Αρχική / ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ / «Καθάρισε» τον Άρη Νίκαιας η ΑΕΚ!

«Καθάρισε» τον Άρη Νίκαιας η ΑΕΚ!

Η Ένωση, δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 3/3 στο πρωτάθλημα,επικρατώντας εύκολα του Άρη Νίκαιας εκτός έδρας με 20-38.

Η ομάδα της Νίκαιας,προηγήθηκε στα πρώτα λεπτά με 4-3,όμως η ΑΕΚ με 3 προσωπικά τέρματα του Florido πήρε κεφάλι στο σκορ με 4-6. Η ΑΕΚ στη συνέχεια ανέβασε την απόδοσή της,και παρά την ισοφάριση σε 9-9 από τους γηπεδούχους,με ένα επιμέρους σερί 2-12 κατάφερε η ΑΕΚ να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 11-21,με τους Florido,Ζαμπούνη και Αραμπατζή να είναι οι πρωταγωνιστές.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ συνέχισε να αγωνίζεται σε δυνατούς ρυθμούς,και με μπροστάρηδες τους Florido, Παπαδιονυσίου, Ζαμπούνη, Buneta και Hoggas κατάφερε να πάρει διαφορά 16 γκόλ (13-29 στο 43′),ενώ ο Ozmusul ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής κάτω από τα δοκάρια,καθώς εκτός από τις εκπληκτικές του αποκρούσεις,έδωσε και πολλές ασίστ δείχνοντας πως η ομάδα μπορεί να πάρει και πολλά γκόλ από τον τερματοφύλακα της. Λόγω της έκτασης του σκόρ,ο Δημήτρης Δημητρούλιας έκανε αρκετές αλλαγές στη συνέχεια του παιχνιδιού,δοκιμάζοντας αρκετά σχήματα ενόψει και των επόμενων αγώνων,με το σκορ να κλείνει στο 20-38.

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 5-6, 7-9, 9-10, 9-16, 11-21 (ημίχρ.), 12-24, 13-27, 14-30, 16-34, 18-37, 20-38.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής, Δομπρής, Μωραϊτης, Hoggas, Ζαμπούνης, Νικολαϊδης, Μυλωνάς, Jimenez, Florido, Jacobsen, Παπαδιονυσίου, Ozmusul, Arcic, Buneta, Γιόσμου, Κεδέρης.