Αρχική / AEKPASSION / Η βαθμολογία των παικτών

Η βαθμολογία των παικτών

Μεγάλη νίκη της ΑΕΚ στη Λεωφόρο με 1-0 (το γκολ ο Μάνταλος), άξιζε μεγαλύτερο σκορ, αλλά παραλίγο στις καθυστερήσεις να δεχθεί ισοφάριση με το πέναλτυ του Μακέντα που βρήκε στο δοκάρι του Τσιντώτα! Ξανά νίκη στη φυσική έδρα του Παναθηναϊκού μετά από 20 χρόνια!Εξαιρετικό κοουτσάρισμα του Χιμένεθ λίγο πριν το ”αντίο”…

Η βαθμολογία των παικτών:

•Τσιντώτας – 8: Μεγάλη εμφάνιση μετά από καιρό που την είχε ανάγκη και ο ίδιος και η ομάδα. Στο 70’ βγάζει σίγουρο γκολ, ενώ και στο πέναλτυ έπεσε σωστά.
Βασιλαντωνόπουλος – 7: Ο κορυφαίος της ομάδας στο α’ μέρος, πήγε πολύ καλά και στην επανάληψη, ανεβάζοντας σημαντικά τις μετοχές του.
Λόπες-7: Γενικά καλός, βοήθησε επιθετικά και μαζί με τον Τσιντώτα έβγαλε τη φάση στο 70’
• Σβάρνας – 7: Σταθερός και σοβαρός καθάρισε τις περισσότερες φάσεις που δημιουργήθηκαν στην περιοχή ευθύνης του
•Τσιγκρίνσκι- 7: Hγετικός και πολύ αποφασιστικός στις επεμβάσεις του
• Κρίστισιτς – 7: Πολλή δουλειά από τον Σέρβο στο κέντρο, κυρίως ‘’βρώμικη’’, κράτησε καλά δεμένη την άμυνα με τα χαφ.
Σιμάνσκι– 7: Πολύ καλός ο Πολωνός, με τρεξίματα και πολύ παραγωγικός, θα μπορούσε και να σκοράρει.
• Γαλανόπουλος – 8: Πάρα πολύ καλός σαν δεξί χαφ, τόσο επιθετικά, όσο και αμυντικά. Έδωσε τον τσαμπουκά που χρειάζεται και λείπει από την ομάδα.
•Τάνκοβιτς– 7: Πολύ καλός ο Σουηδός, βοήθησε πολύ στο τακτικό κομμάτι
•Μάνταλος- 8: Mεγάλη εμφάνιση μετά από καιρό για τον αρχηγό, που έκανε και πολύ ωραίο γκολ.
• Ανσαριφάρντ – 8: Πολύ καλός, ιδιαίτερα κινητικός, άνοιγε συνέχεια διαδρόμους, έκανε την ασίστ στο γκολ του Μάνταλου και ουσιαστικά έκανε κι αυτός γκολ, αν και ακυρώθηκε οριακά στην προηγούμενη προσπάθεια.

ΑΛΛΑΓΕΣ:
• Σάκχοφ – 6: Δεν πρόλαβε να πάρει ενεργό ρόλο στο ματς, μπήκε για να δώσει ανάσες και έπαιξε αρκετά μέτρα μπροστά από το φυσική του θέση.
• Αλμπάνης – 7: Έδωσε αυτό που χρειάστηκε στα 20 λεπτά περίπου που αγωνίστηκε, πήρε φάσεις, κέρδισε φάουλ, απασχόλησε πολύ την άμυνα του αντιπάλου.
• Νεντελτσάρου-1: Μπήκε για να κάνει καθυστέρηση και να δώσει λίγο ύψος στην άμυνα και παραλίγο να τα γκρεμίσει όλα με το άτσαλο μαρκάρισμα στον Μακέντα και το πέναλτυ που παραχώρησε. Ευτυχώς δεν έγινε γκολ! Ατυχία για τον Ρουμάνο σε μία κακή περίοδο γι’αυτόν.
• Μπακάκης – 6: Στο μικρό διάστημα που αγωνίστηκε, στάθηκε καλά.

Μανόλο Χιμένεθ – 9: Παρέταξε την ομάδα με ένα έξυπνο 4-4-2, στο οποίο εναλλάσονταν ο Μάνταλος με τον Τάνκοβιτς σαν αριστερό χαφ και 2ο φορ. Η πίεση στη μπάλα ήταν σωστή, η ομάδα δεν κινδύνεψε καθόλου στο α’ μέρος. Αντέδρασε σωστά όταν χρειάστηκε στο β’ μέρος, έκανε σωστές αλλαγές, πήρε μέτρα και απείλησε σε αρκετές περιπτώσεις, παίρνοντας μια μεγάλη νίκη μετά από καιρό, αξίζοντας και μεγαλύτερο σκορ. Θα ήταν άδικο να μπει το πέναλτυ στις καθυστερήσεις και να μην πανηγυρίσει τη νίκη στη Λεωφόρο μετά από 20 χρόνια!
(*Η κλίμακα είναι 1-10)

Από μικρός, όταν πρωτοπάτησα το πόδι μου στη Νέα Φιλαδέλφεια στα τέλη του '70, κατάλαβα ότι η ΑΕΚ ήταν, είναι και θα είναι η μεγάλη μου αγάπη.Μια μπάλα ή μια κιτρινόμαυρη φανέλα με το δικέφαλο ήταν διαχρονικά τα καλύτερα δώρα για μένα!Μεγαλώνοντας και αφού ΄΄έφαγα'' τα γόνατά μου στα ξερά γήπεδα των τοπικών πρωταθλημάτων της Αθήνας,προσπάθησα μέσω της αθλητικής δημοσιογραφίας,να παραμείνω κοντά στην ΑΕΚ και στους αγωνιστικούς χώρους.Πλέον έχω αυτή την ευκαιρία μέσα από τη φιλόξενη παρέα του aekpassion και στόχος μου είναι να μεταφέρω στους φίλους της Ένωσης εικόνες,κλίμα και συναισθήματα από την αγωνιστική δράση της ομάδας της καρδιάς μας!

Εικόνες από την πρώτη προπόνηση στην Πορταριά(φωτό, vid)

Τα δύσκολα για τους παίκτες της ΑΕΚ ξεκίνησαν και η ΠΑΕ μας μεταφέρει εικόνες από …