Αρχική / Αρχική Σελίδα / Ήταν πραγματική Βασίλισσα και προκρίθηκε στον τελικό

Ήταν πραγματική Βασίλισσα και προκρίθηκε στον τελικό

Η φανταστική ΑΕΚ απέκλεισε τη Μούρθια με σκορ 77-75 και προκρίθηκε στο Final Four.

Η Βασίλισσα ήταν φοβερή και απέκλεισε τη Μούρθια με 77-75. Έχοντας σε απίστευτη μέρα τους Χάρις, Πάντερ, Σάκοτα, ενώ βοήθησαν πολλοί και οι Μαυροειδής, Ξανθόπουλος Τζέιμς πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Basketball Champions League, εκεί που θα αντιμετωπίσει τη Μονακό.

Ο αγώνας

Η Βασίλισσα ξεκίνησε το παιχνίδι με τους : Γκριν, Λαρεντζάκης, Χάρις, Τζέιμς και Χάντερ. Η Μούρθια ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 2-5. Ο Τζέιμς όμως ισοφάρισε σε 5-5. Τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι από τον Χάρις έφεραν το σκορ στο 9-7. Με γκολ φάουλ οι Ισπανοί πέρασαν μπροστά με 11-14 και στη συνέχεια με 11-17. Ο Πάντερ όμως μείωσε σε 14-17. Με ένα σερί η ΑΕΚ πέρασε μπροστά και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε υπέρ της Βασίλισσας 18-17.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου η Ένωση ανέβασε τη διαφορά στους έξι πόντους 23-17. Η Μούρθια μείωσε στη συνέχεια σε 24-19. Οι πολλές χαμένες επιθέσεις των Ισπανών έδωσαν το προβάδισμα στην ΑΕΚ με 28-19. Ο Σάκοτα με φοβερό τρίποντο έγραψε το 33-21. Ο ασταμάτητος Πάντερ με τρίποντο έκανε το 37-22. Η Μούρθια μείωσε σε 37-27 και στη συνέχεια σε 38-32 δύο λεπτά πριν το τέλος. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με το σκορ 40-34 υπέρ της βασίλισσας.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις ομάδες να πετυχαίνουν συνεχόμενα καλάθια και το σκορ στο 44-37. Έξι λεπτά πριν το τέλος η Μούρθια μείωσε σε 46-43. Ο Λαρεντζάκης έδωσε ανάσα στην Βασίλισσα και έγραψε το 49-45. Δύο λεπτά πριν το τέλος οι Ισπανοί προηγήθηκαν με 52-53. Η τρίτη περίοδος βρήκε την ΑΕΚ να προηγείται με 55-54 αφού ήταν δυσλειτουργική σε άμυνα και επίθεση.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την ΑΕΚ να προηγείται 58-56. Ο Πάντερ έκανε το 61-56 και στη συνέχεια το 63-56 έπειτα από κλέψιμο. Με τρίποντο του Σάκοτα η Βασίλισσα έκανε το 68-61. Η ΑΕΚ έδειξε να χάνει τη συγκέντρωσή της με συνεχόμενες λάθος επιθέσεις και το σκορ στο 70-66. Ο Τζέιμς έκανε το 74-66. Η Μούρθια μείωσε σε 76-72 μισό λεπτό πριν το τέλος. Η λήξη βρήκε την ΑΕΚ να προκρίνεται στον τελικό με 77-75.