Αρχική / AEKPASSION / Η ΑΕΚ με αντροπή στο φινάλε κέρδισε τη Νίζνι

Η ΑΕΚ με αντροπή στο φινάλε κέρδισε τη Νίζνι

Η ΑΕΚ έβγαλε χαρακτήρα και με μεγάλη ανατροπή στο φινάλε του αγώνα κέρδισε τη Νίζνι με (79-78) και αποχαιρέτησε το φετινό BCL  με ψηλά το κεφάλι.

Η Ένωση με ανατροπή στο φινάλε του αγώνα πήρε τη νίκη στο κλειστό του ΟΑΚΑ από τη Νίζνι στην τελευταία αγωνιστική του tpo-16 του Basketball Champions League.

Στην τέταρτη περίοδο η «Βασίλισσα» έβγαλε αντίδραση και πήρε τη νίκη με (79-78) επί της Νίζνι στο κλειστό του ΟΑΚΑ

Το Παιχνίδι

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με ένα κάρφωμα του Χρυσικόπουλου πήρε μια διαφορά εννέα πόντων (11-2 στο 4΄), η Νίζνι με ένα σερί 2-10 μείωσε το σκορ στον πόντο (13-12 στο 7΄), με την πρώτη περίοδο να τελειώνει με την ΑΕΚ να είναι μπροστά στο σκορ με (18-14).

Η δεύτερη περίοδος με τη Νίζνι με δύο συνεχόμενα τρίποντα να περνάει μπροστά στο σκορ με (18-20 στο 13΄) η ΑΕΚ με τρία σερί τρίποντα δύο του Μέικον και ένα του Νίκου Γκίκα και ένα Λέι απ του Νίκου Ζηση πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ με (29-24 στο 16΄). Με ένα νέο σερί 1-10 η Νίζνι πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ με (30-34 στο 19΄) με την ΑΕΚ με 2/2 βολές του Χρυσικόπουλου και ένα καλάθι του Μόρειρα να ισοφαρίζει το σκορ σε (34-34) και να τελειώνει το πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Νίζνι να κάνει ένα 7-0 και να περνάει μπροστά στο σκορ με (34-41 στο 23΄), Οι Ρώσοι με ένα τρίποντο του Στρέμπκοφ αυξήσαν τη διαφο΄ρα στο + 11 (46 -57 στο 28΄)με την τρίτη περίοδο να κλείνει με την ΑΕΚ να είναι στο -9 (50-59).

Στη τελευταία περίοδο η Νίζνι  με ένα δίποντο του Γκάνκεβιτς αυξήσε τη διαφορά στο + 11 (56-67 στο 32΄) με τον Ηλία Παπαθεοδώρου να παίρνει τάιμ άουτ, η ΑΕΚ με 8 πόντους του Λάνγκφορντ και δύο του Κίνγκσλει  έκανε ένα σερί 10 -3 και μείωσε τη διαφορά στο – 4 (66-70 στο 35΄ ) , οι Ρώσοι με 2/2 βολές του Γκάνκεβιτς ένα το (66-72 στο 36΄) η ΑΕΚ με ένα Τζάμπ σουτ του Λάνγκφορντ, ένα δίποντο του Νίκου Ζήση και ένα φλόουτερ, του Μέικον ισοφάρισε  το παιχνίδι (72-72 στο 38΄), με ένα τρίποντο του Μέικον 28΄΄ πριν το τέλος του αγώνα πήρε μια διαφορά  τριών πόντων (75-72) Ο Μπαμπούριν με 2/2 βολές 11΄΄ πριν τη λήξει του αγώνα μείωσε στον πόντο (75-74). Ο Μέικον στα  10΄΄κέρδισε φάουλ και με 2/2 βολές έκανε το (77-74) στα πέντε δευτερόλεπτα ο Ο Σέπερντ κέρδισε φάουλ και με 2/2 βολές έκανε το (77-76) , ο Ματσιούλις στα 4, 4΄΄ κέρδισε φάουλ και με δύο εύστοχες βολές έκανε το (79-76) με την ΑΕΚ να παίρνει τη νίκη με 79-78.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 34-34, 50-59, 79-78.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μέικον 16, Ματσιούλις 2, Ζήσης 4, Μωραΐτης 6, Μόουζες 19, Μορέιρα 9, Λάνκφορντ 14, Γιάνκοβιτς , Χρυσικόπουλος 6, Μαυροειδής, Γκίκας 3.

Νίζνι (Λούκιτς): Σέπερντ 21, Γκάνκεβιτς 11, Αστάπκοβιτς 14, Τσαντόφ 2, Γκοντάρ, Πέτρασεκ, Στρέμπκοφ 12, Τορόποφ 4, Γερασίμοφ, Γκαβρίλοβιτς 4.