Αρχική / ΚΥΠΕΛΛΟ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ / Κακή εμφάνιση, δίκαιο “Χ”

Κακή εμφάνιση, δίκαιο “Χ”

Η ΑΕΚ με ένα σχετικό ροτέισον, και με απουσίες δεν έδειξε να είναι ιδιαίτερα αποτελεσματική και δημιουργική στο παιχνίδι, έχοντας μάλλον στο μυαλό της πως θα πάρει την πρόκριση στο ΟΑΚΑ (1-1).

Ο Μάσιμο Καρέρα επέλεξε να παρατάξει την ομάδα του με σύστημα 3-5-2, με ένα σχετικό ροτέισον π.χ.(παρουσία Βασιλαντωνόπουλου για πρώτη φορά ως βασικό.) Ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Τσιντώτα κάτω από τα γκολπόστ, Τσιγκρίνσκι, Σβάρνα, Βράνιες ως 3άδα στην άμυνα, Βασιλαντωνόπουλο, Χουλτ ως μπακ-χαφ, Σιμόες, Σαμπανάτζοβιτς ως κόφτες, Μάνταλο ως 10άρι, και μπροστά με τους Αλμπάνη και Λιβάγια. Η ΑΕΚ δεν ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματική στο 1ο ημίχρονο, και δυσκολευόταν να “βγάλει” φάσεις (όπως και ο Παναιτωλικός). Το γκόλ του Σβάρνα όμως στο 32΄ “ξύπνησε” κάπως τις 2 ομάδες, βλέποντας ένα παιχνίδι διαφορετικό.

Πρώτες απόπειρες απειλής από την ΑΕΚ  περίπου στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Χουλτ να σεντράρει από τα αριστερά βρίσκοντας μεγάλο κενό στην άμυνα του Παναιτωλικού, χωρίς να βρίσκει ωστόσο συμπαίκτη στο γυρισμά του, και με τον Αλμπάνη μισό λεπτό μετά, να μην μπορεί να διεισδύσει στην περιοχή του Παναιτωλικού. 2 λεπτά μετά, έγινε απόπειρα απειλής και από τον Παναιτωλικό με τον Ντάουντα να κατεβάζει την μπάλα στην περιοχή της ΑΕΚ αλλά δίχως να καταφέρει να σουτάρει. Η ΑΕΚ που προσπαθούσε στα 10 πρώτα λεπτά να επιτεθεί κυρίως από την αριστερή πλευρά, με τους Μάνταλο, Χουλτ και Λιβάγια να δείχνουν ιδιαίτερα δραστήριοι, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να βγάλουν κάποια τελική φάση. Η ΑΕΚ παρότι έδειχνε απειλητική στα πρώτα 10 λεπτά, έριξε τη αποδοσή της στη συνέχεια χωρίς να καταφέρει να απειλήσει.

Στο 20′ ο Αλμπάνης τραυματιστηκε στο δεξί πόδι, και ο Μάσιμο Καρέρα πραγματοποίησε αναγκαστική αλλαγή περνώντας μέσα τον Σέρχιο Αραούχο στο 23′.  Ο τελευταίος όπως και στο παιχνίδι με τον Ατρόμητο ήταν ιδιαίτερα δραστήριος και προσπάθησε να δώσει “νέο αέρα” στην ΑΕΚ.

32′ Γκολ για την ΑΕΚ! Ο Μάνταλος εκτέλεσε φάουλ που κέρδισε ο ίδιος αρκετά μακρυά από την περιοχή του Παναιτωλικού, βρίσκοντας τον Λιβάγια ο οποίος έκανε κεφαλιά – πάσα για το κεφάλι του Σβάρνα, και ο τελευταίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 0-1.

