Αρχική / Αρχική Σελίδα / Ήθελε αλλά…δεν μπόρεσε

Ήθελε αλλά…δεν μπόρεσε

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μη χάσει ούτε στο ΟΑΚΑ,παρότι έπαιξε για 60 λεπτά με 10 παίκτες(αποβολή Ζαμπά) και η ΑΕΚ παίζοντας μονότερμα,δεν μπόρεσε να βρει διαδρόμους για κάτι παραπάνω από την ισοπαλία(1-1,Πόνσε 74′- Μαουρίσιο 10′).

Η πρώτη επικίνδυνη φάση ήταν για την ΑΕΚ στο 5ο λεπτό με δυνατό σουτ του Λιβάγια από αριστερά και τον Πασχαλάκη να κάνει πολύ δύσκολη επέμβαση. Από το κόρνερ, κεφαλιά του Μπακασέτα πέρασε ψηλά άουτ. Στο 8ο λεπτό, πρώτη φάση για τον ΠΑΟΚ με το σουτ του Μαουρίσιο να περνάει ψηλά πάνω από την εστία του Μπάρκα.

Στο 10ο λεπτό ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ όταν από κόρνερ του Ελ Καντουρί, ο Μπίσεσβαρ πήρε την πρώτη κεφαλιά, η άμυνα της ΑΕΚ δε λειτούργησε και ο Μαουρίσιο με δεύτερη κεφαλιά παραβίασε την εστία του Μπάρκα, κάνοντας το 0-1.

Στο 17΄, πρώτη κίτρινη του αγώνα στο Σάκχοφ για μαρκάρισμα πάνω στο Μπακασέτα, λίγο έξω από την περιοχή και πριν σουτάρει ο άσος της ΑΕΚ. Στο 22΄ και δεύτερη κίτρινη κάρτα για παίκτη του ΠΑΟΚ και συγκεκριμένα στο Ζαμπά για θέατρο.

Στο 32ο λεπτό ο ΠΑΟΚ θα μείνει με δέκα παίκτες, αφού αποβλήθηκε ο Λέο Ζαμπά με δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ πάνω στο Χουλτ. Κίτρινη και για τον Πασχαλάκη στο 39΄ για καθυστέρηση.

Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε χωρίς κάποια αξιοσημείωτη φάση, με τον ΠΑΟΚ να έχει οδηγήσει το παιχνίδι εκεί που ήθελε, σε χαμηλό τέμπο χωρίς να κινδυνεύει και με την ΑΕΚ να μη μπορεί να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία του Πασχαλάκη.

Αλλαγή για την ΑΕΚ στο ημίχρονο με τον Κρίστισιτς να παίρνει τη θέση του Μπακάκη και το Μαρίνο Ουζουνίδη να γυρίζει το σύστημα σε τετράδα στην άμυνα. Ο Σέρβος μάλιστα, στην πρώτη του ενέργεια δέχθηκε κίτρινη κάρτα για φάουλ στο κέντρο του γηπέδου στο Μπίσεσβαρ.

Υποψία ευκαιρίας για την ΑΕΚ στο 55΄, όταν  Χουλτ βρέθηκε μέσα στην περιοχή και δοκίμασε το απ΄ ευθείας σουτ, το οποίο όμως ήταν αδύναμο και κατέληξε στην αγκαλιά του Πασχαλάκη.

Στο 58΄ αλλαγή για τον ΠΑΟΚ με το Λημνιό να περνάει στη θέση του Μπίσεσβαρ. Στο επόμενο λεπτό, δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΚ, με το Μπογέ να περνάει στη θέση του Άλεφ.

Στο 61΄ πλασέ του Λιβάγια από αριστερά όπως έκανε επίθεση η ομάδα, πέρασε λίγο άουτ. Στο 64΄ δεύτερη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ με το Μίσιτς να παίρνει τη θέση του Σάκχοφ.

