Αρχική / ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ / Κατέκτησαν 6 μετάλλια αθλητές και αθλήτριες της ΑΕΚ στο Διασυλλογικό πρωτάθλημα στίβου οι αθλητές τ

Η ΑΕΚ είχε εξαιρετική παρουσία στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Στίβου Ανδρών-Γυναικών και έφερε αρκετά μετάλλια στο σύλλογο.

Η παρουσία της ΑΕΚ στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Στίβου Ανδρών-Γυναικών έφερε πολλές επιτυχίες με τους αθλητές να τα δίνουν όλα για την πρόκριση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα. Η ΑΕΚ συνολικά κατέκτησε 6 μετάλλια, 3 χρυσά και 3 ασημένια. Συνολικά κατέκτησε ως σύλλογος την 10η θέση ανάμεσα σε 41 συλλόγους στον 9ό όμιλο του πρωταθλήματος. Οι αθλητές που έφεραν τα μετάλλια ήταν: Η Κατερίνα Δαλάκα, ο Νίκος Καψής, η Ελπίδα Τόκα, ο Νίκος Πολυχρονίου και ο Δημήτρης Κούτσικας.

Ο Νίκος Καψής με εξαιρετικό άλμα στα 7,26 μ. κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Μήκος, ενώ στο ίδιο αγώνισμα, ο Τάσος Πετρόπουλος με άλμα στα 5,19 μ. κατετάγη 19ος. Η Κατερίνα Δαλάκα κατέκτησε την κορυφή στα 100 μ. με 11,74″, ενώ τερμάτισε 2η στα 200 μ. με χρόνο 23,84″. Το 3ο χρυσό μετάλλιο ήρθε από την Ελπίδα Τόκα. Η Πρωταθλήτρια της ΑΕΚ, στα 400 μ. με εμπόδια πραγματοποίησε μία εντυπωσιακή κούρσα, τερματίζοντας 1η με χρόνο 62,19″. Ο Νίκος Πολυχρονίου στη Σφυροβολία, όπου με ρίψη στα 63,00 μ. όχι μόνο κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο, αλλά παράλληλα σημείωσε νέο ατομικό ρεκόρ στα 18 του χρόνια. Ο Δημήτρης Κούτσικας στο Ύψος, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο με προσπάθεια στα 1,88 μ.

Oι υπόλοιποι αθλητές προσπάθησαν αλλά δεν έφεραν κάποιο μετάλλιο. Η Πηνελόπη Βασιλοπούλου, παρά τους τραυματισμούς που την ταλαιπωρούν το τελευταίο διάστημα, στα 100 μ. τα έδωσε όλα και τερμάτισε 6η με χρόνο 12,64″ κερδίζοντας τις εντυπώσεις, ενώ κατετάγη 9η με χρόνο 25,68″ στα 200 μ. Από κοντά ήταν και ο Αλκίνοος Καθρεφτζής, που τερμάτισε 5ος, με βολή στα 39,68 μ., δείχνοντας ότι έχει πολύ μέλλον μπροστά του, καθώς είναι μόλις 18 χρονών. Τέλος, 15ος τερμάτισε ο Παναγιώτης Θανάσουλας στα 100 μ. (11,36″).