Αρχική / ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ / Η ραψωδία του Κουζμίνσκας και η βροχή τριπόντων κλείδωσαν την 7η θέση για τη «Βασίλισσα» (pic)

Η ΑΕΚ επικράτησε για τρίτη φορά φέτος επί του ΠΑΟΚ και κατέλαβε μαθηματικά την έβδομη θέση στην κατάταξη νικώντας στα Άνω Λιόσια με σκορ 99-91.

Η ΑΕΚ εξασφάλισε την 7η θέση στην τελική κατάταξη καθώς επιβλήθηκε με 99-91 επί του ΠΑΟΚ για την 4η αγωνιστική των Play-out της Basket League βρισκόμενη σε καταπληκτική ημέρα πίσω από τα 6,75 με ποσοστό 62%. Η «Βασίλισσα» έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Μιντάουγκας Κουζμίνσκας (31 πόντους, 11 ριμπάουντ) και συμπαραστάτες τους Ράντλ (22 πόντους) Νετζήπογλου (10 πόντους) και Καράμπελα (10 πόντους) έφτασε στην νίκη στο ντέρμπι των «Δικεφάλων».

Το ματς:

Ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ με τον Άλστον αλλά η ΑΕΚ με δύο τρίποντα των Ραντ και ΜακΡέι σε διάστημα λίγων δευτερολέπτων πέτυχε γρήγορα 6 πόντους. Μάλιστα ο τελευταίος σημείωσε ακόμα ένα καλάθι. Ο ΠΑΟΚ και πάλι με τον Άλστον βρήκε λύση πίσω από τα 6.75 όμως ο Ραντ απάντησε άμεσα με το ίδιο νόμισμα από την γωνία (11-5). Ο Φρίντρικοσν για τους Θεσσαλονικείς με 5 σερί πόντους κατέβασε την διαφορά στο ελάχιστο της τιμής της (11-10). Ο Λάγκστον Χολ με τρίποντο αύξησε εκν νέου την απόσταση στο σκορ όμως ο Πόρτερ ήταν εύστοχος σε δίποντο (14-12). Ο Κουζμίνσκας με καλάθι απάντησε όμως δεν μπόρεσε να ευστοχήσει στην επιπρόσθετη βολή. Στην άλλη πλευρά του γηπέδου ο ΜακΝίς κάρφωσε θεαματικά. Ο Ραντλ ζεστός στην πρώτη περίοδο πέτυχε το τρίτο του τρίποντο για το 19-14. Ο Μαργαρίτης μείωσε με εύστοχο σουτ στο -3. Ο Κουζμίνσκας στην δεύτερη επίσκεψη του στην γραμμή των βολών ήταν εύστοχος για 2 προσπάθειες (21-16). Ο Πόρτερ κέρδισε τρεις βολές τις οποίες αξιοποίησε εκ ολοκλήρου. Με νέο δίποντο του Ραντλ και εν συνεχεία τρίποντο του Μίχαλακ το σκορ διαμορφώθηκε στο 23-22. Ο ΜακΡέι με διποντο από μέση απόσταση και ο ΜακΝις με κάρφωμα ανέβασα το σκορ των δύο ομάδων. Στο τελευταίο λεπτό ο Μίχαλακ έδωσε το πρώτο προβάδισμα για τους Θεσσαλονικείς και με τον Φρίντρικσον πήγε στο +3. Ο Καράμπελας στην τελευταία επίθεση πέταξε την μπάλα από το κέντρο βρίσκοντας τον στόχο και παίρνοντας φαουλ και το δικαίωμα για μια βολή. Ο Έλληνας γκαρντ ευστόχησε από την γραμμή της φιλανθρωπίας και η ΑΕΚ πήρε την περίοδο με επιμέρους σκορ 29-28.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ κα πάλι σκόραρε πρώτος με τον Τσαϊρέλη και με βολές του Φρίντρικσον έδωσε προβάδισμα τριών πόντων (29-32). Μετά από ένα λεπτό αστοχίας ο Κουζέλογλου ήταν ο σκόρερ για το πρώτο καλάθι της «Ένωσης» στη δεύτερη περίοδο. Ο Κουζμίνσκας με τρίποντο έδωσε ξανά το προβάδισμα της ΑΕΚ προσωρινά (34-32). Ο Λιθουανός μάλιστα πέτυχε ακόμα ένα καλάθι έπειτα από το 1/2 στις βολές του Πόρτερ (36-33). Η «Βασίλισσα» με ακόμα μια μακρινή εκτέλεση αυτή την φορά με τον Νεζήπογλου έστειλε αρχικά την διαφορά στο +6 και ο Κυζμίνσκας με 1/2 στους 7. Ο Φρίντρικσον με βολές και ο Κουζέλγλου με καρφωμα πέτυχαν από δυο πόντους για κάθε ομάδα. 3 λεπτά πριν την λήξη ο Μίχαλακ κατέβασε την διαφορά στο -1 όμως ο Κουζμίνσκας απάντησε με τρίποντο. Ο ΠΑΟΚ με εύστοχες βολές και ο Κουζμίσνκας με καλάθι διαμόρφωσαν 1 λεπτό πριν το τέλος το 48-44. Ο Μίχαλακ και πάλι με σουτ τριών πόντων

