Αρχική / ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ / Φιλική ήττα στον πόντο από την Μπαχτσέσεχιρ

Φιλική ήττα στον πόντο από την Μπαχτσέσεχιρ

Η «Βασίλισσα» ηττήθηκε με 80-79 στην πρώτη φιλική αναμέτρηση επί τουρκικού εδάφους.

Με κορυφαίους τους Κολόμ και Γκρίφιν (17 πόντους έκαστος) η ΑΕΚ παρότι το πάλεψε μέχρι το φινάλε, εν τέλει γνώρισε την ήττα με 80-79 από την Μπαχτσέσεχιρ στα πλαίσια του πρώτου φιλικού αγώνα επί τουρκικού εδάφους.

Οι παίκτες του Στέφανου Δέδα στο φινάλε της δεύτερης περιόδου ήταν μπορστά με 39-43, ωστόσο ένα «black out» στο πρώτο μέρος της τρίτης έφερε τους Τούρκους μπροστά στο σκορ με 55-45 (16-2 επιμέρους σκορ).

Οι «κιτρινόμαυροι» έβγαλαν αντίδραση στην τέταρτη περίοδο αλλά στα κρίσιμα σημεία οι γηπεδούχοι ήταν πιο ουσιαστικοί, γεγονός που τους έδωσε τη νίκη με 80-79.

Πριν από το τζάμπολ, η Μπαχτσέσεχιρ τίμησε τον προπονητή της Ένωσης Στέφανο Δέδα, αλλά και τους Μάνι Χάρις και Κίνο Κολόμ για το πέρασμα τους από τον τούρκικο σύλλογο τη σεζόν 2018-19.

Η ΑΕΚ θα δώσει το δεύτερο φιλικό την Παρασκευή (10/9) στις 19:15 κόντρα στην Νταρουσάφακα στο Volkswagen Arena.