Αρχική / AEKPASSION / Futsal: Πάλεψε όσο άντεχε η ΑΕΚ!

Futsal: Πάλεψε όσο άντεχε η ΑΕΚ!

Πολλά συγχαρητήρια αξίζουν στην ΑΕΚ για την προσπάθειά της, όμως η κλάση της Ακτόμπε δυστυχώς ήταν αυτή που… μίλησε στο παιχνίδι.

Η ΑΕΚ τα έδωσε όλα, πάλεψε μέχρι εκεί που μπορούσε, όλοι οι παίκτες κατέθεσαν και την ψυχή τους αλλά δεν κατάφερε να πετύχει μια ακόμη υπέρβαση και αποχωρεί με το κεφάλι ψηλά από το φετινό UEFA Futsal Champions League. H Ακτόμπε αποδείχθηκε πολύ υψηλό εμπόδιο για την Ένωση και επικράτησε με 5-2, παίρνοντας το εισιτήριο για τη φάση των “16” του θεσμού.

Όλα κρίθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, όταν και το 1-1 που είχε διαμορφωθεί στο πρώτο ημίχρονο, μετατράπηκε σε ένα επιμέρους 4-1 για τους Καζάκους που δικαιωματικά έφτασαν στη νίκη-πρόκριση στο κλειστό του ΔΑΪΣ απέναντι στην πρωταθλήτρια Ελλάδας του Γιάννη Ζιάβα. Οι κιτρινόμαυροι έπαιξαν όσο καλύτερα μπορούσαν, όμως οι λεπτομέρειες έκαναν την διαφορά υπέρ της δευτεραθλήτριας του Καζακστάν.

Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 41 τελικές έναντι 25 της Ένωσης, με τον Θεοφίλου να πραγματοποιεί 17 επεμβάσεις έναντι 12 του γκολκίπερ της Ακτόμπε, ο οποίος πάντως σε ορισμένες περιπτώσεις έμοιαζε ανίκητος και έπιανε σουτ που έδειχναν ότι θα κατέληγαν στα δίχτυα του. Αυτό και τα δοκάρια των γηπεδούχων έπαιξαν σημαντικό ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα και στην πρόκριση που πήραν οι Καζάκοι.