Αρχική / ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ / Η Ελληνική ψυχή μίλησε!

Η Ελληνική ψυχή μίλησε!

H Ελλάδα έκανε αυτό που έπρεπε κόντρα στη Σουηδία και κέρδισε 2-1 με γκολ των Μπακασέτα και Παυλίδη και έδωσε περισσότερες πιθανότητες για πρόκριση στο Μουντιάλ.

Η Εθνική ομάδα έδειξε αυταπάρνηση ακόμα μια φορά κόντρα σε δυνατό αντίπαλο και κέρδισε την Σουηδία με 2-1. Οι παίκτες του Τζον Φαν τ’ σχιπ έδειξαν νεύρο κυρίως στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού και μπήκανε μπροστά στο σκορ με 2 τέρματα ενώ μέχρι και τη λήξη του αγώνα θα μπορούσε να πετύχει ακόμα 2 τέρματα.

Τα γκολ της Εθνικής πέτυχαν ο Τάσος Μπακασέτας στο 62’ο λεπτό ενώ το δεύτερο γκολ πέτυχε ο Βαγγέλης Παυλίδης στο 74’ο λεπτό. Κομβικός ήταν ο ρόλος του Χρήστου Τζόλη στο επιθετικό μέρος στα 20 λεπτά που αγωνίστηκε όπου η Εθνική κατάφερε να βγει στην κόντρα πάνω από 4 φορές. Ο νεαρός παίκτης της Νόριτς άλλωστε ήταν αυτός που μοίρασε και την ασίστ στον επιθετικό της Αλκμαάρ.

Σημαντική στιγμή για την Ελλάδα ήταν η επίτευξη του δεύτερου γκολ όπου μετά από χρήση VAR κατοχυρώθηκε και όλοι οι παίκτες έτρεξαν και αγκάλιασαν τον Ολλανδό προπονητή στέλνοντας το μήνυμα τους προς τις φήμες περί αποχώρησης του από τον πάγκο της Εθνικής μας.

Ελλάδα: Βλαχοδήμος, Μαυροπάνος, Τζαβέλλας, Χατζηδιάκος, Ανδρούτσος, Τσιμίκας, Ζέκα, Μπουχαλάκης, Μπακασέτας, Παυλίδης (90+5′ Βρουσάι), Δουβίκας (71′ Τζόλης)