Αρχική / ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΑ ΚΟΚΤΕΙΛ / Η Θεά… τύχη άφησε ανοιχτή την πρόκριση για την ΑΕΚ!

Η Θεά… τύχη άφησε ανοιχτή την πρόκριση για την ΑΕΚ!

Ο Γιάννης Γρεβενάρης γράφει για τη νίκη της ΑΕΚ στο ποδόσφαιρο, αναλύει πως η Ένωση δεν πήρε σκορ πρόκρισης από το χθεσινό παιχνίδι για τον τελικό Κυπέλλου. Και έχει υστερόγραφο για την πρώτη νίκη της Βασίλισσας στη σειρά με την Βόννη για τους «16» του Basketball Champions League.

Η υπόθεση πρόκριση για την ΑΕΚ έμεινε ορθάνοιχτη για το τελικό Κυπέλλου μετά την ολοκλήρωση της πρώτης αναμέτρησης για την ημιτελική φάση του θεσμού. Η Ένωση πήρε ένα μικρό προβάδισμα πρόκρισης μετά την επικράτηση με 2 – 1, όπως ισχύει στα παιχνίδια Κυπέλλου καθώς το εκτός έδρας γκολ που έχει πετύχει η φιλοξενούμενη ομάδα δίνει μεγάλη αξία.

Η ΑΕΚ στο χθεσινό παιχνίδι έκανε το καλύτερο πρώτο ημίχρονο την φετινή σεζόν, με σωστή εφαρμογή του πλάνου και απίστευτη κατάθεση ψυχής. Η ομάδα του Μάσιμο Καρέρα θα μπορούσε να είχε πετύχει τρία η ακόμη και τέσσερα τέρματα (οι δυο κεφαλιές του Αραούχο, ή μια στο δοκάρι και μια σε μοναδικό τετ α τετ άουτ), Κρίστισιτς που πλάσαρε άουτ ενώ ήταν μάτι με την αντίπαλη εστία και από θέση βολής (στο ύψος του πέναλτι) μετά από  πάσα πάρε – βάλε του «Τσίνο» και εντελώς ανενόχλητος, Μάνταλος με γυριστό σουτ μέσα απ’ την περιοχή άουτ, Βέρντε με τον γκολκίπερ του Άρη να διώχνει εντυπωσιακά, ξανά σουτ Μάνταλου άουτ, κεφαλιά του Μάνταλου που πήγε κόρνερ! και να έχει τελειώσει την υπόθεση πρόκριση. Η ΑΕΚ έκανε επτά φάσεις για γκολ αλλά για να είμαι δίκαιος η δυο από αυτές θα μπορούσαν να είχαν καταλήξει στα δίχτυα και να πήγαινε με ένα σκορ 3-1 στα αποδυτήρια.

Όλες οι προσπάθειες βγήκαν μετά από εξαιρετική επιθετική λειτουργία, καθώς έβγαιναν παίκτες στις γραμμές και έκανε υπεραριθμία στην αντίπαλη περιοχή με τους ακραίους (οι πλάγιοι μπακ ανέβαιναν  ψηλά και δημιουργούσαν απειλές), ενώ υπήρχε και σωστή κίνηση με και χωρίς την μπάλα από ποδοσφαιριστές του άξονα, ή των ακραίων (βλέπε Λιβάϊα) που έκλειναν (και) στον άξονα και έδιναν επιπλέον επιλογές για πάσα και είχαν περίπτωσης εκτέλεσης στην αντίπαλη εστία.

Αν η ΑΕΚ άνοιγε το σκορ στην πρώτη μεγάλη φάση στο 2΄ λεπτό με την κεφάλια του Αραούχο, και με το γκολ που ήρθε 6΄ λεπτά με την κεφάλια του «Τσίνο» στο δοκάρι το παιχνίδι θα είχε διαφορετική εξέλιξη και το κοντέρ για την ομάδα της Θεσσαλονίκης θα είχε γράψει μεγαλύτερο σκορ. Με βάση την αγωνιστική εικόνα των δυο ομάδων στο πρώτο ημίχρονο στον αγωνιστικό χώρο του ΟΑΚΑ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης κατάφερε να βρει γκολ από ένα κακό παιχνίδι τη «θέας» τύχης(σ.σ. όπως γράφω και στο τίτλο του κειμένου), από το σημείο του πέναλτι καθώς σε μια συμπτωματική και σε καμία περίπτωση σκόπιμη επαφή του Σβάρνα στη φάση του πέναλτι) και ως δια μαγείας το ημίχρονο  τελειώνει με το σκορ στο 1-1!