Αυτό το γκολ έδωσε νέα πνοή στον αγώνα με τον Παναιτωλικό να απειλεί με κινήσεις του Ρόσα μέσα στην περιοχή της ΑΕΚ, και σέντρα σουτ του ίδιου 1 λεπτό μετά, αναγκάζοντας τον Τσιντώτα να διώξει την μπάλα σε κόρνερ. Ο Ντίας μισό λεπτό αργότερα, επιχείρησε ένα κακό σουτ στέλνοντας την μπάλα αρκετά άουτ. Στο 36′ μάλιστα ο Μουνιέ έβγαλε σέντρα από τα δεξιά βρίσκοντας τον Κέβιν μέσα στην περιοχή της ΑΕΚ ο οποίος δεν κατάφερε να σκοράρει με σουτ στην κίνηση, στέλνοντας την μπαλα άουτ. Αυτή ήταν και η μεγαλύτερη ευκαιρία του Παναιτωλικού μέχρι στιγμής στο παιχνίδι.  Οι Αγρινιώτες συνέχισαν να πιέζουν και απείλησαν με σουτ του Ντάλσιο στο 38′ και τον Τσιντώτα να αποκρούει. Ο Αραούχο απείλησε και αυτός για πρώτη φορά στο 40′ κατεβάζοντας την μπάλα με το στήθος μέσα στην περιοχή του Παναιτωλικού, στέλνοντας την μπάλα όμως πολύ άουτ. Στο 44′ ο Παναιτωλικός σημείωσε άλλη μία τελική με κεφαλιά του Ντίας μέσα στην περιοχή της ΑΕΚ, με τον Τσιντώτα να μπλοκάρει. Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Αραούχο έκλεψε πολύ αποτελεσματικά την μπάλα με τάκλιν έξω απ’την περιοχή του Παναιτωλικού, μπήκε στην περιοχή, πάσαρε στον Λιβάγια, ο οποίος όμως έστειλε την μπάλα άουτ.

Το 2ο ημίχρονο συνοδεύτηκε με αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα με τον διαιτητή του αγώνα να αρχίζει να.. μοιράζει κάρτες σε Σαμπανάτζοβιτς, Σβάρνα, Σιμόες και Μαλλή στα πρώτα λεπτά. Η ΑΕΚ δεν ήταν καθόλου αποτελεσματική στα πρώτα λεπτά, κάνοντας πολλά λάθη και πουλώντας εύκολα την μπάλα. Κάπως έτσι δέχτηκε και γκολ η ΑΕΚ.

60′ Γκολ για τον Παναιτωλικό. Ο Ντάουντα εκμεταλλευόμενος το τραγικό λάθος του Τσιγκρίνσκι στο κέντρο του αγωνιστικού χώρου, δέχτηκε πάσα από συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή, και”εκτέλεσε” τον Τσιντώτα κάνοντας το 1-1.

Στο 65΄ έγινε η πρώτη τελική της ΑΕΚ για το 2ο ημίχρονο με τον Μάνταλο να εκτελεί απευθείας φάουλ και τον Φερνάντες να μπλοκάρει.

Στο 66′ ο Μάσιμο Καρέρα προχώρησε στην 2η αλλαγή του περνόντας τον Σιμάνσκι στην θέση του Σαμπανάτζοβιτς.

Ο Χουλτ απείλησε για πρώτη φορά στο 73′ με σουτ με το αριστερό έξω από την περιοχή στέλνοντας την μπάλα άουτ. Μέχρι εκείνη την φάση δεν είχε σημειωθεί τίποτα ιδιαίτερο από πλευράς ΑΕΚ. Στο 77′ Αραούχο και Λιβάγια συνεργάστηκαν με τον τελευταίο να σουτάρει, αλλά την μπάλα να βρίσκει σε σώμα αμυντικού και να καταλήγει κόρνερ. Ο Παναιτωλικός σταδιακά απειλούσε και αυτός, πατώντας κάποιες φορές στη περιοχή της ΑΕΚ δίχως όμως να δημιουργεί κλασσική ευκαιρία. Γενικότερα ήταν ένα κακό και μη παραγωγικό 2ο ημίχρονο και από τις 2 ομάδες. Στο 84′ ο Σιμάνσκι δέχτηκε την μπάλα από τον Λιβάγια μέσα στην περιοχή από τα αριστερά, ο οποίος πλάσαρε αλλά αστόχησε στέλνοτας την μπάλα άουτ, και χάνοντας μοναδική ευκαιρία να βάλει την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ.

Στο 86‘ ο Μάρκο Λιβάγια έδωσε την θέση του στο νεαρό Ευθύμη Χριστόπουλο.

Δίχως να δούμε κάτι αξιόλογο στα επόμενα λεπτά, το παιχνίδι έληξε με 1-1, και η ΑΕΚ θα θελήσει με νίκη στο ΟΑΚΑ να πάρει την πρόκριση.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Βασιλαντωνόπουλος, Χουλτ, Σιμόες, Σαμπανάτζοβιτς (66′ Σιμάνσκι), Μάνταλος, Αλμπάνης (23′ Αραούχο),Λιβάγια (86′ Χριστόπουλος).