Αρχική / AEKPASSION / Οι φετινές μάχες που την «κρατούν» ζωντανή για Ευρώπη

Οι φετινές μάχες που την «κρατούν» ζωντανή για Ευρώπη

Μπορεί φέτος να μην είναι μια θετική χρονιά για την ΑΕΚ η οποία σπάει τα αρνητικά ρεκόρ συνεχώς, ωστόσο στις εκτός έδρας αναμετρήσεις δείχνει ένα άλλο πρόσωπο.

Χθες η Ένωση ταξίδεψε στο «Κλεάνθης Βικελίδης», όπου και έφυγε με την νίκη 3-1 φτάνοντας έτσι τα 9 νικηφόρα ματς μακριά από το ΟΑΚΑ στην φετινή σεζόν και τα οποία την διατηρούν όρθια στο κεφάλαιο Ευρώπη. Η φετινή της συγκομιδή βαθμών είναι 29 σε 15 εκτός έδρας αναμετρήσεις, ενώ κατατάσσεται δεύτερη στην λίστα μία θέση πίσω από τον Ολυμπιακό που σε 14 αγώνες έχει συγκεντρώσει 33 βαθμούς.

Όλα άρχισαν στις 19/9/2020 όταν η ΑΕΚ ταξίδεψε στο Αγρίνιο για να αντιμετωπίσει τον Παναιτωλικό στην 2η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Super League. Με προπονητή των Καρέρα είχε κάνει ένα άσχημο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο πήρε το τρίποντο με 2 γκολ των Λιβάγια και Μάνταλου. Ο επόμενος εκτός έδρας αγώνας ήρθε στις 25/10/2020 ταξιδεύοντας στα Γιάννενα για να φιλοξενηθεί από την τοπική ομάδα και να φύγει με το 1-0 γκολ που είχε πετύχει ο Καρίμ Ανσαριφάρντ μόλις στο 16ο λεπτό.

Έπειτα ακολούθησε το εκτός έδρας στις 29/11/2020 στην Τρίπολη με τον Μάρκο Λιβάγια να ανοίγει το σκορ στο 13′ και τον Μπαράλες στην εκπνοή του ημιχρόνου να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα και τον Ανσαριφάρντ να γράφει το 2-1 χαρίζοντας στην Ένωση το 3ο διπλό εκτός έδρας. Η πορεία συνεχίστηκε με μια αναμέτρηση που κυριολεκτικά μπορούσε να σου κόψει την ανάσα αυτή της ΑΕΚ κόντρα στον Απόλλωνα στην Ριζούπολη με το τελικό σκορ να είναι το 4-3. Χρειάστηκαν δύο γκολ του Καρίμ και 1 ακόμα του Γκαρσία για να διαμορφωθεί το 3-1 του πρώτου ημιχρόνου, όμως στην συνέχεια ο Απόλλων Σμύρνης ισοφάρισε και τελικά την νίκη χάρισε στους «κιτρινόμαυρους» ο Νέλσον Ολιβέιρα στο 88ο λεπτό.

Τα επόμενα 3 εκτός έδρας ήταν τον Ιανουάριο. Πρώτο στις 11/1/2021 κόντρα στην Λαμία με το γκολ του Ανσαριφάρντ στο 9ο λεπτό. Σειρά πήρε 3 μέρς αργότερα ο Άρης στη Θεσσαλονίκη, όπου ο Γκαρσία από μία στημένη φάση χάρισε το τρίποντο στην ΑΕΚ. Τρίτο και τελευταίο ήταν στο τέλος του μήνα κόντρα στον ΟΦΗ στην Κρήτη με την Ένωση να φεύγει από το «Γεντι Κουλέ» με το 2-0 και δύο γκολ των Σάκχοφ και Τάνκοβιτς.

Στις 15/2/2021, η ΑΕΚ φιλοξενήθηκε από την Λάρισα για την 22η αγωνιστική της Super League παίρνοντας την νίκη με 4-2 σε έναν αγώνα-θρίλερ με δύο γκολ του Ολιβέιρα, ένα του Αλμπάνη και το τελικό 4-2 του Σιμάνσκι. Τέλος, χθες η Ένωση απέδρασε από το Χαριλάου με 3-1 για την 3η αγωνιστική των πλέι οφ φτάνοντας τα 9 εκτός έδρας παιχνίδι με θετικό πρόσημο.