Αρχική / AEKPASSION / Η κακή ΑΕΚ γνώρισε την ήττα από τον ΠΑΟΚ!

Η κακή ΑΕΚ γνώρισε την ήττα από τον ΠΑΟΚ!

Η ΑΕΚ πραγματοποίησε μια κακή εμφάνιση στην Τούμπα και γνώρισε την ήττα με 2-0 από τον ΠΑΟΚ για την 4η αγωνιστική της Super League Interventeen.

Οι «κιτρινόμαυροι» για ακόμη ένα μεγάλο παιχνίδι πραγματοποίησαν μια κακή εμφάνιση και γνώρισαν ακόμη μια ήττα σε ένα μεγάλο παιχνίδι από τον ΠΑΟΚ με 2-0.

Με 4-2-3-1 ξεκινάει ο Μιλόγεβιτς, με 3 αμυντικούς χαφ και 4-3-3  ο Λουτσέσκου

Με δεδομένες τις απουσίες των Άμραμπατ και στη συνέχεια του Μάνταλου, όλα έδειχναν πως ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς θα επέλεγε τον Γέβτιτς σε ρόλο «δεκαριού»  με τους Λε Ταλέκ και Σιμάνσκι πίσω του, ενώ την επιθετική τετράδα συμπληρώνουν οι Τσούμπερκαι Λιβάι Γκαρσία στο αριστερό και στο δεξί άκρο αντίστοιχα με τον Σέρχιο Αραούχο να είναι στην κορυφή της επίθεσης της Ένωσης. Με τον   Σέρβο προπονητή της ΑΕΚ να επιλέγει τα συγκεκριμένα πρόσωπα στην επίθεση, με τον Γέβτιτς να ξεκινάει στο αρχικό σχήμα για δεύτερο σερί ματς.

Η  ενδεκάδα της ΑΕΚ είναι οι έξης, ο  Στάνκοβιτς θα  είναι στο τέρμα, Μισελέν και  Χατζισαφί και Μισελέν δεξιά και αριστερά στην άμυνα, Τζαβέλλας και Βράνιες το κεντρικό αμυντικό δίδυμο, ενώ στον άξονα ξεκινάει ο Λε Ταλέκ μαζί με τον Σιμάνσκι σε ρόλο «δεκαριού» ο Γέβτιτς, Τσούμπερ και Λιβάι Γκαρσία στα δύο άκρα της επίθεσης αριστερά και δεξιά, με τον Σέρχιο Αραούχο να είναι στην κορυφή της επίθεσης.

