Αρχική / AEKPASSION / Ισόπαλο το ντέρμπι στο “Μελίνα Μερκούρη”

Ισόπαλο το ντέρμπι στο “Μελίνα Μερκούρη”

Οι «κιτρινόμαυροι» αναδείχτηκαν ισόπαλοι (18-18) στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό για την 5η αγωνιστική της Handball Premier – Κορυφαίος σε απόδοση για την ΑΕΚ ο Μπουκοβίνας με 13 επεμβάσεις.

Δεν ανέδειξε νικητή το ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής της Handball Premier ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ στο κλειστό “Μελίνα Μερκούρη”.

Το ματς:

Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης κυριάρχησαν οι σκληρές μονομαχίες και τα πολλά τεχνικά λάθη εκατέρωθεν. Ο Ολυμπιακός έδειχνε αποφασισμένος να υπερκαλύψει την δίλεπτη αποβολή που δέχτηκε νωρίς ο Καραμπουρνιώτης και με τον Βύρωνα Παπαδόπουλο να κάνει εκπληκτική εμφάνιση, έβαλε από το ξεκίνημα δύσκολα στους «κιτρινόμαυρους» του Δημήτρη Δημητρούλια.

Το σκορ δεν ξέφυγε σε κανένα σημείο, ωστόσο η αντίδραση από τους ΜΑΓΚΕΣ ήρθε στο φινάλε του πρώτου μέρους με το επιμέρους 4-0 να δίνει στους παίκτες της ΑΕΚ το προβάδισμα με 12-11, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη το σκορ κυμάνθηκε σε χαμηλά επίπεδα χάρη στους τερματοφύλακες των δυο ομάδων, μεταξύ των οποίων ο Πέτρος Μπουκοβίνας της ΑΕΚ που πραγματοποίησε 13(!) αποκρούσεις. Οι «ερυθρόλευκοι» εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις δίλεπτες αποβολές των φιλοξενούμενων και με τον πρώτο σκορερ του αγώνα, Βύρωνα Παπαδόπουλο (7 γκολ) ΄βρισκόντουσαν συνεχώς σε θέση ισχύος στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Οι «κιτρινόμαυροι» είδαν τον νεαποκτηθέντα, Αμπντεραχίμ Μπεριά (5 γκολ) να βοηθάει στα σημεία που χρειάστηκαν λύσεις στο σκοράρισμα, ενώ στην τελευταία επίθεση του ματς, ο Πέτρος Μπουκοβίνας με άλλη μια εξαιρετική επέμβαση «κλείδωσε» το ισόπαλο 18-18.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 3-2, 5-5, 9-9, 9-9, 11-12 (ημιχρ.), 12-14, 13-15, 13-15, 17-16, 18-18, 18-18.

MVP του αγώνα: Ο Πέτρος Μπουκοβίνας ήταν καθοριστικός για τους «κιτρινόμαυρους» κρατώντας χαμηλά το σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Πρώτοι σκόρερ: Βύρωνας Παπαδόπουλος (Ολυμπιακός, 7 γκολ) – Αμπντεραχίμ Μπεριά (ΑΕΚ, 5 γκολ)

Ολυμπιακός: Κοτανίδης, Κουκουλάς, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης, Μπούντιτς, Τερλέτσκι, Παπαδημητρίου, Κανδύλας, Μπάγιος, Παπαδόπουλος, Δομπρής, Αραπακόπουλος, Πασσιάς, Μοντόρο, Μιχαηλίδης, Οστρούτσκο.

ΑΕΚ: Ουγκάλντε, Πλάθα, Μόγια, Μπριάτκα, Τζηράς, Αραμπατζής, Λέμος, Ηλιόπουλος, Μπεριά, Μπετζιλαλί, Μυλωνάς, Καλόμοιρος, Νικολαΐδης, Μπουκοβίνας Άντζελιτς, Παπαδιονυσίου.