Αρχική / Αρχική Σελίδα / Η ιταλική επιστήμη του 1-0

Η ιταλική επιστήμη του 1-0

Με την επιτυχημένη συνταγή του Μάσιμο Καρέρα και εκτελεστή τον Χρήστο Αλμπάνη, η ΑΕΚ πέρασε από το Κλεάνθης Βικελίδης, σημειώνοντας μια πολύ σημαντική νίκη ψυχολογίας.

Δυνατό ξεκίνημα για την ΑΕΚ με γκολ στο 5ο λεπτό. Η Ένωση έκλεψε τη μπάλα στο κέντρο, ο Κρίστισιτς με κάθετη πάσα έβγαλε τον Αλμπάνη τετ α τετ με τον τερματοφύλακα του Άρη και δε δυσκολεύτηκε να γράψει το 0-1 με ψύχραιμο πλασέ. Τρία λεπτά μετά, δυνατό σουτ του Κρίστισιτς έξω από την περιοχή πέρασε άουτ.

Στο 12ο λεπτό ο Άρης είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του στο πρώτο ημίχρονο. Μετά από εκτέλεση κόρνερ από δεξιά, ο Δεληζήσης μόνος του από τη μικρή περιοχή, έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπα΄λα πέρασε άουτ.

Στο 20ο λεπτό, επίσης μετά από κόρνερ και διώξιμο της άμυνας της ΑΕΚ, ο Κόρχουτ έπιασε δυνατό σουτ που πέρασε άουτ.

Στο διάστημα 29-31′, οι δύο κεντρικοί αμυντικοί της ΑΕΚ, Σβάρνας και Βράνιες, δέχτηκαν κίτρινη κάρτα για μαρκαρίσματα στον Λάρσον και στον Ιντέγε αντίστοιχα.

Στο 34ο λεπτό, ο Αλμπάνης ελίχθηκε από αριστερά, έπιασε δυνατό σουτ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Αυτή ήταν και η τελευταία ευκαιρία για την ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο.

Στο 38ο λεπτό, ο Άρης προχώρησε σε αναγκαστική αλλάγή του Ιντέγε με τον Ντουρμισάι. Ο Νιγηριανός επιθετικός του Άρη, από τη φάση που κέρδισε την κίτρινη του Βράνι, τραυματίστηκε και δε μπόρεσε να συνεχίσει. Ο Ντουρμισάι, με την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο και σε μονομαχία στο χώρο του κέντρου με τον Σιμάνσκι, χρέωσε τον Πολωνό με κίτρινη κάρτα, που ήταν η τρίτη για παίκτη της ΑΕΚ.

Δύο λεπτά αργότερα, ήρθε η σειρά του Άρη να δεχθεί κίτρινη κάρτα και συγκεκριμένα του Φετφατζίδη. Ο Έλληνας εξτρέμ, αφού ελίχθηκε από δεξιά, δέχθηκε το μαρκάρισμα του Κλωναρίδη και ζήτησε έντονα πέναλντι. Η φάση εξετάστηκε από το VAR που απεφάνθη ότι δεν υπήρχε παράβαση και ο Φετφατζίδης δέχτηκε την κάρτα για διαμαρτυρία.

Τελευταία φάση στο 1ο ημίχρονο για τον Άρη, όταν μετά από κακό διώξιμο του Σβάρνα, η μπάλα προσγειώθηκε μπροστά στον Ντουρμισάι που σούταρε άουτ.

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε και πάλι με ευκαιρία για την ΑΕΚ, όταν ο Βέρντε σούταρε από αριστερά αλλά η μπάλα πέρασε αρκετά άουτ.

Στο 53ο λεπτό ο Μάσιμο Καρέρα προχώρησε στην πρώτη αλλαγή για την ομάδα μας, με τον Αραούχο να περνάει στον αγωνιστικό χώρο αντικαθιστώντας τον Βίκτωρα Κλωναρίδη. Με την αλλαγή, ο Λιβάγια πέρασε αριστερά και ο Αλμπάνης δεξιά.

Στο 58ο λεπτό, ο Άρης έχασε την πιο σημαντική του ευκαιρία, όταν ο Μπρούνο Γκάμα έπιασε πολύ καλό και δυνατό σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Μπάρκας είχε απάντηση και με πολύ ωραία απόκρουση στο δεξιό του δοκάρι, απέτρεψε την ισοφάριση. Ο Πορτογάλος του Άρη είχε και την επόμενη τελική για την ομάδα του στο 70′, όταν προσπάθησε να απειλήσει με σουτ έξω από την περιοχή, το οποίο όμως, σε αντίθεση με το προηγούμενο, πέρασε πολύ άουτ. Στο ίδιο λεπτό, η ΑΕΚ έκανε και τη δεύτερη αλλαγή της, με τον Πέτρο Μάνταλο να περνάει στη θέση του Χρήστου Αλμπάνη και τον Βέρντε να μετακινείτε στη δεξιά πτέρυγα.

Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Μάσιμο Καρέρα έκλεισε τις αλλαγές του, περνώντας τον Μάριο Οικονόμου στη θέση του Ντάνιελ Βέρντε. Το σχήμα της ΑΕΚ άλλαξε σε 3-5-2, με Λιβάγια και Αραούχο στην επίθεση και τους Μάνταλο, Σιμάνσκι και Κρίστισιτς την τριάδα του κέντρου. Ένα λεπτό αργότερα(79′) και ο Άρης προχώρησε σε αλλαγή, με τον Μαντσίνι να αντικαθιστά τον Λάρσον.

Στο 82ο λεπτό ο Μάριος Οικονόμου δέχτηκε την κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στο κέντρο του γηπέδου και ο αγώνας έληξε χωρίς άλλη αξιοσημείωτη φάση, με τον Άρη να κάνει και την τρίτη του αλλαγή στο 85′, με τον Ντιγκινί να αντικαθιστά τον Κόρχουτ.

Έτσι η ΑΕΚ, με το τρίτο συνεχόμενο 1-0 στο πρωτάθλημα, πέρασε από μια δύσκολη έδρα και παρέμεινε στην τρίτη θέση του πρωταθλήματος, δύο αγωνιστικές πριν από τη λήξη της κανονικής περιόδου.