Αρχική / AEKPASSION / Η ψυχομένη Βασίλισσα έριξε «σφαλιάρα» στον Προμηθέα

Η ψυχομένη Βασίλισσα έριξε «σφαλιάρα» στον Προμηθέα

Η ψυχομένη και λαβωμένη ΑΕΚ κέρδισε με (81-77) τον Προμηθέα στο κλειστό των Άνω Λιοσίων

Έχοντας για κορυφαίους του Μπράιαν Αγκόλα και Κίνο Κόλομ η ψυχομένη ΑΕΚ κέρδισε την χαϊδεμένη ομάδα της Πάτρας με (81-77).

H ομάδα του Στέφανου Δέδα με τη σημερινή της νίκη έχει πλέον θετικό ρεκόρ (5-4) και ανεβαίνει στην βαθμολογία της Stoiximan Basket League.

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες μπήκαν ζεστές στο παιχνίδι με το σκορ να είναι αρκετά ψηλά στα πρώτα δέκα λεπτά (22-22). Η ΑΕΚ συνέχισε στο ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου έβρισκε λύσεις και κοντά και μακριά από το καλάθι και με το τέλος του πρώτου ημίχρονου πήγε στα αποδυτήρια με μια διαφορά οκτώ πόντων (51-43).

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου ο Προμηθέας έβγαλε αντίδραση και στο 30ο λεπτό μείωσαν στο τέσσερις πόντους (67-63) και ξαναμπήκε στο παιχνίδι.

Στην τελευταία περίοδο έγινε μεγάλη μάχη και το παιχνίδι θα κρινόταν στις λεπτομέρειες. Με την ΑΕΚ να είναι σαφώς καλύτερη από της ομάδα της Πάτρας και η κόρνα της λήξης τη βρήκε να παίρνει μια σημαντική νίκη με (81-77).

Τα δεκάλεπτα:  25-22, 51-43, 67-63, 81-77

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 19, Σαξιώνης, Φλιώνης 12, Πετρόπουλος 3, Ανγκόλα 26, Φιλιππάκος , Παππάς ,Γκρίφιν 6, Καρλής ,  Μαυροειδής 6, Βαουλέτ , Χάμερ 9.

Προμηθέας Πάτρας (Ζούρος): Ρέι 13, Σβαρτς, Γκραντ 14, Γκάντι 6, Χαντ 10, Αγραβάνης 4, Ρογκαβόπουλος 6, Λάγιος, Μάιλς 13, Γιαννόπουλος 11, Μπαζίνας, Τανούλης.