Αρχική / AEKPASSION / Ήττα – αποκλεισμός για την ΑΕΚ στην Άγκυρα!

Ήττα – αποκλεισμός για την ΑΕΚ στην Άγκυρα!

Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα από την Τουρκ Τέλεκομ με (78-66), χάνοντας και την διαφορά των εννέα πόντων του πρώτου αγώνα και σε συνδυασμό με τη νίκη της Στρασμπούρ στη Ρωσία επί της αδιάφορης Νίζνι Νόβογκορντ αποκλείστηκε από την προημιτελική φάση του Basketball Champions League.

Την χειρότερη της εμφάνιση έκανε η ΑΕΚ κόντρα στην Τουρκ Τέλεκομ και γνώρισε την ήττα με (78-66), με τους Τούρκους να καλύπτουν και την διαφορά των εννέα πόντων του πρώτου αγώνα με την Ένωση να έχει ένα άδοξο αποκλεισμό από τη συνέχεια του Basketball Champions League. Μετά και τη νίκη της Στρασμπούρ επί της Νίζνι στη Ρωσία με (87-97).

Η ΑΕΚ είχε μεγάλο πρόβλημα στα ριμπάουντ με την ομάδα της Άγκυρας να κερδίζει 16 επιθετικά ριμπάουντ και να πετυχαίνει 13 πόντους από δεύτερες επιθέσεις, ενώ και στην επίθεση ήταν άστοχη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Πρώτος σκόρερ για την ΑΕΚ ήταν ο Κίνγκσλεϊ Μόουζες με 18 πόντους.

Το παιχνίδι

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και πήρε μια διαφορά τεσσάρων πόντων (8-12 στο 5΄), σρο δεύτερο μισό της πρώτης περιόδου η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να κρατήσει τη διαφορά που είχε και η Τοουρκ Τέλεκομ κατάφερε να ανατρέψει τη διαφορά (18-17 στο 10΄).

Στη δεύτερη περίοδο οι Τούρκοι με σερί 11-4  ανέβασαν τη διαφορά στο + 9  (29-20 στο 13΄), μετά το τάιμ – άουτ που πήρε ο Ηλίας Παπαθεοδώρου η ΑΕΚ έβγαλε αντίδραση και το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με την Τυρκ Τέλεκομ να είναι μπροστά στο σκορ με μια διαφορά τριών πόντων (39-36). Στο πρώτο εικοσάλεπτο η ΑΕΚ είχε πολύ καλή απόδοση στην άμυνα με εξαίρεση κάποιες προσωπικές ενέργειες του  Ουίλτζερ. Ενώ αν δεν είχε την αστοχία στην επίθεση θα μπορούσε να πάει στα αποδυτήρια έχοντας αυτή το πάνω χέρι στο ματς.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την εικόνα του αγώνα να είναι ίδια με το πρώτο μέρος με την ομάδα της Άγκυρας να είναι μπροστά στο σκορ με (47-42 στο 26΄), η ΑΕΚ συνέχισε να έχει αστοχία στη επίθεση και με κάποια ατομικά λάθη στην άμυνα η τρίτη έληξε με την Τουρκ Τέλεκομ να είναι στο + 9 (55-46 στο 30΄).

Η τέταρτη περίοδος να έχει το πάνω χέρι στο αγώνα και να έχει μια διαφορά 11 πόντων (66 -55 στο 36΄), η ΑΕΚ δεν κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι και γνώρισε την ήττα από την Τουρκ Τέλεκομ με (78-66) χάνοντας  και το + 9 του πρώτου αγώνα και μένοντας εκτός Final -8.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 39-36, 55-46, 78-66.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μέικον 12 (4/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Ματσιούλις 8 (0/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Ζήσης, Μωραΐτης 3, Μόουζες 18 (6/7 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Μορέιρα 4, Λάνκφορντ 11 (3/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα), Γιάνκοβιτς, Κατσίβελης 2, Χρυσικόπουλος 6, Μαυροειδής 2, Λοτζέσκι.