο Λάζαρος πήρε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα άουτ. Το ματς έληξε με την ΑΕΚ να παίρνει την ισοπαλία.

Με λίγα λόγια η ΑΕΚ δέχτηκε ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο οι αλλαγές του Χιμένεθ στο δεύτερο αλλάξαν την εικόνα της ΑΕΚ και έτσι κατάφερε να ισοφαρίσει το ματς με την κεφαλιά του Αϊντάρεβιτς. Όλα λοιπόν τώρα θα κριθούν στην Ουκρανία.