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κουζμίνσκας με τρίποντο άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ, με τον ίδιο α ευστοχεί στην συνέχεια. Άλστον και Χατζηδάκης σκοράραν από δύο πόντους για να ακολουθήσει τα τρίποντα των Πόρτερ και Ραντλ αντίστοιχα για το 59-52. Ο Πόρτερ με λέι απ μείωσε στο -5. Ο Χατζηδάκης πρόσθεσε ακόμα δύο πόντους στο δυναμικό της ΑΕΚ όμως ο Άλστον έκανε το ίδιο αντίστοιχα για τους φιλοξενούμενους. Με δύο δίποντα της ΑΕΚ και 3 πόντους από τον ΠΑΟΚ ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 65-59. Με βολή του Φρίντρικσον και καλάθι το Πόρτερ ο ΠΑΟΚ έριξε την διαφορά στο μισό της τιμής της (65-62). Ο Μαργαρίτης μείωσε ακόμα περισσότερο με νέο ζευγάρι βολών. O Καράμπελας με τρίποντο έδωσε ανάσα στην «κιτρινόμαυρη» επίθεση. Ο Πόρτερ με βολές και ο Νετζήπογλου με τον ίδιο τρόπο πρόσθεσαν από δύο πόντους στην συγκομιδή των ομάδων. Ο Ραντλ με καλάθι και φάουλ ανέβασε την διαφορά στο +5. Ο Τσαϊρέλης ευστόχησε σε δίποντο όμως ο Νετζήπογλου απάντησε άμεσα. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με ένα ακόμα φοβερό buzzer beater και πάλι με τον Καράμπελα περίπου από το ίδιο σημείο αλλά υπο πιο δύσκολες συνθήκες (78-68).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα ο Άλστον και ο Ραντλ σκόραραν πρώτοι για τις δύο ομάδες. Με ένα σερί 5-0 ο ΠΑΟΚ κατέβασε την διαφορά στο μισό (80-75). Η ΑΕΚ αντέδρασε με το τρίποντο του Ραντλ. Ο ΠΑΟΚ μείωσε στιγμιαία με το φλόουτερ του Φριντρικσον αλλά ο Νετζήπογλου με νέο μακρινό σου έδωσε αέρα 9 πόντων για το 86-77. Οι φιλοξενούμενοι με τρεις πόντους σε δύο επιθέσεις μείωσαν στο -6. Ακολούθησε ένα μεγάλο τρίποντο του Κουζμίνσκας και εάν καλάθι του Πόρτερ (89-82). Μάλιστα ο Λιθουανός ήταν αυτός που πέτυχε και το επόμενο καλάθι της ΑΕΚ. Ο ΠΑΟΚ βρήκε ακόμη μια επιθετική λύση ,ε τον Ισλανδό, Φρίντρικσον. Με 4 λεπτά να απομένουν μετά το τάιμ άουτ ο Κουζμίνσκας με ακόμη ένα τρίποντο διαμόρφωσε το 94-84. Ο Άλστον με 1/2 βολές και ο Πόρτερ μι δίποντο κατέβασαν την διαφορά στους 7 όμως στην άλλη πλευρά του παρκέ ο Κουζμίνσκας πέτυχε το τρίτο του σερί τρίποντο στέλνοντας εκ νέου την διαφορά σε διψήφια τιμή. Δύο λεπτά πριν το τέλος ο Πόρτερ σκόραρε για τον ΠΑΟΚ όμως ο Κουζέλογλου με κάρφωμα διατήρησε την διαφορά. Στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Άλστον ευστόχησε σε ζευγάρι βολών ο Ραντλ αστόχησε σε τρίποντο και κάπως έτσι διαμορφώθηκε το παιχνίδι με τελικό σκορ 99-91.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ (Ζούρος): Χολ 3, Ραντλ 22, Καράμπελας 10, Μαραθωνίτης , Πιλάβιος, Νετζήπογλου 10, Αγραβάνης , Χατζηδάκης 7, Κουζμίνσκας 31, Κουζέλογλου 7,  ΜακΡέι 9.

ΠΑΟΚ (Νεραντζάκης): Τάουνς, Μακνίς 4, Τσιακμάς, Τσαϊρέλης 6, Φρίντρικσον 18, Μαργαρίτης 5, Αρσενόπουλος, Σκουλαριώτης, Σωτηρίου, Μίχαλακ 16, Άλστον 14, Πόρτερ 28.

Τα Δεκάλεπτα: 29-28, 49-47, 78-68, 99-91

Ο MVP:

Η σταθερή αξία της φετινής ΑΕΚ ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας για ακόμη μια φορά βγήκε πρώτος μπροστά και έχοντας 31 πόντους 11 ριμπάουντ και 4 ασίστ δικαιωματικά παίρνει τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη.

Γεννημένος το 2002 στην περιοχή Τούμπα στην Θεσσαλονίκη. Σπουδάζω στο τμήμα Δημοσιογραφίας και ΜΜΕ του ΑΠΘ. Σκοπός μου είναι να ασχοληθώ ενεργά με την αθλητική δημοσιογραφία και ευχαριστώ την οικογένεια του AEKPASSION που μου έδωσε την ευκαιρία να είμαι ένας από τους συντελεστές του. Άλλωστε δεν θα μπορούσε να είναι διαφορετικό για μένα αφού τα γράμματα Α.Ε.Κ. αντιπροσωπεύουν τα πάντα στην ζωή μου.

Μπουλούτ: «Καλός ποδοσφαιριστής ο Ρότα, όμως έχει συμβόλαιο σε ισχύ με την ΑΕΚ έως το 2026»

Ο Τούρκος τεχνικός της Κάρντιφ μίλησε με καλά λόγια για τον διεθνή δεξιό μπακ της …