Αρχική / ΕΥΡΩΠΗ | ΜΠΑΣΚΕΤ / Για αυτό σε λένε Βασίλισσα!

Για αυτό σε λένε Βασίλισσα!

Η ΑΕΚ εντυπωσιάζοντας για δεύτερο σερί παιχνίδι και παίζοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό μπάσκετ σκόρπισε την Ολύμπια με 91-73. Αξεπέραστος ο Χάρις, εντυπωσιακός και καθοριστικός ο Λαρεντζάκης, άριστο κοουτσάρισμα από τον Σωτήρη Μανωλόπουλο.

Αναλυτικά το ματς:

Mε την ίδια ταχύτητα μπήκαν οι 2 ομάδες, παίζοντας καλό μπάσκετ και μένοντας κοντά στο σκορ. Για την ΑΕΚ οι Λαρεντζάκης και Χάρις ξεχώρισαν σ αυτό το πρώτο δεκάλεπτο, με τον τελευταίο να δίνει και το προβάδισμα στη Βασίλισσα (18-16) 3 λεπτά πριν τη λήξη. Στη συνέχεια ένα αντιαθλητικό εκ νέου στον Χάρις και 3 καλάθια από τους Σάκοτα, Γκριν και Μαυροειδή έδωσαν αέρα 5 πόντων στην ομάδα μας (25-20), ενώ το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 27-20 χάρη σε ένα ακόμα καλάθι του Μαυροειδή στο φινάλε, με την ΑΕΚ να φορτσάρει στα τελευταία λεπτά και να χτίζει διαφορά εν όψει της συνέχειας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Βασίλισσα μπήκε καλά αλλά δε μπόρεσε να αυξήσει κ άλλο τη διαφορά στο ξεκίνημα χάρη σε 2 λάθη που έφεραν εύκολα καλάθια για τους Σλοβένους (29-25). Κατόπιν και μετά από Time Out που ζήτησε ο Σωτήρης Μανωλόπουλος η Ένωση χάρη σε ένα μεγάλο τρίποντο του Χάρις και ένα καλάθι του Μαυροειδή μετά από κλέψιμο, ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στους 9 (34-25) στα 6.50 πριν το ημίχρονο, ενώ η συνέχεια ήταν ακόμα καλύτερη με τον ασταμάτητο απόψε Χάρις, και τον επίσης εξαιρετικό Μαυροειδή να δίνουν ρεσιτάλ στο αντίπαλο καλάθι και να εκτοξεύουν τη διαφορά στους 14 πόντους (41-27). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 50-39 για την Ένωση με την ομάδα να είναι εντυπωσιακή στο επιθετικό κομμάτι κ αν ήταν λίγο πιο προσεκτική στην άμυνα το σκορ θα ήταν σίγουρα αρκετά μεγαλύτερο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Βασίλισσα συνέχισε στον ίδιο εντυπωσιακό ρυθμό μην αφήνοντας κανένα περιθώριο στην Ολύμπια να την αμφισβητήσει. Αξεπέραστος ο Χάρις για ακόμα ένα δεκάλεπτο ο οποίος έχοντας από κοντά τους Ελονού και Μπάρλοου μετέτρεψαν το πρώτο μισό σε παράσταση για ένα ρόλο με τη διαφορά να μένει σταθερά στους 14-15 πόντους. και το παιχνίδι να μην αντέχει σε κριτική. Στη συνέχεια και μέχρι τη λήξη δεν άλλαξε κάτι και το σκορ για το τρίτο δεκάλεπτο διαμορφώθηκε σε 72-59 με τον Χάρις να έχει 25 πόντους εως τώρα στο ματς.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Λαρεντζάκης και Άτιτς πήραν τη σκυτάλη στο σκοράρισμα, και με την ΑΕΚ να παίζει πολύ όμορφο μπάσκετ στο πρώτο μισό, οδηγηθήκαμε απολύτως φυσιολογικά στο 81-67 στα μισά της περιόδου. Στη συνέχεια και μετά από ένα νέο ρεσιτάλ του Λαρεντζάκη η Βασίλισσα ανέβασε τη διαφορά στους 17 πόντους (86-69), ενώ το ματς που ήταν από ώρα τυπική διαδικασία έληξε με σκορ 91-73 με την ΑΕΚ να παίζει εξαιρετικά και να μην αφήνει κανένα περιθώριο στους Σλοβένους.