Αρχική / AEKPASSION / Η Λαβωμένη Βασίλισσα «τσάκισε» τον ΠΑΟΚ!

Η Λαβωμένη Βασίλισσα «τσάκισε» τον ΠΑΟΚ!

Η Βασίλισσα έκανε μεγάλη εμφάνιση και «τσάκισε» με (72-67) τον ΠΑΟΚ στο Ολυμπιακό κλειστό των Άνω Λιοσίων και πήρε μια τεραστία νίκη

H ΑΕΚ παρατάχθηκε στο παρκέ χωρίς τους Νίκο Παππά και Μπράιαν Ανγκόλα, όμως έχοντας μεγάλο όπλο την άμυνα της που «τσάκιζε» κόκκαλα κέρδισε με (72-67) τον ΠΑΟΚ στο κλειστό των Άνω Λιοσίων και έφτασε τους 18 βαθμούς  με ρεκόρ (6-6).

Με την έναρξη του αγώνα το παιχνίδι έδειχνε πως θα ήταν ένα «μεγάλο» ντέρμπι ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πιο καλά και προηγήθηκε με (8-15), ωστόσο η ΑΕΚ με τον Δημήτρη Φλιώνη και με τη συμπλήρωση του 1ου δεκάλεπτου οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες (21-21).

Με το ξεκίνημα της 2η περιόδου η Βασίλισσα ήταν το απόλυτο αφεντικό του αγώνα και στις δύο πλευρές του παρκέ βρήκε λύσεις στην επίθεση και πήρε μια διαφορά οκτώ πόντων (29-21), ωστόσο ο ΠΑΟΚ δεν ήθελε να παρατήσει το παιχνίδι και με ένα σερί 0-9 πέρασαν μπροστά στο σκορ με (29-30), ενώ πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με μια διαφορά πέντε πόντων (36-41).

Η 3η περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στην ΑΕΚ που ήταν κυριαρχική και στις δύο πλευρές του παρκέ και με ένα επιμέρους σκορ 25-10 πήρε μια διαφορά δέκα πόντων στο 30ο λεπτό. με το σκορ να είναι στο (61-51) η ομάδα του Στέφανου Δέδα είχε τον πρώτο λόγο για το ροζ φύλλο αγώνα.

Στην τελευταία περίοδο η ΑΕΚ υπερασπίστηκε την διαφορά έχοντας άμυνα που ««τσάκιζε» κόκκαλα και πήρε μια μεγάλη και σημαντική νίκη με (72-67).

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 36-41, 61-51, 72-67

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 11, Σαξιώνης, Φλιώνης 10, Πετρόπουλος 3, Φιλιππάκος,Γκρίφιν 15, Καρλής ,  Μαυροειδής 2, Χάμερ 14, Ράουτινς, Κουζέλογλου 17.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Ρίβερς 4, Λι 9, Χριστοδούλου, Λοβ 12, Γκρίφιν 5, Καμαριανός, Ντίλερ 8, Μάντζαρης 11, Καμπερίδης, Τζόουνς 16, Τολιόπουλος, Γιάνκοβιτς 2.