Αρχική / AEKPASSION / Η «Λαβωμένη» ΑΕΚ το πάλεψε αλλά ηττήθηκε από την Τρεβίζο

Η «Λαβωμένη» ΑΕΚ το πάλεψε αλλά ηττήθηκε από την Τρεβίζο

Η ΑΕΚ πάλεψε όσο μπορούσε αλλά τη «λύγισαν» τα προβλήματα και γνώρισε την πρώτη εντός έδρας ευρωπαϊκή ήττα από την Τρεβίζο με (77-920 στο κλειστό των Άνω Λιοσίων.

Η Ένωση γνώρισε την δεύτερη συνεχόμενη ήττα της στο φετινό Basketball Champions League από την Τρεβίζο με (77-92) στο κλειστό των Άνω Λιοσίων.

Η ΑΕΚ δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι και βρέθηκε πίσω στο σκορ με (2-10 στο 3΄) έχοντας 1/4 σουτ στη συνέχεια ανέβασε την απόδοση της και μείωσε στο -4 (12-16 στο 6΄). Με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνετε με την Ένωση να είναι στο -5 (18-23).

Στη δεύτερη περίοδο η Τρεβίζο επέβαλλε τον ρυθμό της και με ένα επιμέρους σκορ (20-12) πήρε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στο παιχνίδι +13 (30-43 στο 17΄). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ να είναι στο – 14 (36-50) έχοντας πολλά προβλήματα στην άμυνα της.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ΑΕΚ να βγάζει αντίδραση και με πρωταγωνιστές του Γέλοβατς και Χάμερ έκανε ένα επιμέρους σκορ 13-2 και μείωσε στο -7 (49-56 στο 26΄). Η τρίτη περίοδος τελείωσε με την Ένωση να είναι στο -5 (60-65).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με τους παίκτες του Στέφανου Δέδα να μειώνουν σε 69-68 στο 35ο λεπτό επιστρέφοντας στο παιχνίδι από το -14. Τρία λεπτά  πριν το τέλος η Τρεβίζο αντέδρασε και με ένα επιμέρους σκορ 12-1 πήρε και πάλι μια διαφορά δέκα πόντων (70-80) και έγινε το φαβορί για τη νίκη. Με την ΑΕΚ να γνωρίζει την δεύτερη συνεχόμενη ήττα στο φετινό Basketball Champions League me 77-92.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 36-50, 60-65, 77-92.

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 17, Μπόγρης, Πετρόπουλος 5, Ανγκόλα, Φιλιππάκος 2, Γέλοβατς 18, Παππάς ,Γκρίφιν, Καρλής, Μαυροειδής 4, Βαουλέτ 9, Χάμερ 22.

Τρεβίζο (Μενέτι): Ράσελ 14, Φαγκιάν, Μπορτολάνι 17, Ίμπρο, Κασάριν, Τσίλο, Σιμς 31, Σοκολόφσκι, Ντίμσα, Τζόουνς 2, Ακέλε.