Αρχική / Αρχική Σελίδα / Ήταν Ευρωπαία αλλά αδίκησε τον εαυτό της

Ήταν Ευρωπαία αλλά αδίκησε τον εαυτό της

Η Ένωση ηττήθηκε από την Μπενφίκα με σκορ 3-2 σε ένα ματς που μπορούσε να πάρει το κάτι παραπάνω.

Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη πέταξε τα πρώτα 15΄ στα σκουπίδια αφού δέχτηκε δύο εύκολα γκολ. Η Ένωση όμως μετά πίστεψε στον εαυτό της και με δύο γκολ του Κλωναρίδη κατάφερε το ακατόρθωτο και ισοφάρισε το ματς. Δυστυχώς όμως ο Σεμέδο με ένα, όχι και τόσο δύσκολο, σουτ έγραψε το 3-2.

Ο αγώνας αναλυτικά

Η ΑΕΚ ξεκίνησε το ματς με τους : Μπάρκα, Μπακάκη, Τσιγκρίνσκι, Οικονόμου, Χουλτ, Σιμόες, Γαλανόπουλο, Μάνταλο, Μπακασέτα, Κλωναρίδη.

Στο 6΄ ο Σεφέροβιτς πήρε το ριμπάουντ, έπειτα από απόκρουση του Μπάρκα, και έγραψε το 1-0. Στο 10΄ η Μπενφίκα απείλησε με κεφαλιά του Φέισα, που ήρθε από εκτέλεση κόρνερ, ο Μπάρκας όμως απέκρουσε σωτήρια. Στο 15΄ ο Γκριμάνλντο αφύλαχτος με κεφαλιά έκανε το 2-0 για τους Πορτογάλους. Στο 17΄ ο Μπακασέτας σούταρε εκτός περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 23΄ ο Χουλτ μπήκε στην περιοχή και από πλάγια θέση σούταρε αλλά ο Βλαχοδήμος είχε απάντηση. Στο 39΄ο Μπακάκης γύρισε πολύ ωραία στο σημείο του πέναλντι αλλά του σουτ του Κλωναρίδη πέρασε άουτ. Στο 45΄ ο Μπακασέτας κοντρόλαρε εντός περιοχής σούταρε αλλά ο Βλαχοδήμος απέκρουσε εντυπωσιακά. Τρία λεπτά μετά ο Ντίαζ είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα έπειτα από «δολοφονικό» φάουλ.

Στο 53΄ ο Χουλτ μπήκε από τα αριστερά, σέρβιρε στον Κλωναρίδη που με άψογο τελείωμα μείωσε σε 2-1. Στο 60΄ ο Πόνσε έδωσε τη θέση του στον Γιώργο Γιακουμάκη. Τέσσερα λεπτά ο Κλωναρίδης, με κοντινή κεφαλιά, ισοφάρισε σε 2-2. Στο 68΄ο Τσόσιτς πέρασε στη θέση του Οικονόμου.

Στο 73΄ ο Κλωναρίδης βρέθηκε τετ α τετ αλλά ο Βλαχοδήμος είπε όχι. Στο 74΄ ο Σεμέδο εκμεταλλεύτηκε το λάθος του κέντρου και έγραψε το 3-2. Στο 79΄ ο Γκάλο πήρε του θέση του Σιμόες.