Στο 70ο λεπτό, σέντρα του Χουλτ, ο Κρίστισιτς πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά και στην επαναφορά ο Άκπομ δοκίμασε σουτ έξω από την περιοχή αλλά το σουτ ήταν αδύναμο και κατέληξε στην αγκαλιά του Μπάρκα.

Η ΑΕΚ θα ισοφαρίσει στο 74΄, όταν μετά από σέντρα ακριβείας του Λιβάγια, ο Έκι Πόνσε σηκώθηκε ψηλά και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Πασχαλάκη.

Δύο λεπτά μετά ο Μπογέ συνέκλινε από αριστερά και έπιασε δυνατό σουτ αλλά η μπάλα πήρε ανάποδο φάλτσο και κατέληξε άουτ. Κι΄ άλλη ευκαιρία για την ΑΕΚ ένα λεπτό μετά, όταν από κόρνερ του Γκάλο, η μπάλα έμεινε στην περιοχή του ΠΑΟΚ και ο Τσιγκρίνσκι δε μπόρεσε με σουτ να σκοράρει.

Στο 83΄ ο ΠΑΟΚ θα κλείσει τις αλλαγές του με τον Ελ Καντουρί να αποχωρεί και στη θέση του να μπαίνει ο Πέλκας. Στο 87΄ θα κλείσει και η ΑΕΚ τις αλλαγές της με τον Κλωναρίδη να περνάει στη θέση του Μπακασέτα και ένα λεπτό μετά θα δεχθεί κίτρινη κάρτα για φάουλ πάνω στο Μάτος.

Στο 90΄ σέντρα του Γκάλο από δεξιά, κεφαλιά του Κρίστισιτς και η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Κίτρινη κάρτα για το Μπογέ στο 93ο λεπτό. Ο αγώνας θα τελειώσει με ένα άστοχο σουτ του Λιβάγια έξω από την περιοχή.

Το τελικό 1-1 βρίσκει τον ΠΑΟΚ ικανοποιημένο,αφού έπαιζε για μία ώρα με 10 παίκτες και την ΑΕΚ απογοητευμένη που δεν κατάφερε την ολική ανατροπή.

Μεγάλη ένταση σημειώθηκε μετά τη λήξη του αγώνα,στα δημοσιογραφικά θεωρεία όπου βρισκόταν και ο γιος του Ιβάν Σαββίδη και χρειάστηκε η παρέμβαση διμοιρίας ΜΑΤ για να αποχωρήσει μαζί με τη συνοδεία του.

Από μικρός, όταν πρωτοπάτησα το πόδι μου στη Νέα Φιλαδέλφεια στα τέλη του '70, κατάλαβα ότι η ΑΕΚ ήταν, είναι και θα είναι η μεγάλη μου αγάπη.Μια μπάλα ή μια κιτρινόμαυρη φανέλα με το δικέφαλο ήταν διαχρονικά τα καλύτερα δώρα για μένα!Μεγαλώνοντας και αφού ΄΄έφαγα'' τα γόνατά μου στα ξερά γήπεδα των τοπικών πρωταθλημάτων της Αθήνας,προσπάθησα μέσω της αθλητικής δημοσιογραφίας,να παραμείνω κοντά στην ΑΕΚ και στους αγωνιστικούς χώρους.Πλέον έχω αυτή την ευκαιρία μέσα από τη φιλόξενη παρέα του aekpassion και στόχος μου είναι να μεταφέρω στους φίλους της Ένωσης εικόνες,κλίμα και συναισθήματα από την αγωνιστική δράση της ομάδας της καρδιάς μας!

Ανάρτηση Δημάτου για το Europa Conference League (UECL), αλλά και για την υποχώρηση της Ελλάδας στη βαθμολογία της UEFA

Τα λέει… όλα σε ένα κείμενο ο Διευθυντής Επικοινωνίας της ΠΑΕ ΑΕΚ, κάνοντας ανάλυση για …