Αρχική / AEKPASSION / Οι απουσίες «λύγισαν» την τεράστια ΑΕΚ που γνώρισε την ήττα από τον Ολυμπιακό

Οι απουσίες «λύγισαν» την τεράστια ΑΕΚ που γνώρισε την ήττα από τον Ολυμπιακό

Η ΑΕΚ έκανε μεγάλη εμφάνιση στο ημιτελικό Κυπέλλου κόντρα στον Ολυμπιακό αλλά οι απουσίες τη «λύγισαν» και γνώρισε την ήττα με (76-70).

Η Ένωση πήγε να κάνει το μεγάλο θαύμα με του οκτώ διαθέσιμους να καταθέτουν και την ψυχή τους στο παρκέ για να πάρουν την πρόκριση στο τελικό του κυπέλλου Ελλάδας αλλά έμειναν από ενέργεια και από κάποια σφυρίγματα σε κάποια σημεία του αγώνα από τους διαιτητές έκριναν την σημερινή αναμέτρηση υπέρ του Ολυμπιακού με (76-70).

Η ΑΕΚ μπήκε με καθαρό μυαλό και έκανε τα αυτονόητα στο παιχνίδι. Έκλεισε τη ρακέτα της και ο Στέφανος Δέδας πήρε το ρίσκο αφήνοντας το μακρινό σουτ του Ολυμπιακού πήγε σε αργές επιθέσεις αναζητώντας την καλύτερη… επιλογή. Με τους Φλιώνη και Χάμερ επιθετικά και με το αμυντικό πλάνο να βάζει προβλήματα στον Ολυμπιακό, η ΑΕΚ έφτασε στο 9ο λεπτό στο +4, (14-18) και κρατούσε τον έλεγχο του αγώνα. Με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει με την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ με (16-18).

Στην δεύτερη περίοδο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε  Η ΑΕΚ με απόλυτα καθαρά μυαλό κρατούσε… κοιμισμένο τον Ολυμπιακό, ο Φλιώνης οργάνωνε  εξαιρετικά, τα ριμπάουντ έμεναν μοιρασμένα παρά τη σαφή υπεροπλία ύψους υπέρ του Ολυμπιακού, οι «ερυθρόλευκοι» δεν έβρισκαν την ευκαιρία να τρέξουν και το 32-29 του ημιχρόνου άφηνε ανοιχτούς λογαριασμούς.

Με την έναρξη του δεύτερου ημίχρονου ο Ολυμπιακός μπήκε με μεγάλη ενέργεια  αλλά η τακτική της ΑΕΚ συνέχισε να τον στέλνει σε μακρινά σουτ. Κάποια από αυτά μπήκαν για να ανέβει η διαφορά στο +9, (45-34). Η ΑΕΚ βρήκε λύσεις και βάζοντας και τον Γκρίφιν στην εξίσωση στην επίθεση με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει να μη μπορεί να περάσει τη μπάλα στον Φαλ που δεν είχε αντίπαλο στο ύψος του.

Στο 26ο λεπτό η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (48-38), με την επιθετική άνοδο του Βεζένκοφ και να τον ακολουθεί ο Παπανικολάου  που έδινε και πόντους και πεδίο δράσης στον Φαλ κοντά στο καλάθι, αφού άνοιξε την άμυνα,

Στο 29ο λεπτό η διαφορά ανέβηκε στο +16, (56-40), με  το δεκάλεπτο να λήγει με (56-42) και την πλάστιγγα να έχει γείρει εμφανώς προς τον Ολυμπιακό. Η τελευταία περίοδος επέστρεψε σε χαμηλό τέμπο, αυτή τη φορά από τον Ολυμπιακό που ήθελε να κάνει διαχείριση του αγώνα. Με την ΑΕΚ να μην συμβιβάζεται με την ήττα και να βγάζει πάθος και ένταση παρά την κούραση που είχε. Στο 38ο λεπτό η ΑΕΚ μείωσε τη διαφορά στο -5  (66-61). Ένα τρίποντο μαχαιριά του Γουόκαπ ανέβασε τη διαφορά στο + 9 υπέρ του Ολυμπιακού (69-61) και τελείωσε οριστικά το παιχνίδι  με το ταμπλό με το τελικό σκορ να είναι (76-70).

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 32-29, 56-42, 76-70

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 8, Έισι, Ντόρσει 6, Λαρεντζάκης 1, Φαλ 7, Σλούκας 12, Μάρτιν 11, Βεζένκοφ 15, Πρίντεζης, Παπανικολάου 16, Ζαν Σαρλ, Μακίσικ.

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 4, Φλιώνης 18, Πετρόπουλος 3, Φιλιππάκος ,Γκρίφιν 11, Καρλής ,  Γόγολος, Μαυροειδής 4, Χάμερ 26, Κουζέλογλου 4.

Γεννήθηκα το 1976 στην Έδεσσα από 10 ετών ξεκίνησα να παίζω ποδόσφαιρο από τα «Τσικό» του Ηρακλή Έδεσσας τα παλιά χρόνια δεν υπήρχε η τωρινή μόδα των Ακαδημιών. Στα 14 μου αγωνιστικά σε ανδρικό επίπεδο με τη φανέλα των "κυανόλευκων" με κορυφαία στιγμή σαν παίκτης την κατάκτηση του πρωταθλήματος τη σεζόν 1995-96 και την άνοδο στην Δ' Εθνική σημερινή Γ' Εθνική, ενώ για δύο χρόνια από το 2015 έως το 2017 διατέλεσα προπονητής στην Ακαδημία της ομάδας που αναδείχθηκα. Επέστρεψα από το Ιανουάριο του 2022 στην Ακαδημία του Ηρακλή Έδεσσας. (είμαι κάτοχος διπλώματος UEFA C). Από μικρό παιδάκι μου μπήκε το «κιτρινόμαυρο» μικρόβιο και πάντα ήθελα να ασχοληθώ με το ρεπορτάζ της ΑΕΚ από την ημέρα που διάβασα το "Ευαγγέλιο" των φίλων της ΑΕΚ τον "Δικέφαλο". Ευχαριστώ το AEKPASSION που μου έδωσε αυτήν την ευκαιρία.

Η Original 21 ξεκινά τη διανομή εισιτηρίων διαρκείας για την “Αγια Σοφιά-OPAP Arena” (pic)

Η μεγαλύτερη οπαδική βάση οπαδών της ΑΕΚ ενημερώνει ότι από την προσεχή Τετάρτη (29/6) ξεκινά …