Με τον Πορτογάλο διαιτητή Ντίας σε όλο το πρώτο ημίχρονο να δίνει να κλέβει την παράσταση με την διαιτησία του να είναι 40 – 60 υπέρ του Άρη. Οι άνθρωποι της ομάδας από την Θεσσαλονίκη δεν θα πρέπει να έχουν παράπονα για την διαιτησία του Ντίας καθώς  όλες οι αποφάσεις κυρίως στο πρώτο 45΄λεπτό ήταν υπέρ τους και οι πιο πολλές λανθασμένες. Αυτό το γεγονός φάνηκε από το ξεκίνημα της αναμέτρησης. Και στη σκέψη μου ήρθε βλέποντας τον Πορτογάλο ρέφερι να δίνει τα ανάποδα (κυρίως σε φάουλ) και να μη τιμωρεί με κάρτες (να μην αφήνει το πλεονέκτημα και άλλα τέτοια) τον αντίπαλο, να σκέφτομαι πως: «αυτός έχει έρθει για χειρουργείο»!

Στο δεύτερο 45΄λεπτό με την καθυστερημένη επιστροφή των διαιτητών για σχεδόν 30΄ λεπτά, προκάλεσε ένα πάγωμα και για ίσως χάθηκε λίγο η έλλειψη συγκέντρωσης. Ωστόσο στο η ΑΕΚ μπήκε με ενέργεια και είχε δυο ευκαιρίες μια με τον Μάνταλο και το χαμένο τετ α τετ με τον Αραούχο που υποδέχθηκε εξαιρετικά τη μπάλα με το στήθος αλλά δεν έκανε καλό τελείωμα (με τον Αργεντινο φορ να έχει αρκετές φάσεις για γκολ αλλά να μην έχει κάλο τελείωμα, που θα έχει ανεβάσει το δεικτή του σκορ και θα είχε σχεδόν τελειώσει την υπόθεση πρόκριση από τον πρώτο ημιτελικό). Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ δεν είχε την ίδια απόδοση με το πρώτο 45΄λεπτό και με τον αντίπαλο να είναι με παίκτη λιγότερο στο μεγαλύτερο διάστημα.

Όπως αναφέρθηκα και στην αρχή του κειμένου, η υπόθεση πρόκριση στη ρεβάνς είναι ανοιχτή αλλά με βάση την εικόνα του χθεσινού αγώνα των δυο ομάδων στο πρώτο παιχνίδι στο ΟΑΚΑ (και της πρόσφατης αναμέτρησης στο  «Κλεάνθης Βικελίδης» στο πρωτάθλημα και χωρίς να σταθούμε στο  ότι και εκεί κέρδισε η Ένωση αυτό δεν έχει σημασία). Σαφώς και η ΑΕΚ, παραμένει το μεγάλο φαβορί για την πρόκριση. Αυτό δεν έχει μεγάλη σημασία γιατί η ρεβάνς στην Θεσσαλονίκη και την εποχή που θα διεξαχθεί (μετά το Πάσχα) δεν γνωρίζουμε ακόμα σε τι κατάσταση θα είναι οι δυο ομάδες. Η ΑΕΚ, όταν έχει 3-4 απουσίες στην αρχική ενδεκάδα της, δείχνει συνεχή βελτίωση και εξέλιξη στο παιχνίδι της. Και ίσως θα  είναι ακόμη καλύτερη αν συμβεί αυτό θα περάσει και με νίκη!

Η ομάδα του  Άρη έχει βγάλει μεγάλη… λύσσα για την πρόκριση (σ.σ. αν ήταν άλλη ομάδα αντίπαλος της θα έβγαζε τέτοια λύσσα;). Πέτυχαν και τον σκοπό τους, καθώς αυτό έψαχναν να φτιάξουν κλίμα για τη ρεβάνς. Και να κάνουν το παιχνίδι της χρονιάς και να γίνει ή  ούτως ή άλλως  δυνατή τους έδρα σε…  κόλαση!  Η ρεβάνς αναμένεται να έχει μεγάλο ενδιαφέρον.

Υ.Γ. Η Βασίλισσα έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους «8» του Basketball Champions League. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου στο τέταρτο δεκάλεπτο εμφάνισε στο παρκέ το καλό της πρόσωπο στην άμυνα και κατάφερε να πάρει μια δύσκολη νίκη κόντρα στην Βόννη ( που είχε πολλή καλά ποσοστά ευστοχία στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα από τα 6,75). Έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον «Βασιλιά» Κέντρικ Ρέι. Την ερχόμενη Τρίτη θα πάει στη Γερμανία να τσεκάρει το εισιτήριο για την οκτάδα του Basketball Champions League. Το Σαββάτο (7/3, 17:30) υποδέχεται τον Ηρακλή για την 20η αγωνιστική της EKO Basket League.!