Από την άλλη πλευρά ο Ραζβάν Λουτσέσκου θα παρατάξει την ομάδα του με 4-3-3, με τον Πασχαλάκη να είναι κάτω από τα δοκάρια, την τετράδα της άμυνας θα την απαρτίζουν (από τα δεξιά προς τα αριστερά) οι: Τέιλορ, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Σίντκλεϊ. Η τριάδα των χαφ θα αποτελείται από τους: Σβαμπ, Κούρτιτς, Αουγκούστο. Με τους Μπίσεβαρ στο αριστερό άκρο της επίθεσης, τον Ζίβκοβιτς στο δεξιό άκρο της επίθεσης και τον Κάρολ Σφιντέρσκι στην κορυφή.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ καλά στα πρώτα λεπτά είχε μια χαμένη ευκαιρία με τον Γέβτιτς. Από την χαμέμη ευκαιρία του Ελβετού, έβγαλε μια νευρικότητα και έχανε πολύ ευκολά τη μπάλα στον άξονα έχοντας   κακή αμυντική μετάβαση. Με του γηπεδούχους να βγάζουν ενέργεια και ένταση στη μεσαία  γραμμή και να προειδοποίει  βγάζοντας φάσεις με καλές προυποθέσεις η ΑΕΚ έχασε τη μάχη στον χώρο του κέντρου με το λάθος του Μιλόγεβιτς να χρησιμοποιήσει τον Τσούμπερ στα άκρα τον Λε Τάλεκ να είναι σε κακή βράδια η ΑΕΚ δεν μπορούσε να κρατήσει τη μπάλα  η ομάδα του Λουτσέσκου πήρε ψυχολογία και με τους Σβαμπ, Μπίσεβαρ και Ζίβκοβιτς έκανε τις πιο σημαντικές ευκαιρίες πριν πετύχει το γκολ απείλησε με τον ο Αουγκούστο, με τον Στάνκοβιτς να του λέει «όχι», ωστόσο βρήκε το γκολ με τον κορυφαίο Ντιέγκο Μπίσαβαρ να πιάνει στον ύπνο την άμυνα της ΑΕΚ και ο Μπίσεβαρ στο 43ο λεπτο με σουτ στην κλειστή γωνία του Στάνκοβιτς να κάνει το 1-0. Το πρώτο μέρος έκλεισε με ακόμα σπουδαία ευκαιρία για τους γηπεδούχους, όμως η κεφαλιά του Αουγκούστο έστειλε την μπάλα να περάσει ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ έδωσε τη μπάλα στην ΑΕΚ και είχε σαν στόχο να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις, έφτασε κοντά στο 2-0 όταν ο Σβαμπ με κεφάλια στην καρδία της άμυνας της ΑΕΚ έστειλε τη μπάλα άουτ. Στο 60ο λεπτό ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς προχώρησε σε δύο αλλαγές ρίχνοντας στο παιχνίδι τους Ανσαριφάρντ και Σάκχοφ γυρνώντας το σύστημα σε 4-4-2, ώστε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του και να φτάσει στη ισοφάριση. Αυτό δεν το βρήκε όταν ο Τσούμπερ στο 68ο λεπτό έκλεψε τη μπάλα από τον Σίντκλεϊ, αλλά ο Ανσαριφάρντ πέταξε την σπουδαία ευκαιρία  της ΑΕΚ στα σκουπίδια. ο ΠΑΟΚ συνέχισε στον ίδιο μοτίβο να βγάζει ένταση και να κλέβει μπάλες με τον Αούγκουστο να μην προλαβαίνει την κάθετη του Ζίβκοβιτς, με τους γηπεδούχους  να κλέβουν ξανά την μπάλα στον άξονα  και στο 77’ να κερδίζουν πέναλτι σε  ανατροπή του Μπίσεσβαρ από τον Μισελέν. Ο Κούρτιτς έστησε την μπάλα στην «άσπρη βούλα» και την έστειλε στα δίχτυα της ΑΕΚ γράφοντας στο 79ο λεπτό το 2-0 για τον ΠΑΟΚ. Η ΑΕΚ έφτασε στο γκολ με τον Μοχαμαντί  στο 84ο λεπτό,  μετά την εξαιρετική ενέργεια του Λιβάι Γκαρσία, ωστόσο το τέρμα του Ιρανού μπακ  δεν μέτρησε, καθώς ο Ανσαριφάντ ήταν μπροστά από τον Πασχαλάκη και  επηρέαζε τη φάση.

Η ΑΕΚ έχασε ακόμη μεγάλο παιχνίδι κάνοντας ακόμη μια κακή εμφάνιση. Με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τη νίκη με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντίεγκο Μπίσεβαρ.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Τέιλορ, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Σίντκλεϊ, Σβαμπ (75’ Εσίτι), Κούρτιτς, Αουγκούστο, Ζίβκοβιτς (74’ Μουργκ, 90’ Μιτρίτσα), Μπίσεσβαρ (92’ Λύρατζης), Σφιντέρσκι (90’ Ακπομ).

ΑΕΚ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Στάνκοβιτς, Μισελέν, Βράνιες, Τζαβέλλας, Χατζισαφί (75’ Μοχαμαντί), Σιμάνσκι (60’ Σάκχοφ), Λε Ταλέκ (86’ Σιμόες), Γέβτιτς (60’ Ανσαριφάρντ), Γκαρσία (86’ Τάνκοβιτς), Τσούμπερ, Αραούχο.